Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Matki Boskiej Zielnej – dlaczego to tak ważne święto dla rolników?

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Wieś i Rodzina
Matki Boskiej Zielnej – dlaczego to tak ważne święto dla rolników?
Wieś i Rodzina
Data publikacji 15.08.2021r.

15 sierpnia jest dniem szczególnym dla rolników, ponieważ obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znaną także jako Święto Matki Boskiej Zielnej. Jakie znaczenie ma ten dzień dla rolników i dlaczego?

Skąd się wzięło święto Matki Boskiej Zielnej?

15 sierpnia swoje święto obchodzą katolicy, rolnicy i żołnierze. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ma swoje korzenie w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W VI wieku bizantyjski cesarz Maurycjusz ustanowił święto na cześć Matki Boskiej Z kolei Kościół zachodni obchodzi to święto od VII wieku, choć w szczególności dopiero od 70 lat.

Historia o śmierci i wniebowzięciu Maryi ma swoje odbicie w apokryfach, w których przekazywana jest ona w barwny sposób. W jednej z opowieści znajdziemy odpowiedź na pytanie dlaczego święto to nazywane jest Matki Boskiej Zielnej.

Wybierając się do kościoła tego dnia, zabiera się ze sobą gałązki i bukiety, aby  je poświęcić. Dawniej wierzono, że poświęcone ziele miało wyjątkowe właściwości. Rośliny miały chronić dom przed piorunami, a jego mieszkańców przed chorobami. Dla panien stanowiły gwarancję szczęśliwego zamążpójścia. Oprócz tego często poświęcone plony dodawano do wszelkich naparów i herbat. 

Rolnicy w dniu Matki Boskiej Zielnej dziękują za udane w danym roku plony oraz proszą o urodzaj w kolejnym. 

r e k l a m a

Jak przygotować tradycyjne ziele na święcenie?

W dniu Matki Boskiej Zielnej we wszystkich kościołach święci się płody ziemi, a przede wszystkim dojrzałe zboża i zioła, warzywa i owoce, związane w bukiet. Wiązankę, w zależności od regionu, nazywa się zielem, ograbką, rózgą, kępką albo po prostu bukietem.

Matka Boża jest w tym dniu szczególnie czczona jako patronka ziemi będącej w najbujniejszym rozkwicie, oraz jako opiekunka ziół, kwiatów, owoców i zbóż. W ludowej tradycji europejskiej w zależności do kraju jest znana pod różnymi określeniami: Żytnia, Korzenna czy Kwietna. Dodatkowo w Matki Boskiej Zielnej wybrane parafie organizują wiernym dożynki.

Bukiety, które zanosi się do kościoła z okazji święta Matki Boskiej Zielnej, przygotowuje się według pewnych zasad. Zgodnie z tradycją do wiązanki powinno użyć się 7 bądź 77 różnych ziół, zbóż,  kwiatów, ale także plonów rolnych. Do najbardziej popularnych roślin, które kiedyś wplątywano w wiązanki, zalicza się len, makówki, konopie i kłosy zbóż. Istotne było, aby ilość ziół i zbóż była nieparzysta. Dobry wybór to siedem lub dziewięć. Cyfra siedem nie jest tutaj przypadkowa, bowiem w Starym Testamencie była uznawana za symbol doskonałości. Tak przygotowane ziele było symbolem szacunku dla dzieła stworzenia.

15 sierpnia przypada także Święto Wojska Polskiego 

W dniu 15 sierpnia wypada także święto państwowe – Święto Wojska Polskiego – na pamiątkę bitwy znanej jako cud nad Wisłą, dzięki której Polacy powstrzymali agresję sowietów w 1920 r.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a