Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

KGW Boróweczki podtrzymują tradycję orszaku Trzech Króli

Małgorzata Janus
Kategoria: Wieś i Rodzina
KGW Boróweczki podtrzymują tradycję orszaku Trzech Króli
Wieś i Rodzina Koło Gospodyń Wiejskich
Data publikacji 07.01.2023r.

Boróweczki reaktywowały koło gospodyń wiejskich w 2016 roku. Od tego czasu spotykają się codziennie. Nieformalnie, bo na 15-kilometrowych spacerach po okolicy. Właśnie wtedy wpadają im do głowy najlepsze pomysły.

Widzimy się niemal codziennie. Każdy powód jest dobry, aby się spotkać. – mówi Katarzyna Kornet, członkini i skarbniczka koła gospodyń wiejskich ze Srebrnego Borku na Podlasiu (powiat zambrowski, gmina Szumowo).

r e k l a m a

Niezwykłe historie wsi

Do koła należą druhowie z miejscowej OSP i gospodynie, które służą w szeregach straży. Prym wiodą kobiety. Przygotowują potrawy, organizują warsztaty i spotkania o charakterze edukacyjnym.

Członkiniami koła są wnuczki najstarszej mieszkanki naszej wsi – pani Leokadii Suskiej, która wkrótce będzie świętować 102. urodziny! – opowiada Katarzyna Kornet. – Jest skarbnicą wiedzy. Snuje opowieści o historii naszej wsi.

Historie to niezwykłe. O tym, jak żyło się na początku ubiegłego wieku. Albo gdzie znajdowała się brama ewangelickiego cmentarza we wsi, dziś niszczejącego. Dzięki wskazówkom najstarszej mieszkanki Boróweczki odnalazły wkopane w ziemię słupy z ogrodzenia nekropolii, na której we Wszystkich Świętych zapalają znicze i zanoszą wiązanki. Dowiedziały się też, dlaczego w czasie wojny jadało się podlaskie placki – korzy.

Nazywane były „podwieczorkiem żniwiarzy”. W czasie wojny jadało się je zamiast chleba, bo były tanie i szybkie w wykonaniu. Jak wspominała pani Leokadia, puszyste i mięciutkie najlepiej smakowały na polu przy kopach siana, z kawą zbożową z blaszanego kubka – opowiada Teresa Szymańska, przewodnicząca koła. – Recepturę sąsiadki wykorzystałyśmy podczas lokalnego konkursu w 2020 roku na Podlaski Przepis z Historią. Zajęłyśmy drugie miejsce.

Pudzian uwielbia pierogi od KGW Boróweczki 

Panie na warsztatach serowarskich zgłębiły tajniki wytwarzania serów podpuszczkowych. Dziś robią sery korycińskie i inne. Lepią też doskonałe pierogi, których amatorem jest Mariusz „Pudzian” Pudzianowski. Gospodynie gościły sportowca podczas Agro Show w Bednarach. Panie pasjonuje również nowoczesna kuchnia. Przygotowują sałatki z jadalnymi kwiatami oraz syropy ze stokrotek, chabrów, czarnego bzu i płatków dzikiej róży. Ich marmolada z jarzębiny oraz likier z lawendy cieszą się dużym zainteresowaniem. Zdobyły też główną nagrodę w konkursie „Mleczne cuda” w „Tygodniku Poradniku Rolniczym”. Przyrządziły lody dyniowe z miętą i pomarańczą będące dziś ich flagowym przysmakiem.

r e k l a m a

Boróweczki lubią się przebierać. Ubiegłoroczne ostatki zorganizowały w stylu country

  • Boróweczki lubią się przebierać. Ubiegłoroczne ostatki zorganizowały w stylu country

Boróweczki od lat trenują śpiew

Nie wyobrażają sobie aktywności bez spotkań wigilijnych, obchodów święta Trzech Króli, andrzejek, Święta Niepodległości czy ostatków. Przemycają też humorystyczne akcenty.

Ubiegłoroczne ostatki zorganizowałyśmy w stylu country. Przebrałyśmy się w kowbojskie stroje – wspomina Katarzyna. – Zapraszamy na skecze własnego autorstwa. Krótkimi przedstawieniami bawimy uczestników festynów, konkursów, a także naszych wioskowych uroczystości.

Od lat trenują śpiew. Wspiera je Urszula Jaworowska – dyrektor GOK w Szumowie, z którą od lat współpracują. Uczestniczą w przeglądach kolęd oraz śpiewają jako uczestniczki barwnego orszaku Trzech Króli. Wykonują również utwory ludowe, m.in. „W moim ogródeczku”. Na akordeonie przygrywa im Andrzej Knapkiewicz, przyjaciel koła.

Podtrzymujemy również rzadziej kultywowane obyczaje, jak topienie marzanny – mówi przewodnicząca. – W skansenie, który utworzyłyśmy w siedzibie OSP, zorganizowałyśmy pokaz darcia pierza, prania na tarze i wypiekania chleba. Interaktywna lekcja historii bardzo się podobała. Przyjeżdżali do nas mieszkańcy innych województw! Najwdzięczniejszymi słuchaczami były dzieci.

Co roku Boróweczki wędrują po wsi z orszakiem Trzech Króli. To jedna ze świątecznych tradycji, które podtrzymują

  • Co roku Boróweczki wędrują po wsi z orszakiem Trzech Króli. To jedna ze świątecznych tradycji, które podtrzymują

Zorganizują kulig jak z bajki

W otoczeniu dawnych wiejskich sprzętów, które zgromadziły, zaprosiły mieszkańców na pidżama party w stylu retro. W klimacie dawnych lat, w szlafmycach odnalezionych na strychach oglądano stare, czarno-białe filmy.

W najbliższym czasie planujemy zorganizować kulig. Marzy nam się śnieżna, zimowa aura. Pola i drogi pokryte białym puchem, a w tle dźwięk mosiężnych dzwonków – mówi Katarzyna. – Jeśli pogoda dopisze, na dniach urządzimy zimową przejażdżkę. Dodatkową atrakcją będzie kąpiel w ogromnej drewnianej balii podgrzewanej ogniem. Będzie magicznie!

W karnawale będą kolędować z gwiazdą, uczestniczyć w orszaku Trzech Króli, organizować bale przebierańców i smażyć pączki. Zaangażują się w zbiórki charytatywne – nigdy nie odmawiają pomocy. Bez względu na pogodę, codziennie będą spotykać się na spacerach nordic walking. Zamierzają „wychodzić” 200 km miesięcznie.

Czasem ponosi nas fantazja – mówi skarbniczka. – Mamy już pomysł na dwie nietypowe inicjatywy, ale nie zdradzimy szczegółów. To nieszablonowe projekty. Kibicujcie nam. Już raz przynieśliście nam szczęście – dodają gospodynie.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

7,20 zł SPRAWDŹ
Kuligi to jedna z atrakcji noworocznych we wsi. Po przejażdżce panie zapraszają na kąpiel w balii i poczęstunek z kociołka

  • Kuligi to jedna z atrakcji noworocznych we wsi. Po przejażdżce panie zapraszają na kąpiel w balii i poczęstunek z kociołka

fot. archiwum

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 1-2/2023 na str. 80. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a