Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

OSP Jesionka – młodzi druhowie zadebiutują w zawodach

OSP Jesionka – młodzi druhowie zadebiutują w zawodach
Wieś i Rodzina OSP
Data publikacji 25.08.2019r.

OSP Jesionka powstała 17 lipca 1965 r. W lutym 1966 r. Anna i Alojzy Dudzińscy przekazali strażakom swoje grunty, na których wybudowano strażnicę. Z czasem tereny wraz ze strażnicą przeszły na własność gminy Wiskitki i tak pozostaje do dnia dzisiejszego.

Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

r e k l a m a

W 2001 r. strażacy z Jesionki zostali włączeni do systemu KSRG. Obecnie na czele jednostki stoi prezes dh Jacek Ciemieliński. – W naszych strukturach działa 51 druhów. Zespół 15 z nich jest odpowiednio przeszkolony i gotowy do udziału w akcjach – mówi prezes.

Strażacka rodzina

Jednym z najstarszych strażaków w Jesionce jest dh Antoni Hanajczyk druh honorowy, który i wspiera swoich młodszych kolegów. 

Pamiętam czasy, gdy zaraz po wybudowaniu remizy otrzymaliśmy dwa wozy bojowe GAZ 51 i STAR 20. Było to na przełomie lat 60. i 70. – wspomina druh Antoni Hanajczyk.

Druhowie z Jesionki tworzą jedną wielką rodzinę. Prezes Ciemieliński żartuje mówiąc, że w tutejszej straży działają trzy rodzinne klany. Coś w tym jest, gdyż drużynę tworzą trzy pokolenia strażaków.

Młodzi druhowie dumą OSP w Jesionce

r e k l a m a

Przed laty mieliśmy prężnie działającą drużynę MDP – mówi opiekun obecnej młodzieżówki dh Tomasz Szczygieł. – W tym roku moi podopieczni zadebiutują podczas zawodów pożarniczych na etapie gminnym. Mamy 12 dobrze przygotowanych druhów. Konkurencja jest silna, w gminie jest 10 jednostek OSP, a dla nas debiutantów, liczy się przede wszystkim udział w zawodach. Ten pierwszy start potraktujemy głównie jako zbieranie doświadczenia. Nie kryję, że byłbym szczęśliwy gdybyśmy w konkurencji mieszanej zajęli 4–5 miejsce – mówi z optymizmem dh Szczygieł.

Z podziwem obserwuję ćwiczących z zapałem naszych młodych druhów – dodaje naczelnik dh Tomasz Gwiaździński. – Z pewnością dużą motywacją dla nich są sukcesy, jakie przed laty odnosili ich poprzednicy w zawodach na szczeblu nawet powiatowym. – Do dnia dzisiejszego pamiętamy tych młodych druhów. Trzon drużyny stanowili wówczas Marek Gwiaździński, Marek Ulewicz, Rafał Sieczka, Bogusław Rastawiecki, Piotr Zemlik, Krzysztof Skibiński i Grzegorz Czarnota – przypomniał dawnych medalistów i wzorowych strażaków naczelnik Gwiaździński.

Moim zdaniem, motywująco na działania i zaangażowanie MDP wpływają również starsi druhowie Jesionki dając im wzór godny naśladowania. W ubiegłym roku seniorzy podczas zawodów gminnych zajęli czwarte miejsce. 7 września tego roku w Wiskitkach odbędą się zawody gminne. Nasz plan minimum to zajęcie medalowego miejsca – dodaje dh kierowca Krzysztof Rybaczuk.

Druhowie liczą na nowy sprzęt

Strażacy dysponują dwoma wysłużonymi, wiekowymi już samochodami GBM STAR 244 z 1990 r. i STAR GBA 200 z 1984 r. Czy liczą, że otrzymają nowocześniejsze auto, na które z pewnością zasługują?

Jestem realistą, jak wspomniałem wcześniej, w naszej gminie jest dziesięć jednostek OSP i z pewnością każda z nich ma swoje potrzeby sprzętowe. Skoro mówimy o nowym samochodzie, to jestem dobrej myśli. Na zarządzie gminy Wiskitki ustalono ostatnio, że nowy samochód w pierwszej kolejności zostanie zakupiony dla druhów z OSP Nowe Kozłowice. My jesteśmy na tej liście tuż za nimi, więc wszystko wskazuje, że w przyszłym roku będziemy mogli uroczyście poświęcić nasz nowy sprzęt – powiedział prezes Ciemieliński.

Funkcję gospodarza OSP w Jesionce pełni małżonka dh. Marka Gwiaździńskiego pani Bogumiła. – Prezes wspomniał, że w naszej jednostce działają trzy rodzinne klany. Z pewnością miał na myśli m.in. moją rodzinę, gdyż strażakiem jest również nasz syn Grzegorz – mówi z uśmiechem dh Bogumiła Gwiaździńska. 

To prawda, że posiadamy dwa wysłużone samochody, ale uczciwie należy dodać, że władze samorządowe wspomagają nas na co dzień. W tym roku otrzymaliśmy z gminy defibrylator ze środków pozyskanych z Samorządu Województwa Mazowieckiego, a wcześniej zestaw PSP 1 z Funduszu Sprawiedliwości. Szczerze mówiąc, mnie osobiście brakuje liczniejszej drużyny młodzieżowej. Dzieci nie garną się jak przed laty do naszych struktur. Nie mają czasu, są pochłonięte Internetem – powiedziała dh Gwiaździńska.

Susza sprzyja podpaleniom

W tym roku strażacy interweniowali już 40 razy. Ze względu na długotrwałą suszę wyjeżdżali przede wszystkich do podpaleń nieużytków rolnych. Mimo częstych wezwań do akcji znajdują czas dla swoich mieszkańców. 

Tylko w tym roku zorganizowali kilka akcji m.in. „Sprzątanie Świata” oraz przygotowali na Dzień Dziecka „Dzień otwarty dla dzieci”. W festynie miały miejsce pokazy sprzętu strażackiego i pozorowanych akcji prowadzonych z udziałem druhów z Jesionki. 

Miejmy nadzieje, że tego typu akcje sprawią prędzej czy później, że młodzież zacznie wstępować w szeregi OSP z Jesionki, o czym marzą dh Bogumiła Gwiaździńska i pozostali strażacy.

Krystyna Nowakowska
Zdjęcia:Krystyna Nowakowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody