Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Gospodynie z KGW Duczki pomagają mundurowym i cywilom

Małgorzata Janus
Kategoria: Wieś i Rodzina
Gospodynie z KGW Duczki pomagają mundurowym i cywilom
Wieś i Rodzina
Data publikacji 10.04.2022r.

Wkrótce po wybuchu wojny w Ukrainie bez zastanowienia ruszyły z pomocą potrzebującym. Najpierw był szok i niedowierzanie. Wojna. Sceny, które nawet na szklanym ekranie wydawały się nierealne. Jak zachować się wobec ludzkiego dramatu? Co będzie dalej? Kobiety z koła gospodyń w Duczkach starają się nie wybiegać w przyszłość. Uchodźcom oferują nie tylko pomoc logistyczno-materialną, ale i serce.

r e k l a m a

KGW Duczki zaczynały... w przedszkolu

Koło gospodyń wiejskich zawiązały w 2019 roku. Jednak działały już wcześ­niej. Mieszkanki Duczek były koleżankami z przedszkolnej rady rodziców. Kiedy ich dzieci podrosły, zarejestrowały swoją „paczkę”. Do organizacji dołączyli też panowie – głównie mężowie członkiń.

– Niemal wszystkie wydarzenia mają na celu wsparcie potrzebujących osób z naszego terenu – mówi przewodnicząca koła Agnieszka Koza. – Dbamy, by imprezy były bezpłatne i ogólnodostępne.

Ich aktywność szybko została dostrzeżona. W ubieg­łym roku koło otrzymało wyróżnienie od marszałka województwa mazowieckiego. Laureatką została też przewodnicząca. Agnieszka Koza otrzymała dwie statuetki w plebiscycie Mistrzowie Agro 2021. Pierwszą w kategorii „Gospodyni Roku Województwa Mazowieckiego 2021”, drugą – dla najlepszej „Gospodyni Roku Polski 2021”.

– Tytuły są zwieńczeniem pracy naszego koła. Nagrody odebrałam symbolicznie, w imieniu wszystkich gospodyń Duczek – mówi zwyciężczyni.

Gospodynie z Duczek dumnie prezentują swoje wyroby na festynach i turniejach

  • Gospodynie z Duczek dumnie prezentują swoje wyroby na festynach i turniejach. Swoim gotowaniem wsparły w zeszłym roku Straż Graniczną, dla której przygotowały Wigilię

Idealna współpraca między KGW i OSP 

Panie wiele osiągnięć zawdzięczają wsparciu druhów z najbliższej OSP w sąsiednim Starym Grabiu. Wśród zaprzyjaźnionych strażaków są również mężowie gospodyń. Ale są i druhny będące jednocześ­nie członkiniami koła.

– Z mężem należymy do OSP. Jestem przekonana, że połączenie sił straży i koła może zdziałać bardzo dużo. Uzupełniamy się i kiedy trzeba, wspólnie niesiemy pomoc potrzebującym – mówi Agnieszka Koza.

W zeszłym roku panie ze strażakami pomagały Straży Granicznej. Przygotowały kolację wigilijną, którą dostarczyli druhowie. Zorganizowały też integracyjne spotkania dla kół gospodyń wiejskich z powiatu wołomińskiego, spotkania świąteczne dla potrzebujących, warsztaty wigilijne, pikniki rodzinne, licytacje na rzecz WOŚP. Uczestniczyły w charytatywnych turniejach sportowych, wspierały lokalne fundacje, angażowały się m.in. w akcję honorowego oddawania krwi.

 Przewodnicząca koła KGW Duczki, Agnieszka Koza, zdobyła zaszczytny tytuł Gospodyni Roku Polski 2021.

  • Przewodnicząca koła, Agnieszka Koza, zdobyła zaszczytny tytuł Gospodyni Roku Polski 2021.
    – Statuetka należy się wszystkim członkiniom naszego koła. Kobiety, jesteście siłą! – deklaruje laureatka

Gospodynie z KGW Duczki zaangażowane w pomoc dla Ukraińców 

Na prośbę proboszcza parafii w Duczkach Adama Ścisłowskiego już dzień po wybuchu wojny zaangażowały się w zbiórkę żywności, opatrunków i środków higienicznych dla Ukraińców. Pozyskiwały też środki medyczne dla szpitala we Lwowie.

– Sytuacja jest dynamiczna, ale już dziś wiemy, że możemy realnie pomagać. Nieraz pokazaliśmy, jak wielkie mamy serca. Gorąco zachęcamy do wsparcia – apelowały do mieszkańców wsi.

Wkrótce jako jednym z pierwszych w powiecie zlecono przygotowanie łóżek dla kilkudziesięciu uchodźców. Wybór padł na strażnicę w Starym Grabiu. Trzeba było szybko zorganizować koce, pościel i żywność. Zdążyli. Już w poniedziałek, cztery dni po wybuchu wojny, do remizy dotarli pierwsi uchodźcy. Przede wszystkim matki z dziećmi. Przerażone i bardzo zmęczone.

W pomocy uchodźcom współpracują z sąsiednimi kołami, mieszkańcami wsi, parafianami. Organizatorem i koordynatorem akcji jest OSP, która użycza swojej siedziby. Koło pomaga w logistyce.

– W OSP pełnimy dyżury 24 godziny na dobę. Mimo bariery językowej zdążyłyśmy już trochę poznać ludzi. Niektórzy są bardzo wdzięczni, inni mają wymagania, którym nie zawsze jesteśmy w stanie sprostać. Do wszystkich podchodzimy z uśmiechem, sercem i empatią – mówią.

 W ekspresowym tempie gospodynie zorganizowały nocleg dla kilkudziesięciu uchodźców z Ukrainy. - Będziemy pomagać tak długo, jak będzie potrzeba – deklarują gospodynie.

  • W ekspresowym tempie gospodynie zorganizowały nocleg dla kilkudziesięciu uchodźców z Ukrainy. - Będziemy pomagać tak długo, jak będzie potrzeba – deklarują gospodynie.

Niesamowite urodziny dla 10-letniej Sniżany od dzieci z Duczek

r e k l a m a

Na 10-letnią Sniżanę, która właśnie obchodziła urodziny, czekał prezent zorganizowany przez OSP i KGW. Dziewczynka została zaproszona do sali zabaw, gdzie czekał na nią pięknie udekorowany tort wykonany przez jedną z członkiń koła. Sniżana otrzymała mnóstwo pocztówek wykonanych przez dzieci z Duczek z życzeniami w języku ukraińskim.

– Pomyślałyśmy, że to ją ucieszy – opowiadają gospodynie. – Szaleństwa w sali zabaw pomogły jej przez chwilę zapomnieć o koszmarze wojny. Następnego dnia dziewczynka z rodziną znalazła miejsce w prywatnym domu.

Członkinie koła przyjmują też uchodźców do włas­nych domów. Monika Sałańska, sołtyska Duczek, gości u siebie dwanaście osób. Inne rodziny pomagają na tyle, na ile pozwalają warunki lokalowe.

– Nie zdziałałybyśmy tyle, gdyby nie wsparcie druhów i życzliwego nam, zaangażowanego księdza proboszcza – mówi Agnieszka Koza. – Myślałyśmy o zorganizowaniu zabawy wielkanocnej, pikniku, trzecich urodzin koła. Na razie głowę zaprząta nam pomoc Ukrainie.

 W kole w Duczkach są zarówno gospodynie, jak i gospodarze

  • W kole w Duczkach są zarówno gospodynie, jak i gospodarze. – Łączymy siły, aby działać sprawniej i efektywniej – mówią

Małgorzata Janus

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody