Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Konkurs Smart Wieś – jakie projekty i idee nagrodzono?

Karolina Kasperek
Kategoria: Wieś i Rodzina
Konkurs Smart Wieś – jakie projekty i idee nagrodzono?
Wieś i Rodzina Smart Villages
Data publikacji 08.08.2021r.

Inteligentne rozwiązania to nie wyłącznie domena miast. Inteligentna, czyli innowacyjna, może być też wieś. Projekty takich smartrozwiązań pojawiają się na polskiej wsi coraz częściej. A Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa już drugi raz nagrodził je w konkursie Smart Wieś.

r e k l a m a

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk już po raz drugi gościł laureatów i wyróżnionych w konkursie „Moja Smart Wieś – idea i fakt” – operacji realizowanej we współpracy z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich. Jak czytamy na stronie konkursu, „...inteligentna, zrównoważona i innowacyjna wieś, która wykorzystuje nowoczesne technologie w celu poprawy jakości i poziomu życia jej mieszkańców, nie musi pozostawać jedynie w sferze wymysłów futurystów...”. Takich właśnie rozwiązań poszukują organizatorzy konkursu.

Pomysł konkursu na Smart Wieś też wart nagrody

– Jesteśmy instytutem, który zajmuje się zmianami na wsi rolniczej. Zmianami gospodarki, społeczności. W interdyscyplinarnym oglądzie badamy, jak zmienia się polska wieś. Nasze rekomendacje kształtują dwie duże polityki unijne (...). Jeden z założycieli Instytutu powiedział, że „IRWiR posiada zdolność i determinację selekcjonowania zagadnień wielkich. Takich, które stanowią kamienie milowe i punkty zwrotne w rozwoju wsi i rolnictwa”. I przykładem takich problemów jest inteligentny rozwój wsi, czyli smart village – mówiła prof. Stanny. Dodała, że innowacje na wsi mają bardzo różny charakter. To nie tylko nowe technologie, ale też innowacje społeczne.

W jury konkursu znaleźli się dr Anna Rosa z Zakładu Ekonomii Wsi jako przewodnicząca, prof. Monika Stanny, prof. Adam Czarnecki, prof. Sławomir Kalinowski i Łukasz Komorowski. Na konkurs wpłynęło ponad sto prac i, jak mówił prof. Sławomir Kalinowski, wybór był niezwykle trudny, co znalazło wyraz w rozszerzeniu listy laureatów z planowanych szesnastu do osiemnastu. Projekty oceniano w dwóch kategoriach – idei i faktu. Oceniano bowiem nie tylko działania, które osiągnęły już etap realizacji, ale także te, które są na etapie pomysłu, planu zmiany, która ma podnieść jakość życia lokalnych społeczności.

– Chcielibyśmy kontynuować konkurs i upowszechnić ideę smartrozwiązań, by pokazać innym, że można dokonywać śmiałych zmian w lokalnych społecznościach. W tym celu tworzymy bazę inteligentnych rozwiązań – mówiła dr Anna Rosa.

Nagrody za wioskę tematyczną, ekologię i strefę relaksu

r e k l a m a

W każdej z kategorii przyznano trzy miejsca oraz sześć wyróżnień. Pierwsza nagroda w wysokości 5000 zł w kategorii „Fakt” powędrowała do Agnieszki Weyny z Gostycyna za projekt „Górnicza Wioska kopalnią idei Smart Village”, będący wioską tematyczną w miejscowości Piła w Borach Tucholskich, zorganizowaną w miejscu, w którym przez przypadek mieszkańcy odkryli historię wydobycia węgla brunatnego na tym terenie.
Drugie miejsce i 4000 zł przypadły Grzegorzowi Stępieniowi z Małkocina pod Stargardem za projekt „Przystanki z historią i usługa Małkocin SCANSEN”. W Małkocinie działa mobilna informacja pasażerska, a historia wsi dostępna jest dla każdego, kto zeskanuje na przystanku kod QR.
Trzecie miejsce zajęła Justyna Helicka z projektem „Smart Wieś – Mieronice”, w którym w Mieronicach pod Małogoszczą wybudowano strefę relaksu i prawdziwą tężnię solankową. Projekt otrzymał 3 tys. zł nagrody.

