Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

KGW "Jagody" plotą wieńce, pieką jagodowe babeczki i uprawiają fitness

KGW "Jagody" plotą wieńce, pieką jagodowe babeczki i uprawiają fitness
Wieś i Rodzina KGW
Data publikacji 07.03.2020r.

We wsi liczącej ponad ośmiuset mieszkańców brakowało jakiejkolwiek organizacji społecznej. W 2018 roku lukę tę wypełniło Koło Gospodyń Wiejskich „Jagody”, na czele którego stanęła Irena Pruszkowska, emerytowana nauczycielka przedmiotów humanistycznych i dyrektorka szkoły podstawowej w sąsiedniej wsi.

Kulturalnie, zapachowo, jeżynowo

Gospodynie postanowiły wspierać rozwój przedsiębiorczości kobiet, integrować i aktywizować lokalną społeczność oraz prowadzić działalność rekreacyjno-sportową i edukacyjną.

r e k l a m a

Zachęcamy mieszkańców wsi do aktywnego uczestnictwa w atmosferze wzajemnej tolerancji, akceptacji i poszanowania. Bez upolityczniania tej grupy – zaznacza przewodnicząca.

Odkrywamy talenty

„KGW Jagody, tak się nazywamy, w Krężnicy Okrągłej swą siedzibę mamy” – brzmią słowa hymnu koła autorstwa jednej z członkiń. Organizacja działająca niewiele ponad rok zrzesza 59 osób – większość kobiet i kilku mężczyzn, starsze i młodsze pokolenie mieszkańców wsi. Siedziba koła mieści się w krężnickim Domu Ludowym, którą organizacja pozyskała dzięki gminie Bełżyce.

r e k l a m a

Finansowe wsparcie z dotacji rządowej, którą gospodynie otrzymały wkrótce po zawiązaniu działalności, przeznaczyły na zakup naczyń kuchennych, głośnika z mikrofonem bezprzewodowym, namiotu wystawienniczego oraz spódnic stylizowanych na ludowe.

W kwestii nazwy koła nie miałyśmy najmniejszych wątpliwości. Mieszkańcy wsi z dawien dawna nazywani byli jagodziarzami, ze względu na położenie miejscowości w otoczeniu lasów pełnych owoców – opowiada Irena Pruszkowska. – Nazwę „Jagódki” rezerwujemy dla najmłodszych. Liczymy, że powstanie dziecięca „grupa wsparcia” przy naszym KGW.

W nawiązaniu do nazwy koła kobiety właśnie szyją fartuszki w kolorze jagód. Jak mówią, w czasie warsztatów krawieckich objawiły się talenty wielu z nich.

Wciąż odkrywamy nasze uzdolnienia, których wiele z nas nie było świadomych – mówi przewodnicząca.

Jak się okazuje, panie z KGW to doskonałe organizatorki uroczystości, hafciarki, krawcowe, autorki skeczy, a także pracowite gospodynie domowe.


Koło z powodzeniem łączy tradycję z nowoczesnoscią. Jego członkinie spotykają się, by wyplatać tradycyjne wieńce oraz... uprawiać fitness
  • Koło z powodzeniem łączy tradycję z nowoczesnoscią. Jego członkinie spotykają się, by wyplatać tradycyjne wieńce oraz... uprawiać fitness
Specjałami, z których słyną, są jagodowe babeczki, rogaliki, ciasto drożdżowe i pączki. Kulinarne umiejętności szlifowały podczas warsztatów prowadzonych przez profesjonalnego kucharza. Ich potraw można skosztować podczas uroczystości, które współorganizują. Chętnie uczestniczą w konkursach, turniejach i imprezach integracyjnych, w czasie których czerpią wiedzę i inspiracje od bardziej doświadczonych kół.

Jesteśmy otwarte na wszelkie aktywności – zapewniają. – Nie ograniczamy się jedynie do spotkań związanych ze szkoleniem umiejętności florystycznych, rękodzielniczych czy kulinarnych. Jeździmy też do kina, teatru, spotykamy się towarzysko przy filiżance kawy. Regularnie, raz w tygodniu uprawiamy aerobik, bo kobiety chcą być piękne i sprawne w każdym wieku!

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a