r e k l a m a

Partner serwisu

Partner

Kroniki KGW niczym roczniki Długosza czy Gala Anonima

Wieś i Rodzina KGW
Data publikacji 08.09.2019r.

Koła gospodyń wiejskich to nie tylko znakomite wypieki czy potrawy, folklor pielęgnowany w zespołach muzycznych, piękne wieńce na dożynki, ale także żywa historia polskiej wsi.

r e k l a m a

Są koła, które pamiętają o tym i same prowadzą kroniki, które przetrwają dziesiątki, a może i setki lat. Jeśli tak się stanie, będą lepszą skarbnicą wiedzy o współczesności niż popularne obecnie kapsuły czasu.

Sposobem na ich zachowanie jest dolnośląski Konkurs Kronik KGW, który w tym roku odbył się na Zamku Grodziec pod patronatem Dolnośląskiej Izby Rolniczej, kółek rolniczych i oczywiście KGW.

Suszone rośliny i przepis na pasztet

Pojawiło się na nim wiele ciekawych typów kronik. Sporo z nich to te najnowocześniejsze, czyli wykorzystujące media społecznościowe. Jednak na razie królują tradycyjne, papierowe kroniki.

Bez fałszywej skromności swoją kroniką może się pochwalić KGW Gęsiniec, które otrzymało wyróżnienie w kategorii Nowa Kronika za swoje pięcioletnie annały.

Jest w nich wszystko, począwszy od fotografii dokumentujących wydarzenia z życia koła, przez najróżniejsze ozdoby, a skończywszy na roślinach, które być może za kilkadziesiąt lat będą już gatunkami wymarłymi.

Wypełniamy ją wieczorami, po godzinach, w weekendy, kiedy jest trochę czasu – opowiada Aneta Bąk. – To praca, ale i relaks. Jeśli jeszcze pomyśli się, że to, co robimy, będzie za kilkadziesiąt lat już historycznym dokumentem, to daje wiele satysfakcji. 

Elżbieta Jajko (od lewej), Małgorzata Łucyszyn i Iwona Zatorska – choć z niewielkiej wsi Jurków, wygrały III Konkurs Kronik KGW
  • Elżbieta Jajko (od lewej), Małgorzata Łucyszyn i Iwona Zatorska – choć z niewielkiej wsi Jurków, wygrały III Konkurs Kronik KGW
W kronice z Gęsińca jest np. przepis na znakomity pasztet sprzedawany na jarmarkach, który zamieściła lokalna gazeta, relacja ze spotkania z konsultantką z firmy kosmetycznej, z wycieczki do Skalnego Miasta w Czechach czy wspólnych imienin albo pracy przy „Szlachetnej paczce”. I wiele innych wydarzeń. A wszystko estetycznie opatrzone kolorowymi ozdobami.

Życie na papierze

r e k l a m a

Także Edyta Gądek cieszy się z wyróżnienia i miło wspomina dotychczasową pracę w kole i przy kronice.

To okazja do spotkań, do wspomnień. Dlatego nasza księga jest taka gruba. I dlatego wkrótce trzeba rozpocząć pisanie następnej – mówi pani Edyta.

Z równym sentymentem o swoim dziele mówi  KGW Jurków, które zdobyło pierwszą nagrodę w kategorii łączącej wszystkie kroniki. Panie prowadzą kronikę papierową.

Robimy ją przede wszystkim dla upamiętnienia tego, co się dzieje w naszej wsi i okolicy. Robimy to z serca – wyznaje Iwona Zatorska. – A rzeczy, które są tego warte, jest sporo.

To sylwester, Dzień Dziecka, ale i Dzień Babci i Dzień Dziadka, Dzień Kobiet itd. Wszystkie relacje, fotografie czy wycinki z gazet są ozdobione własnoręcznymi rysunkami.

Elżbieta Jajko dodaje:

Chodzi też o to, żeby wyjść z domu, żeby oderwać się od codzienności, zobaczyć się ze znajomymi, koleżankami, porozmawiać. A praca w kole i oczywiście pisanie kroniki to wspaniała do tego okazja.

Aneta Bąk i Edyta Gądek (od lewej) wkładają wiele serca w kronikę swojego KGW, podobnie jak w pracę w nim
  • Aneta Bąk i Edyta Gądek (od lewej) wkładają wiele serca w kronikę swojego KGW, podobnie jak w pracę w nim
Jeszcze inaczej jest w przypadku KGW Ekosłowianki z Rakowic Wielkich, które otrzymało pierwszą nagrodę w kategorii Nowa Kronika, bo zaczęła być tworzona dopiero w 2016 roku.

Ta kronika pełna jest  fotografii, które są motywem przewodnim i mają wręcz faktograficzny charakter, bo wszystko z życia koła jest na zdjęciach, które często są wzbogacone pamiątkowymi wpisami spotykanych osób.

Danuta Wójcik i Krystyna Skwarowska (od lewej)  z KGW w Rakowicach Wielkich postawiły w swojej kronice na fotografie
  • Danuta Wójcik i Krystyna Skwarowska (od lewej)  z KGW w Rakowicach Wielkich postawiły w swojej kronice na fotografie
Ale nie brakuje tam też indywidualnych charakterystyk poszczególnych pań – oczywiście ze zdjęciami – z których można się dowiedzieć, że jedna szydełkuje, druga para się dekupażem, kolejna jest wizażystką, a Krystyna Skwarkowska – poetką i malarką.

 – Robimy to dla potomnych, żeby zachęcić do pracy młodych, zachować tradycje i zostawić tę historię następcom – zwierza się pani Krystyna. – A spotykamy się, żeby być razem, zamiast w pojedynkę oglądać głupie seriale.

Kronika to także dokumentacja tego co się dzieje w naszej wsi, choćby odkrycie średniowiecznych siedzib Piastów w okolicy z przełomu XIV i XV wieku, a także różnych ozdób, glinianych naczyń, a nawet złota – opowiada Danuta Wójcik.

Dlatego pewne jest, że już za dziesiątki, a potem za setki lat kroniki gospodyń wiejskich będą czytane jak dziś „Roczniki” Długosza czy „Kronika Polski” Kadłubka.

Artur Kowalczyk
Zdjęcia: Artur Kowalczyk

Widziałeś już nasze video "KORYTARZ RATUNKOWY to dziecinnie proste!"?

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody