Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Nos zatkany, bo... krzywy

Karolina Kasperek
Kategoria: Wieś i Rodzina
Nos zatkany, bo... krzywy
Wieś i Rodzina Zdrowie
Data publikacji 21.09.2019r.

Przegroda nosowa. Kawałek kości i chrząstki dzielącej wnętrze nosa. Czasem mówi się, że krzywa. Czy to problem? Czy jest kwestią kosmetyczną, czy medyczną nieprawidłowością?

Krzywa przegroda nosowa nie zawsze jest widoczna z zewnątrz jako niesymetryczny nos. Czasem daje o sobie znać jedynie poprzez przykre objawy.

Nikt z nas nie ma idealnie prostej przegrody

Z krzywą przegrodą można się urodzić, ale może się ona zniekształcić na przestrzeni lat, kiedy dziecko rośnie. Przy czym często jest to zniekształcenie nieznaczne będące wynikiem naturalnych procesów. Nikt z nas nie ma idealnie prostej przegrody. Często też ulega ona deformacji w wyniku urazów nosa albo twarzy.

Jakie objawy daje krzywa przegroda?

Nie zawsze jednak daje o sobie znać. Często nie powoduje żadnych komplikacji, a człowiek dowiaduje się o niej przypadkowo, przy okazji badania laryngologicznego czy zdjęcia rentgenowskiego. Ani my, ani nasi rodzice mogą nie pamiętać naszego upadku z krzesła czy ze spacerówki, który spowodował zniekształcenie.

r e k l a m a

Krzywa przegroda może też dawać niekomfortowe objawy w postaci trudności z oddychaniem przez nos, uczucia zapchania nosa, zapaleń zatok przynosowych, krwawień z nosa, problemów ze snem, bólów głowy i ściekaniem wydzieliny nosowej po tylnej ścianie gardła. Jeśli nos jest często zatkany, to zwykle w jednej dziurce bardziej. Podczas snu krzywa przegroda może powodować chrapanie albo bezdech senny.

Jak pozbyć się problemu z krzywą przegrodą?

Większość z krzywych przegród nie wymaga interwencji. Spływanie wydzieliny albo uczucie zatkania leczy się przeciwhistaminowymi sprayami do nosa. Trzeba jednak zająć się krzywizną, jeśli powoduje bezdech, nawracające zapalenia zatok lub utrudnia oddychanie. Wtedy potrzebna jest interwencja chirurga.

Karolina Kasperek
Zdjęcie: Pixabay

Widziałeś już nasze video "Do piernika! Weź udział w konkursie piernikowym TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a