Kto otrzymał wyróżnienia w kategorii "Fakt" w konkursie Smart Wieś?

Wyróżnienia nagrodzono czekami o wartości 1000 zł, w tym jeden z nich ufundował „Tygodnik Poradnik Rolniczy”. Nasza nagroda trafiła do Anny Elsner, autorki projektu „Kwitnąca Wola Cygowska”, który był sołecką ideą odnowienia centrum wsi. Jury doceniło w niej nasadzenia z ogólnodostępnym zielnikiem, namalowanie przez młodzież muralu i postawienie tablicy informującej o historii wsi.
Wśród wyróżnień w kategorii „Fakt” znalazła się też Alina Jeleń z Koteży – autorka wielu inicjatyw edukacyjnych, w tym walczących ze stereotypami. Wyróżniono też Wiolettę Piwowarską, która w Wiązownicy-Kolonii założyła Pasjodzielnię, w ramach której funkcjonuje między innymi kino wiejskie. Jerzy Ryziński, burmistrz gminy Sochocin, otrzymał wyróżnienie za kreatywny plac zabaw z ławką fotowoltaiczną i ścieżkę edukacyjno-przyrodniczo-sensoryczną. Łukasz Witczak z podjarocińskiego Łuszczanowa – zeszłoroczny laureat trzeciej nagrody w konkursie Smart Wieś – otrzymał wyróżnienie za strefę sportową ze sterowanymi czujnikiem reflektorami solarnymi, autonomicznymi lampami hybrydowymi, ławką solarną i czujnikiem jakości powietrza, zaś Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie” – za rewitalizację starego baru i zaadaptowanie go na nowoczesne miejsce spotkań kulturalnych.

Nagrody za biogazownie rolniczą, drzewa tlenowe i ścieżkę pieszo-rowerową

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Pamiętniki mieszkańców wsi. Sto lat mojego gospodarstwa

Pamiętniki mieszkańców wsi. Sto lat mojego gospodarstwa

Płacisz tylko

29,00 zł

Cena regularna 37,80 zł

SPRAWDŹ

Innowacją jest obecność wielu udogodnień architektonicznych zapobiegających wykluczeniu społecznemu osób starszych i z niepełnosprawnościami. Jak powiedziała w krótkim przemówieniu dr Anna Rosa, konkurs rozszerzono o kategorię „Idea”. Niełatwą w ocenie, ponieważ wybierano w niej coś, co jeszcze nie powstało. Organizatorzy wyszli jednak z założenia, że nagradzanie projektów w fazie pomysłu stanowi dodatkową motywację do wprowadzania innowacji. Dlatego i tu przyznano sześć wyróżnień i trzy miejsca na podium.

Najwyższe z nich zajął, otrzymując też nagrodę 5000 zł, Krzysztof Jaszczuk, który swoje działania skoncentrował wokół biogazowni o mocy 1,5 MW. Celem jego projektu jest produkowanie czystej energii i zapewnienie okolicznym rolnikom zbytu płodów rolnych.
Tuż za nim, z nagrodą 4000 zł i drugim miejscem uplasował się Łukasz Zaranek z miejscowości Pruśce w Wielkopolskiem. Postawił on na „Świadome ekosołectwo”. Wyróżnikiem projektu jest plan posadzenia we wsi tzw. oxytrees, czyli drzew tlenowych. W planach wieś ma też monitoring powietrza, lampy LED i nasadzenia roślin miododajnych.
Na podium stanęła też Sandra Żukowska, która przedstawiła projekt dla wsi Głuszyno w powiecie słupskim i odebrała nagrodę w wysokości 3000 zł. W Głuszynie, które stawia też na czystą energię, ma powstać ciąg pieszo-rowerowy do stacji kolejowej i wyposażona w monitoring wiata przystankowa.
Krzysztof Jaszczu ze wsi Gęś na Lubelszczyźnie projektem "Czysta energia, zdrowe powietrze - szczęśliwa Gęś" zasłużył na I nagrodę w kategorii Idea
Krzysztof Jaszczu ze wsi Gęś na Lubelszczyźnie projektem "Czysta energia, zdrowe powietrze - szczęśliwa Gęś" zasłużył na I nagrodę w kategorii Idea

