Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Hybrydo, trzymaj się!

Karolina Kasperek
Kategoria: Wieś i Rodzina
Hybrydo, trzymaj się!
Wieś i Rodzina Zdrowie
Data publikacji 20.11.2022r.

Hybryda jest z założenia trwała – lakier trzyma się na paznokciach nawet trzy tygodnie, a jedynym estetycznym mankamentem jest zwykle odrost. Podstawową zaletą hybrydy jest to, że nie poddaje się łatwo uszkodzeniom podczas codziennych czynności, jak choćby mycia wanny, zmywania naczyń czy pracy w ogrodzie.

Z zasady nie odkleja się, nie odpryskuje i nie ściera. Jednak zasady mają swoje wyjątki. Bywa, że hybryda nie wytrzymuje nawet kilku dni. Oto dlaczego może się tak dziać.

r e k l a m a

Płytka musi być odtłuszczona, inaczej lakier nie będzie się trzymał

Przyczyną może być źle przygotowana płytka paznokciowa. Zacznij od skórek – trzeba je odepchnąć za pomocą drewnianych patyczków do manikiuru lub odpychaczy do skórek. W razie potrzeby użyć obcinaczy do skórek, żeli lub kremów do usuwania. Następnie wymodelować płytkę za pomocą pilnika, a potem zmatowić tzw. blokiem buforowym, czyli przypominającą styropian kostką. Dlaczego? Bo lakierem możemy zalać skórki. Jeśli lakier spłynie na nie z płytki, nie utworzy na paznokciu szczelnej tafli. Jeśli tak się stanie, natychmiast usuń go ze skórek patyczkiem. Można posłużyć się specjalną gumą do skórek. Jest sprzedawana w takich samych buteleczkach jak lakier. Guma pozwoli na skuteczne zabezpieczenie skórek przed zalaniem.

Płytkę paznokcia trzeba przetrzeć bezpyłowym bawełnianym wacikiem nasączonym zmywaczem. Jeśli to nie wystarczy, użyj primera. Płytka musi być odtłuszczona – inaczej lakier nie będzie się trzymał. Uwaga! Primer to nie baza! Primer powoduje pełniejsze odtłuszczenie płytki i wpływa na lepszą przyczepność bazy do paznokcia. Przed nakładaniem hybrydy unikaj kontaktu z olejkami i kremami.

Zabezpiecz wolny koniec płytki paznokciowej

Lakier może odpryskiwać, jeśli położysz zbyt grubą jego warstwę. Najlepiej kłaść dwie, ewentualnie trzy cienkie warstwy i każdą utwardzać w lampie. Nie czekaj też zbyt długo z włożeniem ręki do lampy po nałożeniu lakieru, bo może zacząć spływać i wtedy nie przywrze do paznokcia. Jeśli jesteś na początku przygody z hybrydą, najlepiej utwardzać każdy paznokieć osobno. Kiedy nabierzesz wprawy, możesz za jednym razem wkładać do lampy dwa, trzy czy nawet cztery. Kciuk dobrze jest utwardzać osobno.

Pamiętaj, żeby nie utwardzać lakieru w lampie ani za krótko, ani też za długo. Producenci podają dokładny czas utwardzania dla swoich lakierów.

Zabezpiecz wolny koniec płytki paznokciowej. Czy to będzie baza, warstwa lakieru czy top, pociągnij nimi wolny brzeg paznokcia. To także uszczelni warstwę i sprawi, że nie będzie się pod nią dostawać powietrze.

Nigdy nie opracowuj pilnikiem paznokcia, na którym już jest baza, lakier czy top. Rób to tylko przed nałożeniem pierwszego preparatu, który utwardzasz w lampie. Interwencja pilnikiem później naruszy szczelność wolnego brzegu paznokcia i spowoduje, że między płytkę a warstwy dostanie się powietrze.

r e k l a m a

W lampach do hybrydy należy co jakiś czas wymieniać żarówki

Lakier hybrydowy może odpadać z tak prozaicznego powodu, jak to, że jest przeterminowany albo słabej jakości. Znakomita większość lakierów ma 12-miesięczny okres przydatności.

Nietrwałość lakieru może być spowodowana także tym, że płytka paznokciowa jest zniszczona albo zbyt cienka. Może się tak wydarzyć w wyniku niewłaściwego użycia frezarki przy zdejmowaniu lakieru hybrydowego. Wtedy najlepiej odczekać, aż odrośnie zdrowsza płytka.

Przyczyną odpadania lakieru może też być słaba, zużyta czy uszkodzona lampa UV czy LED. Nie będzie wtedy prawidłowo utwardzać lakieru. Dlatego w lampach do hybrydy należy co jakiś czas wymieniać żarówki. Należy to robić tylko w lampach UV. Diody LED mają nawet kilkunastoletnią żywotność.

Karolina Kasperek

fot. freepik

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 46/2022 na str. 51. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Do piernika! Weź udział w konkursie piernikowym TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a