StoryEditorzdrowie

Nordic walking – jakie zalety, efekty i jaka technika?

07.05.2021., 16:05h
Nordic walking znany jako spacerowanie z kijkami to ciekawa alternatywa dla zwykłego spaceru, a jednocześnie, która wykorzystuje większość mięśni naszego ciała. Jest to forma rekreacji dobra dla każdego niezależnie od wieku. Jakie są jeszcze jego zalety?

Maszerowanie z kijkami jest to taka forma ruchu, do której nie trzeba się specjalnie przygotowywać, a pozwala na porządne rozruszanie się, ponieważ aktywuje aż 90% mięśni. Taki marsz z oparciem pozwala na wiele modyfikacji treningu, dzięki czemu wzmacnia i rzeźbi nasze mięśnie poprzez:

  • zwiększenie tempa
  • wydłużenie kroku
  • mocne odepchnięcie się.

Praca wielu grup mięśni jednocześnie pozwala wzmocnić mięśnie kręgosłupa, aktywuje obręcz barkową i poprawia posturę naszego ciała.

Nordic walking – jaka technika jest prawidłowa?

Wyprostowane łokcie, ręce na wysokości pępka i wbijanie kijka pod kątem 60 stopni. Następnie odpychamy się poprzez wypchnięcie ręki za biodro. Siła jest odprowadzana do przodu i w górę jednocześnie, dzięki czemu stawy nie przeciążają się. Kroki powinny być długości wystających kijków. Dzięki temu poprawia się wydolność organizmu, tak, że mimo intensywnego tempa, nie łapie się zadyszki. Aby ustrzec się przed zakwasami, tak jak każdy inny trening, nawet maszerowanie z kijkami, należy poprzedzić rozgrzewką. Można trenować w ten sposób samemu albo w mniejszym lub większym towarzystwie. Obecnie zależy to od obostrzeń.

Jakie są zalety nordic walking?

Każda aktywność fizyczna jest ogromną zaletą dla naszego ciała. Zwłaszcza teraz w czasie pandemii jest ona szczególnie doceniana. Maszerowanie z kijkami to takie korzyści jak:

  • redukcja stresu
  • poprawa samopoczucia
  • zmniejszenie napięć
  • aktywacja procesów metabolicznych, lepsze trawienie
  • dotlenienie organizmu, poprawa myślenia, pamięci i koncentracji
  • czas spędzony na łonie natury

Walka o lepszą kondycję

Zatem zachęcamy do wypróbowania spaceru z kijkami i zawalczenia o lepszą kondycję. Kijki można zakupić już za kilkadziesiąt złotych, ale można na rynku znaleźć i takie za kilkaset złotych. Przed pierwszym spacerem można potrenować na sucho w domu przyjęcie odpowiedniej postawy oraz technikę kroków i trzymania kijków prawidłowo, tak aby efekty treningu były jak najlepsze dla nas.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 00:22