Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

OSP Izbica: Z taką MDP spokojnie patrzą w przyszłość

OSP Izbica: Z taką MDP spokojnie patrzą w przyszłość
Wieś i Rodzina OSP
Data publikacji 12.08.2018r.

Izbica, mała miejscowość położona na obrzeżach Słowińskiego Parku Narodowego nad jeziorem Łebsko. Ta wieś ma ogromny potencjał turystyczny. Interesujący teren przyrodniczy, okazy ornitologiczne, możliwość wypoczynku w ciszy, z dala od miejskiego zgiełku.

Ta nadmorska wieś już jest znana, a to za sprawą OSP Izbica, a szczególnie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej (MDP), działającej od dwóch lat. Można powiedzieć, że wszystko jest dziełem przypadku. Izbicka straż upadała, postanowiono zlikwidować jednostkę, ale trafili tu ludzie, którzy przed czterema laty podjęli się ją reaktywować. I dobrze się stało.

r e k l a m a

Niestety, nie znamy historii ani początków naszej OSP. Daje się słyszeć, że powstała prawdopodobnie przed 70 laty. Nie wiemy też, kto był jej założycielem – mówi druhna Izabela Zawadzka, która wraz z mężem i Arkadiuszem Kwiatkowskim, prowadzi MDP. – Cały czas zdobywamy informacje, zdjęcia i materiały, które pozwolą przybliżyć nam historię naszej miejscowości i jej mieszkańców. Dziś – jako mała wiejska jednostka, stanowimy dość liczną grupę. Nasza OSP zrzesza 30 druhów, w tym kilku wyszkolonych i prawie 40 członków MDP.  Należy tu młodzież nie tylko z Izbicy są również mieszkańcy ościennych miejscowości.

Uczą się od najlepszych

r e k l a m a

Będąc na szkoleniu pożarniczym zorganizowanym dla OSP Izbica przez komendanta gminnego Krzysztofa Datta w 2016 r. – opowiada dh Sławomir Zawadzki – razem z dh. Arkadiuszem Kwiatkowskim, usłyszeliśmy o organizowanym 3-dniowym szkoleniu dla opiekunów MDP. Zgłosiliśmy chęć uczestniczenia w nim. Tam, czyli w Zblewie, poznaliśmy dh. Andrzeja Małyszkę, od którego wiele się nauczyliśmy, połączyła nas wspólna pasja i przyjaźń. Nawiązaliśmy wiele kontaktów, poznaliśmy masę ciekawych osób (związanych ze strażą i nie tylko, np. jesienią ub.r. gościliśmy znanego podróżnika i polarnika, zdobywcę obu biegunów Marka Kamińskiego), spotykamy się, wymieniamy się doświadczeniami. Dziś młodzież sama wychodzi z pomysłami. W nich drzemie ogromny potencjał a inwencja przekroczyła nasze oczekiwania.  • Obóz polsko-niemiecki w izbickiej bazie turystycznej

Kilka tygodni po założeniu MDP, dh Andrzej Małyszka przyjechał do Izbicy, by pokazać młodym adeptom na czym polegają ćwiczenia na torze sportowo-pożarniczym CTiF. W pokazie wzięło udział ponad 100 dzieciaków. Tego samego roku jesienią izbicka drużyna wzięła udział w zawodach powiatowych, chłopcy i dziewczęta zajęli miejsca na podium a pani wójt ufundowała nagrodę w wysokości 1000 zł. Potem nadeszły kolejne sukcesy a młodzież poczuła się coraz pewniej.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: na czym polega polska ruletka z nawozami?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a