Wieś i Rodzina
KGW
Data publikacji 07.03.2020r.
Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
Masz już prenumeratę lub dostęp?
Zaloguj się
Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu
Kulturalnie, zapachowo, jeżynowo
Gospodynie postanowiły wspierać rozwój przedsiębiorczości kobiet, integrować i aktywizować lokalną społeczność oraz prowadzić działalność rekreacyjno-sportową i edukacyjną.
– Zachęcamy mieszkańców wsi do aktywnego uczestnictwa w atmosferze wzajemnej tolerancji, akceptacji i poszanowania. Bez upolityczniania tej grupy – zaznacza przewodnicząca.
Odkrywamy talenty
„KGW Jagody, tak się nazywamy, w Krężnicy Okrągłej swą siedzibę mamy” – brzmią słowa hymnu koła autorstwa jednej z członkiń. Organizacja działająca niewiele ponad rok zrzesza 59 osób – większość kobiet i kilku mężczyzn, starsze i młodsze pokolenie mieszkańców wsi. Siedziba koła mieści się w krężnickim Domu Ludowym, którą organizacja pozyskała dzięki gminie Bełżyce.
Finansowe wsparcie z dotacji rządowej, którą gospodynie otrzymały wkrótce po zawiązaniu działalności, przeznaczyły na zakup naczyń kuchennych, głośnika z mikrofonem bezprzewodowym, namiotu wystawienniczego oraz spódnic stylizowanych na ludowe.
–
W kwestii nazwy koła nie miałyśmy najmniejszych wątpliwości. Mieszkańcy wsi z dawien dawna nazywani byli jagodziarzami, ze względu na położenie miejscowości w otoczeniu lasów pełnych owoców – opowiada Irena Pruszkowska. –
Nazwę „Jagódki” rezerwujemy dla najmłodszych. Liczymy, że powstanie dziecięca „grupa wsparcia” przy naszym KGW.
W nawiązaniu do nazwy koła kobiety właśnie szyją fartuszki w kolorze jagód. Jak mówią, w czasie warsztatów krawieckich objawiły się talenty wielu z nich.
– Wciąż odkrywamy nasze uzdolnienia, których wiele z nas nie było świadomych – mówi przewodnicząca.
Jak się okazuje, panie z KGW to doskonałe organizatorki uroczystości, hafciarki, krawcowe, autorki skeczy, a także pracowite gospodynie domowe.
Specjałami, z których słyną, są jagodowe babeczki, rogaliki, ciasto drożdżowe i pączki. Kulinarne umiejętności szlifowały podczas warsztatów prowadzonych przez profesjonalnego kucharza. Ich potraw można skosztować podczas uroczystości, które współorganizują. Chętnie uczestniczą w konkursach, turniejach i imprezach integracyjnych, w czasie których czerpią wiedzę i inspiracje od bardziej doświadczonych kół.
– Jesteśmy otwarte na wszelkie aktywności – zapewniają. – Nie ograniczamy się jedynie do spotkań związanych ze szkoleniem umiejętności florystycznych, rękodzielniczych czy kulinarnych. Jeździmy też do kina, teatru, spotykamy się towarzysko przy filiżance kawy. Regularnie, raz w tygodniu uprawiamy aerobik, bo kobiety chcą być piękne i sprawne w każdym wieku!