Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak to jest z tymi jajkami? Jeść je czy nie?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Wieś i Rodzina
Jak to jest z tymi jajkami? Jeść je czy nie?
Wieś i Rodzina ciekawostki
Data publikacji 03.04.2021r.

W okresie Wielkanocnym jak Polska długa i szeroka Polacy spożywają rekordowe ilości jaj. Jest to święto, które nieodłącznie się z nimi kojarzy. Mimo niebywałej popularności jajek w Polsce, opinie na temat spożycia jaj są różnorodne i czasami skrajne. Na co dzień, a także w czasie świąt wielu z nas zastanawia się nad ich wartością odżywczą czy wpływem na zdrowie.

Czy jajka naprawdę szkodzą?

Głównym zarzutem przeciwko jajkom jest duża zawartość cholesterolu. Najwięcej znajdziemy go w żółtku, ok. 212mg, a jego dzienne spożycie nie powinno przekraczać 300mg. Jajka są też dość kaloryczne (zwłaszcza żółtko), nie są także zbyt szybko trawione. Jednakże mimo tego, powinny być stałym produktem w naszej diecie. Dlaczego? Ze względu na nieocenione korzyści. Jako jedyny produkt zwierzęcy są źródłem wszystkich niezbędnych do życia aminokwasów, a także prawie wszystkich witamin oraz wielu mikro- i makroelementów. Dodatkowo zawierają luteinę, która poprawia widzenie i  wiele potrzebnych kwasów tłuszczowych, w tym kwasy omega 3. Co więcej, badania naukowe mówią, że cholesterol pokarmowy nie jest aż tak szkodliwy dla naszego układu sercowo-naczyniowego. Samo jajko nie zawiera wielu szkodliwych tłuszczów – żółtko nie ma ich wcale, a białko bardzo mało.

r e k l a m a

Jak to jest z tą salmonellą?

Salmonella jest chorobą wywoływaną przez bakterie z rodzaju Salmonella, które powodują silne zatrucia pokarmowe. Pałeczki Salmonelli zasiedlają przewód pokarmowy, a zarazić się nimi możemy przez spożycie produktów zwierzęcych, które są zanieczyszczone odchodami. Dotyczy to mięsa, mleka i jajek właśnie oraz wody.
Najczęściej do zakażeń dochodzi kiedy spożywamy jajka na surowo (np. popularny kogel-mogel). Temperaturą w której giną bakterie to 70oC, zatem gotowanie ich na twardo pozwala wyeliminować czynnik zakaźny. Jednakże, aby się lepiej uchronić przed salomnelląąw ogóle przed spożyciem jajka należy umyć.

Czy jajka powodują tycie?

Wszystko zależy do procedury przygotowania i formy ich podania. Jedno jajko jaskółki nie czyni i jest w zasadzie mało kaloryczne, ponieważ ugotowane na twardo zawiera tylko 78 kcal. Ale jajko smażone czy podawane z majonezem to już inna historia.

r e k l a m a

A jak wygląda spożycie jajek w Polsce na grafice GUS?

Okazuje się, że statystyczny Polak w 2019 r. zjadał 10,99 jajka.

Spożycie jajek w  Polsce grafika GUS

Zachowajmy umiar

Pamiętajmy, że wszystko co w nadmiarze szkodzi. Nie tylko jajka. Najważniejsze, aby zachować umiar. Nie warto całkowicie eliminować z naszej diety jajek. Będzie to ewidentnie dla nas szkodliwe, ponieważ zalety spożycia jajek przeważają and ich negatywnym aspektem. 

oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie Newseria.pl oraz GUS
Zdjęcie: Pixabay

Widziałeś już nasze video "Do piernika! Weź udział w konkursie piernikowym TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a