Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

OSP Kośmidry silna MDP

Krystyna Nowakowska
Kategoria: Wieś i Rodzina
OSP Kośmidry silna MDP
Wieś i Rodzina OSP
Data publikacji 25.09.2022r.

Kośmidry to wieś licząca blisko siedmiuset mieszkańców, położona w powiecie lublinieckim, gmina Pawonków. Gmina zrzesza aż dziesięć jednostek OSP, tym samym pole do działania dla prezesa Badury jest ogromne.

Druh Bogusław Badura jest doświadczonym strażakiem. Decyzję o wstąpieniu w szeregi jednostki OSP w Kośmidrach podjął w 1995 r. Obecnie pełni funkcję prezesa miejscowej OSP.

O jego zaangażowaniu na polu działalności OSP świadczy również fakt, że od 2021 r. pełni funkcję prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pawonkowie.

Nie ukrywam, że pracy jest dużo – mówi prezes Bogusław Badura. – Na szczęście otacza nas wielu życzliwych ludzi z panią wójt Joanną Wons-Kletą na czele. Pani wójt od paru lat działa w strukturach OSP, zatem ma doskonałe rozeznanie w strażackim środowisku.

Prezes swoją strażacką pasją zaraził najbliższych. Druhami są synowie: Stanisław, wiceprezes-naczelnik oraz Piotr, członek grupy czynnych druhów. Do niedawna w jednostce w Kośmidrach służyła również jego córka Barbara.

r e k l a m a

Drużyny MDP z OSP Kośmidry przed pandemią

  • Drużyny MDP z OSP Kośmidry przed pandemią

Ponas 100 letnia historia strażaków z OSP Kośmidry

Jednostka została założona w 1909 r., a jednym z inicjatorów był pradziadek prezesa Badury – dh Mikołaj Jędrzejczyk. W tamtych latach organizacja nazywała się Związkiem Sikawkowym, a dokumenty założycielskie pisane były niemieckim gotykiem. Do dziś są one przechowywane w archiwach kronikarskich jednostki. W latach 90. ubiegłego wieku, strażacy dysponowali jedynie przyczepą ciągnikową przystosowaną do transportowania sprzętu gaśniczego.

Jednostka OSP Kośmidry to grupa doskonale wyszkolonych i wyposażonych strażaków. W garażu stoi Mercedes 1017 GBA 2,5/16 sprowadzony w 2013 r. z Niemiec. Samochód udało się pozyskać dzięki mieszkańcom Niemiec – Bogdanowi i Piotrowi Dylom oraz wsparciu finansowemu ówczesnego wójta – Henryka Swobody.

Skoro jesteśmy przy sprzęcie – dodaje dh Badura – chciałbym wspomnieć, że posiadamy dwa aparaty do ochrony dróg oddechowych. Wiele wskazuje, że wkrótce dzięki pomocy pani wójt oraz dofinansowaniu z funduszu MSWiA staniemy się posiadaczami trzeciego zestawu.

r e k l a m a

Od lewej: druhowie Bogusław Badura, Krzysztof Trzensisko, Piotr Badura, Gabriela Ledwoń, Anna Kłyś, Damian Ledwoń, Franciszek Maroń​

  • Od lewej: druhowie Bogusław Badura, Krzysztof Trzensisko, Piotr Badura, Gabriela Ledwoń, Anna Kłyś, Damian Ledwoń, Franciszek Maroń​

OSP Kośmidry specjalizują się w usuwaniu owadów błonkoskrzydłych

W naszych szeregach służy 49 strażaków. W tym 20 to druhowie czynni, posiadający specjalistyczne kursy uprawniające do udziału w akcjach. W naszych szeregach służy ponadto 12 druhów posiadających uprawnienia ratowników medycznych kwalifikowanej pierwszej pomocy. Drużyna młodzieżowa prowadzona jest przez mojego syna Stanisława – wiceprezesa-naczelnika i liczy zaledwie ośmiu członków. Przed pandemią była liczniejsza i mam nadzieję, że wkrótce odbudujemy jej siłę. Dodam, że jako OSP Kośmidry specjalizujemy się w usuwaniu owadów błonkoskrzydłych – powiedział prezes.

– Przed pandemią odnosiliśmy liczne sukcesy – mówi prezes. – W 2010 r. drużyna kobieca zajęła trzecie miejsce w zawodach strażackich na szczeblu województwa śląskiego. Zaś mężczyźni w zawodach gminnych i powiatowych zazwyczaj plasowali się na czołowych, medalowych miejscach. W ich ślady od lat idą nasi najmłodsi druhowie, którzy z zawodów gminnych i powiatowych zawsze przywożą medale i dyplomy.

Strażacy szczycą się swoją nowoczesną i funkcjonalną remizą. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to od podstaw nowy budynek, niewymagający na dzień dzisiejszy remontów i innych prac naprawczych.

Remiza została oddana do użytkowania w 2014 r. – mówi dh Badura. – Budowa trwała 4 lata i była możliwa dzięki pracom społecznym strażaków oraz mieszkańców wsi. Bez wsparcia finansowego urzędu gminy, naszego poświęcenia i ciężkiej pracy nic by nie wyszło.

Strażacy w Kośmidrach mają wiele powodów do dumy

Powodów do dumy strażacy z Kośmider mają wiele, choćby odznaczenie sztandaru Złotym Znakiem Związku w 2009 r. podczas obchodów 100-lecia jednostki. Zaś podczas uroczystości związanych z oddaniem strażnicy do użytku przyznany został jednostce Złoty Medal – Zasłużony dla Województwa Śląskiego. Dekoracji dokonali radni sejmiku województwa śląskiego, Ludgarda Buzek, żona byłego premiera RP Jerzego Buzka oraz Jan Borzykowski.

Od dłuższego czasu wspieramy działające na naszym terenie Stowarzyszenie Rozwoju wsi Kośmidry, na czele którego stoi przewodnicząca Hanna Jureczko – mówi dh Bogusław Badura. – Między innymi od 2016 r. wspólnie organizujemy Święto Miodu. Doceniając naszą akcję, w 2021 r. dołączył do nas – jako współorganizator – Regionalny Związek Pszczelarzy z Częstochowy. Podczas święta organizujemy warsztaty dla pszczelarzy, sprzedajemy miód licznie zebranym gościom oraz bawimy wszystkich występami artystycznymi.

Naszym marzeniem jest, by jak najszybciej licznie zasiliła nasze szeregi Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Jak wiemy, w kwestii naboru młodych druhów, pandemia zrobiła swoje. Liczna i silna drużyna MDP to spokojny sen o przyszłość OSP Kośmidry – powiedział na zakończenie prezes Bogusław Badura.

Uroczyste otwarcie i poświęcenie remizy, którego dokonał ksiądz proboszcz Waldemar Caus​

  • Uroczyste otwarcie i poświęcenie remizy, którego dokonał ksiądz proboszcz Waldemar Caus​

fot. OSP Kośmidry 

Krystyna Nowakowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 38/2022 na str. 61.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a