Warzywkomat i SOS dla seniora – wyróżnienia w konkursie na smart rozwiązania na obszarach wiejskich

Wśród wyróżnień jedno czekiem na 1000 zł ponownie nagrodził „Tygodnik”. Przypadło ono w udziale Marii Jakubik-Grzybowskiej z miejscowoci Banie na Pomorzu za wdrażanie idei rolnictwa przyjaznego środowisku, poprzez m.in. wykorzystanie smartnarzędzi i gospodarkę niskoemisyjną. W kategorii „Idea” wyróżniono też Katarzynę Hoffmann i Aleksandrę Kaletę za projekt warzywkomatu, który stanąć ma w Lenartowicach w gminie Pleszew.
Alicję Jamorską-Kurek z Piasecznej Górki w Świętokrzyskiem, zwyciężczynię pierwszej edycji konkursu, wyróżniono za pomysł na budowę świetlicy modułowej i zasilanie jej z odnawialnych źródeł energii. Piotra Żółtowskiego z Borzymówki na Mazowszu wyróżniono za plan zaangażowania do rozmów o inteligentnych rozwiązaniach organizacji społecznych i wdrożenia produktu turystycznego „Borzymówka – Ypres Wschodu”. W okolicy wsi bowiem w 1915 roku Niemcy użyli większą liczbę butli z trującym gazem niż rok wcześniej pod francuskim Ypres.
Justynę Wiszniewską z rady sołeckiej Mierzyna w gminie Gniewino doceniono za plany: budowy wiat, wyposażania seniorów w opaski SOS, instalacji dzwonków alarmowych i ograniczenia negatywnych skutków działalności bobrów.
Paweł Stasiak z Kiełpina w gminie Łomianki na Mazowszu zasłużył zaś na wyróżnienie projektem w kompleksowy sposób rozwiązującym problemy mieszkańców, m.in. dzięki stronie internetowej wsi, zainstalowaniu hot spotu Wi-Fi, budowie inteligentnych przejść dla pieszych czy cyfrowemu archiwum Kiełpina.

Wyyróżnionej w kategorii Fakt Annie Elsner nagrodę "Tygodnika Poradnika Rolniczego" w postaci czeku na 1000 zł wręczają prof. Monika Stanny i redaktorka Karolina Kasperek
Wyróżnionej w kategorii Fakt Annie Elsner nagrodę "Tygodnika Poradnika Rolniczego" w postaci czeku na 1000 zł wręczają prof. Monika Stanny i redaktorka Karolina Kasperek


Odwiedzimy nagrodzonych

Cieszy, że wśród pomysłów i ich realizacji nowoczesne technologie zaprzęgane są nie tylko do poprawiania jakości życia, ale też do przeciwdziałania idącym wraz z rozwojem cywilizacyjnym nierównościom i wykluczeniom. Raduje, że w projektach pojawiają się coraz częściej potrzeby seniorów. My zaś chcemy odwiedzić laureatów i wyróżnionych, by bliżej przyjrzeć się nowoczesnym rozwiązaniom we wsiach i temu, jak realizowane są plany. Oczekujcie tych materiałów na naszych łamach. A my przyłączamy się raz jeszcze do gratulacji wszystkim nagrodzonym i mamy nadzieję, że będą oni inspirować naszych Czytelników.

Karolina Kasperek
fot. Karolina Kasperek

Widziałeś już nasze video "Czy wieś może być lepszym miejsca do życia niż miasto? Wywiad z Magdaleną Michalak"?

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody