Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ogranicz kalorie, a będziesz żyć dłużej

Karolina Kasperek
Kategoria: Wieś i Rodzina
Ogranicz kalorie, a będziesz żyć dłużej
Wieś i Rodzina zdrowie
Data publikacji 04.03.2023r.

Jedzenie nieco mniej może być kluczem do dłuższego życia. W nowym badaniu, opublikowanym w czasopiśmie „Nature Aging”, naukowcy odkryli, że dieta o ograniczonej kaloryczności przynosi znaczne korzyści zdrowotne, w tym opóźnia starzenie.

Wystarczy zmienić styl życia, aby spowolnić starzenie

Głównym wnioskiem z badań jest to, że możliwe jest spowolnienie tempa biologicznego starzenia się poprzez modyfikację stylu życia i zachowania – mówi dr Dan Belsky, autor badania, profesor epidemiologii wykładający w Mailman School of Public Health na Columbia University w Nowym Jorku.

Badanie obejmowało 220 dorosłych, którzy albo zmniejszyli kalorie o 25% w diecie, albo nie dokonali żadnych zmian. W pierwszym miesiącu ci z grupy o ograniczonej kaloryczności otrzymywali codziennie trzy gotowe posiłki. Przez pierwsze 24 tygodnie dwuletniego badania udzielano im porad dietetycznych. Druga grupa nie miała żadnych porad ani ograniczeń.

r e k l a m a

Mniej kalorii w diecie to szansa na dłuższe życie

Pomimo planu ograniczenia kalorii o około 500 w dziennej diecie zawierającej 2000 kalorii, większość z pierwszej grupy ograniczyła je tylko o około 250, ale to 12% wystarczyło, aby nastąpiły znaczące zmiany. Ci, którzy ograniczyli kalorie, spowolnili starzenie się o 2–3%, zmniejszając prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci o 10–15%.

Nie jest jasne, dlaczego mniej kaloryczna dieta spowalnia starzenie się, chociaż wiemy już, że może powodować zmiany komórkowe.

Może wywoływać w organizmie mechanizmy reakcji przetrwania, których efektem jest oczyszczanie śmieci wewnątrzkomórkowych wyjaśnia dr Belsky. – To sygnał dla ciała, mówiący: „Hej, uważaj! W środowisku występuje stres związany z zasobami. Musimy sprawdzić, czy wykorzystujemy wszystkie dostępne nam zasoby w najefektywniejszy sposób”.

fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 9/2023 na str. 68. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: Jak notable z PFHBiPM zareagują na przyjazd 30 delegatów z Mazowsza?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a