Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Liderko wiejska, masz głos!

Karolina Kasperek
Kategoria: Wieś i Rodzina
Liderko wiejska, masz głos!
Wieś i Rodzina Koło Gospodyń Wiejskich
Data publikacji 16.10.2021r.

Żeby móc działać w swoim małym lokalnym środowisku, czasem trzeba zaczerpnąć wiedzy, wymienić doświadczenia, nauczyć się nowych umiejętności. To od lat robią liderki wiejskie z akcją Masz Głos. W zeszłym tygodniu spotkały się na warsztatach w Warszawie. Ćwiczyły występy przed kamerą, uczyły się skutecznej autoprezentacji i planowały nowe działania.

Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

r e k l a m a

O akcji Masz Głos, która jest ogólnopolskim programem Fundacji im. Stefana Batorego, pisaliśmy wielokrotnie. W bieżącym roku informowaliśmy o jej działaniach, regularnie piszemy o jej beneficjentach. Akcja od 15 lat wspiera organizacje społeczne i grupy nieformalne działające na rzecz lokalnych społeczności. Jej beneficjentami są koła gospodyń, także te niezarejestrowane, sołtysi, rady sołeckie, stowarzyszenia i fundacje, jak również grupy nieformalne działające na wsiach. A wspierane są one w takich działaniach, jak zakładanie pasiek społecznych, walka z dzikimi wysypiskami śmieci, przeciwdziałanie wykluczeniu transportowemu, troska o rewitalizację dziedzictwa kulturowego, monitoring przestrzeni pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, warsztaty dla mieszkańców czy pisanie petycji.

Rekord dzięki „Tygodnikowi”

Akcja stawia na współdziałanie. Celem programu jest bowiem pomoc wszystkim tym grupom w realizowaniu przedsięwzięć we współpracy z lokalną władzą. Dlaczego znów o niej piszemy? Nabór do akcji prowadzony jest co roku, co roku też najlepiej zrealizowanym projektom przyznawana jest nagroda SuperSamorząd, którą otrzymują zarówno społecznicy, jak i przedstawiciele władzy samorządowej. Rok 2021 jest jednak szczególny. Nabór do tegorocznej edycji po raz pierwszy przeprowadzono we współpracy z „Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym”. I odnotowano niebywały sukces.

Do tegorocznej edycji zgłosiła się rekordowa liczba chętnych – 314 organizacji i grup nieformalnych ze 164 powiatów. Z tej liczby 228 organizacji działa na wsiach i w małych miejscowościach. Te liczby odpowiadają naszemu celowi, jakim jest trafianie z akcją do mniejszych środowisk, które mają często problemy z dotarciem do innych źródeł wsparcia. Z naszej analizy zgłoszeń wynikało, że kobietom na wsi najbardziej doskwiera brak wiary w siebie i brak poczucia sprawczości. Dlatego jesienią w ramach akcji Masz Głos ruszą warsztatowe regionalne spotkania dla kobiet, które będą prowadziły bardziej doświadczone uczestniczki naszego programu – mówi Alicja Zaczek-Żmijewska, koordynatorka akcji.

Pokaż wnętrze dłoni, pokonaj strach i naucz się charyzmy

Najpierw jednak liderki spotkały się w Warszawie. Zajęcia rozpoczęły się od spotkania z dziennikarką Dorotą Warakomską, która pierwszego dnia poprowadziła zajęcia z budowania wizerunku. Przekonywała, że wystąpienia publiczne to rzecz straszna tylko na początku, ale z każdym kolejnym razem łatwiejsza. Ale też, że charyzma to nie dar z niebios, tylko coś możliwego do wypracowania.

Wielu uważa, że wizerunek to jest to, jak się ubierzemy czy umalujemy. A to tylko jeden z elementów. (...) Amerykanie nauczyli mnie, że przed kamerą najlepiej wypada „starannie przygotowana improwizacja”, czyli bycie dobrze przygotowaną na niespodziewane pytania – mówiła Dorota Warakomska, a potem instruowała, jak się zachować podczas wypowiedzi publicznych, by przekaz był wiarygodny i przekonujący.

Okazuje się, że w mowie ciała najważniejsze są wnętrza dłoni i gestykulacja w obrębie tułowia. Będziemy więc skuteczniej przekonywać innych do naszych racji, jeśli słuchacze często będą widzieć wnętrze naszych dłoni – jak choćby w geście otwartości i porządkowania, i kiedy nasze dłonie nie będą wykonywać ruchów powyżej szyi. Najważniejsze jednak, jak dowodziła Warakomska, byśmy wiedziały, co chcemy powiedzieć i ufały sobie. Wtedy zaufają nam inni.
 
Krystyna Adamenko podczas warsztatów z zachowania przed kamerą

  • Krystyna Adamenko podczas warsztatów z zachowania przed kamerą

Po co Masz Głos?

Rozmowom, jak wiadomo, sprzyja nie tylko sala wykładowa, ale i kuluary. Okazją do wymiany doświadczeń okazał się więc obiad, do którego usiadłam z Krystyną Adamenko z Sieniawy Żarskiej, Wiolą Piwowarską z Wiązownicy-Kolonii i Alicją Rymszewicz ze wsi Trygort na Mazurach. Krystyna prowadzi od 5 lat fundację „Pięknolesie”. Wiola zarządza fundacją „PasjoDzielnia” w swojej wsi i została w tym roku jedną z laureatek konkursu SmartWieś. Alicja jest rolniczką, liderką Stowarzyszenia Trygort nad Mamrami i jedną z Sołtysek Roku. Realizuje warsztaty naturo­terapii z seniorami i zajęcia artystyczne dla dzieci. Do rozmowy zapraszamy jeszcze Barbarę Łasińską, sołtyskę Konarzewa w gminie Zduny w Wielkopolsce, założycielkę i prezeskę stowarzyszenia „Razem dla Konarzewa”.

