Wieś i Rodzina
KGW
Data publikacji 14.07.2019r.
Gospodarne i wyjątkowe – 10-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Równem
Koło Gospodyń Wiejskich w Równem zostało reaktywowane w 2009 roku z inicjatywy Hanny Wronki – sołtyski, radnej, strażaczki, a zarazem laureatki nagrody publiczności w plebiscycie „Wieś jest Kobietą” z 2015 roku. Dziś kobieca organizacja jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i aktywnych w powiecie.
Do hucznego jubileuszu gospodynie przygotowywały się od dłuższego czasu. Zadbały nie tylko o oprawę artystyczną uroczystości – na stołach znalazły się także regionalne przysmaki ich własnego autorstwa. Uroczystość rozpoczęła się wierszem okolicznościowym napisanym przez członkinie KGW. Następnie Hanna Wronka zaprosiła gości do obejrzenia projekcji multimedialnej pt. „Tak się zaczęło, tak się kręci” prezentującej dorobek koła.
Przypomnijmy pokrótce działalność Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych z Równego. Koło powstało w latach 70. ubiegłego wieku, ale rozpędu nabrało dopiero w 2009 roku, kiedy Hanna Wronka postanowiła je reaktywować. Na apel sołtyski odpowiedziało szesnaście pań. Kobiety postawiły sobie za cel integrację mieszkańców sołectwa.
– Już na samym początku udało mi się szczęśliwie pożenić OSP z kołem. Powstał zespół „Równianki”, który uświetnia występami lokalne imprezy kulturalne. Układamy teksty piosenek, wystawiamy skecze i kabarety. Z roku na rok dołącza coraz więcej zainteresowanych – mówi Hanna Wronka.
Kobiety z Równego są organizatorkami lokalnych uroczystości – Dnia Matki, Dnia Kobiet czy zapustów. Od 10 lat, przy współpracy z radą sołecką i OSP Równe, zapraszają na rodzinny festyn „Dzień Ziemniaka”. Promują swoją gminę, a goście mogą przy okazji skosztować ziemniaczanych specjałów gospodyń – pyz, placków ziemniaczanych czy pierogów z kurkami i kaszą, którymi wygrały jeden z konkursów kulinarnych.
- Członkinie koła wyróżnione zostały dyplomami oraz medalem Pro Masovia za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego
Organizują ponadto warsztaty muzyczne, kulinarne oraz rękodzielnicze: wicia palm, wytwarzania ozdób z wikliny, bibuły i makaronu. Nie jest im obca pomoc najbardziej potrzebującym – wielokrotnie wspierały m.in. powodzian czy pogorzelców. Są dumne, że dzięki zebranym środkom odrestaurowały zabytkową kapliczkę św. Floriana w centrum wsi, zorganizowały budowę placu zabaw dla dzieci oraz plenerowej siłowni. O KGW w Równem zrobiło się głośno w 2015 roku, za sprawą plebiscytu „Wieś jest Kobietą”, w którym Hanna Wronka otrzymała laur publiczności. Połowę z wygranych 3 tys. zł przekazała druhom z OSP, którzy zgłosili ją do konkursu. Resztę przeznaczyła na poprawę estetyki wsi.
– Wciąż szukamy inspiracji i wyzwań, aby aktywizować lokalną społeczność. Koło to swoisty katalizator przedsiębiorczości – przekonuje Hanna Wronka. – Działalność KGW nie byłaby możliwa bez wsparcia Starostwa Powiatu Wołomińskiego, Urzędu Gminy Strachówka, sponsorów oraz tych wszystkich osób, które społeczną pracą, miłym słowem oraz uśmiechem przyczyniły się do zbudowania tego, czym koło może się teraz pochwalić – dodała ze wzruszeniem.
Świętowania nadszedł czas
Uroczystość 10-lecia urozmaiciły występy artystyczne przygotowane zarówno przez jubilatki z KGW Równe, jak i zaprzyjaźnione sąsiednie koła z Sulejowa oraz Dąbrowicy. Wyjątkowym akcentem uroczystości były życzenia, które gospodynie złożyły przewodniczącej. Odśpiewały dla niej autorską piosenkę:
Przyjmij te życzenia
i różę pachnącą,
żebyś zawsze była
naszą przewodniczącą.
Stój na czele koła
i zawsze bądź z nami,
dziś Ci dziękujemy
i ukłon składamy.
Dla każdego gościa członkinie koła ufundowały kubek z logo organizacji oraz słodką niespodziankę. Uczestnicy imprezy otrzymali ponadto biuletyn informacyjno-promocyjny projektu gospodyń, który przybliżył im historię działalności organizacji.
Podczas uroczystości KGW Równe uhonorowano pamiątkowym medalem Pro Masovia za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Nagrodę odebrała najmłodsza członkini koła, 15-letnia Karolina.
Zasłużone członkinie zostały również odznaczone Jubileuszowymi Dyplomami Uznania od marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. Oczywiście nie zabrakło toastu i głośnego „Sto lat!”. Chętni mogli wpisać się do kroniki pamiątkowej.
- Gospodynie z Równego właśnie otrzymały nowe, tzw. letnie stroje w kolorze czerwonym, który jest ich znakiem rozpoznawczym. Na uroczystości 10-lecia prezentowały się znakomicie
Gospodynie pytane o plany na dalszą działalność, uchyliły rąbka tajemnicy. Ich marzeniem jest rozwijanie talentów kulinarnych. Nowością, którą planują promować, jest prozdrowotny miód z mniszka lekarskiego, który zamierzają w przyszłości zarejestrować jako tradycyjny produkt regionalny. Jak zawsze, będą zachęcać mieszkanki Równego do aktywnych działań na rzecz wsi. Ku uciesze gospodyń, nowych członkiń wciąż przybywa – obecnie jest ich 27.
– Kieruję podziękowania do wszystkich zaangażowanych w organizację tego wspaniałego jubileuszu. Koleżankom z koła składam serdeczne gratulacje. Dokonałyście wyjątkowego – nasze KGW jest jednym z najprężniej działających w powiecie. Jestem z was duma – zakończyła przewodnicząca Hanna Wronka.
Małgorzata Janus
Zdjęcia: Archiwum KGW w Równem