Krystyna z akcją Masz Głos spotkała się w 2017 roku, kiedy do Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze przyjechał Szymon Ossowski, jeden z jej koordynatorów.

Zmotywował mnie do przystąpienia do Masz Głos, ponieważ miałam już jakiś czas fundację, ale nie było kolorowo. Na cztery złożone do gminy wnioski powiódł się tylko jeden – i to na zaledwie 1000 zł. Szymon uświadomił nam ważną rzecz – że my, jako organizacja składająca projekt, na podstawie dostępu do informacji publicznej możemy prosić o wgląd w inne oferty i o odpowiedź urzędu, dlaczego naszą ofertę uznał za gorszą czy niewartą dofinansowania. Dlaczego na przykład nasze lekcje pływania nie mogą być dofinansowane, a piłkarze dostają nawet 200 tys. zł. Nauczyłam się, dopytałam, a potem okazało się, że nasze projekty przechodzą. Dowiedzieliśmy się, że mamy wpływ na podział pieniędzy w gminie wyjaśnia Krystyna.

Edyta była na tym samym spotkaniu. Jej w Masz Głos najbardziej spodobało się sieciowanie, czyli zdobywanie kontaktów. Ale też wiedza i dzielenie się doświadzczeniem.
 
Dorota Warakomska przekonywała, że charyzma, czyli umiejętność przyciągania do siebie ludzi, to rzecz do nauczenia się

  • Dorota Warakomska przekonywała, że charyzma, czyli umiejętność przyciągania do siebie ludzi, to rzecz do nauczenia się

Basię z Konarzewa do akcji przekonała koleżanka z Fundacji Aktywności Lokalnej z podpoznańskiego Puszczykowa.

– Przystąpiłam do akcji pod koniec 2017 roku i chwilę później pojechałam na duży akcyjny zjazd do Falent, w których poznałam mnóstwo ciekawych ludzi. To trochę jak w Marózie. Różnica jest taka, że Maróz skupia organizacje działające tylko na wsi. W Falentach spotykają się wszyscy uczestnicy akcji Masz Głos, także ci działający w miastach. Ale to tylko wzbogaca, możemy korzystać z ich doświadczenia, a oni – z naszego – mówi Basia.

Tu wszyscy dzielą się pomysłami. Człowiek dzieli się i nie jest zły, że ty ten pomysł powielasz, tylko cieszy się, że z rozwiązania skorzystają też inni – tłumaczy Edyta, która jest z pochodzenia Czeszką.

Z Fundacją Batorego działają dla seniorów

r e k l a m a

Do czego mogą przydać się umiejętności wyniesione z warsztatów? Krystyna cieszy się, że wie więcej o tym, jak skutecznie komunikować swoje cele. Będzie jej to teraz bardzo potrzebne, ponieważ właśnie wdraża pilotaż projektu, na który pieniądze otrzymała z innego programu Fundacji Batorego. Projektu, którym chciałoby się zarazić wszystkie gminy w Polsce.

Bardzo mi jest teraz potrzebny nowy język. Z moją fundacją napisałam projekt, w którym zajmujemy się seniorami wykluczonymi transportowo. Pandemia uwidoczniła ten problem i jeszcze go nasiliła. Seniorzy, w tym i tak już dojmującym braku transportu do miasta, przemieszczali się często autobusami szkolnymi. Ale w pandemii te autobusy przestały kursować. Rok temu przyszła do mnie w Sieniawie sąsiadka, przerażona tym, że nie będzie miała jak dojeżdżać do Żar na rehabilitację, a jest po operacji wszczepienia endoprotezy. Pomyśleliśmy, że przecież są ludzie, którzy jadą do miasta załatwiać swoje sprawy. I oni mogliby zabierać seniorów przy okazji. W najbliższym czasie muszę znaleźć dużą liczbę wolontariuszy do podwożenia. Projekt zakłada, że mamy bazę wolontariuszy, a seniorzy dzwonią do nas i komunikują potrzebę. Ktoś zawozi seniora w wybrane miejsce, robi sobie zakupy, a potem odbiera go i odwozi do domu. I ma zwrócone koszty przejazdu. Z programu Aktywni Obywatele dostaliśmy na ten projekt 30 tys. euro. To ma pokryć przejazdy na dystansie około 30 tys. km – opowiada Krystyna i dodaje, że jest umówiona ze społecznikami z zachodniopomorskiego Postomina, które jest partnerem „Pięknolesia” w tym projekcie.

Do czego mogą się Krystynie przydać umiejętności od lat szkolone w ramach akcji Masz Głos?

Chcemy teraz w ramach akcji Masz Głos napisać tzw. projekt trwały do gminy. Celem jest, żeby gmina, zamiast dopłacać do linii autobusowej, część pieniędzy przeznaczyła na punkt koordynacji i refundację dla wożących seniorów wolontariuszy. Może się okazać, że to będzie tańsze rozwiązanie niż dopłacanie do transportu publicznego. W akcji Masz Głos uczymy się od kilku lat, jak skutecznie załatwiać takie sprawy z władzami – przekonuje do akcji Krystyna.

O jej fundacji „Pięknolesie” i o tym, jak zakładała ją krok po kroku, nie mając pojęcia o organizacjach pozarządowych i sugerując się wyłącznie wskazówkami ze strony ngo.pl, pisaliśmy kilka lat temu. Ale nowy projekt znów lada moment zwabi nas do Sieniawy Żarskiej.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Karoliny Kasperek pt. Liderko wiejska, masz głos!, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 41/2021 na str. 54.

Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Zdjęcia: Karolina Kasperek, Krystyna Adamenko

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody