Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

OSP Majdan Sieniawski dumni ze swojej orkiestry dętej

Krystyna Nowakowska
Kategoria: Wieś i Rodzina
OSP Majdan Sieniawski dumni ze swojej orkiestry dętej
Wieś i Rodzina OSP
Data publikacji 12.03.2023r.

Wśród strażaków-ochotników krąży powszechnie powiedzenie: „Pokażcie, jaką macie orkiestrę dętą, a powiemy wam, jaką jesteście jednostką”. Skoro tak uważają druhowie, śmiało można powiedzieć, że strażacy z OSP Majdan Sieniawski są wzorową jednostką.

60% zeszłorocznych wyjazdów OSP Majdan Sieniawski to pożary

Majdan Sieniawski to niewielka wieś licząca tysiąc sześciuset mieszkańców, położona w powiecie przeworskim, gmina Adamówka.

Na tym terenie działają cztery jednostki ochotniczej straży pożarnej, lecz tylko OSP Majdan Sieniawski od 2016 r. jest zrzeszona w KSRG. Ta została powołana do życia w 1909 r., gdy Majdan był pod zaborem austriackimi. Jak niesie wieść gminna, założycielem OSP był szef Urzędu Celnego położonego trzysta metrów od granicy z zaborem rosyjskim.

W ubiegłym roku do akcji byliśmy zadysponowywani czterdzieści siedem razy – mówi naczelnik, zarazem założyciel i kierownik Młodzieżowej Orkiestry Dętej dh Zdzisław Sęk. – Dwadzieścia trzy razy wyjeżdżaliśmy do pożarów. Płonęły przede wszystkim lasy stanowiące blisko sześćdziesiąt procent obszaru oraz nieużytki rolne. Pozostałe akcje dotyczyły miejscowych zagrożeń oraz wypadków drogowych. Duża ilość kolizji drogowych wynika z faktu, że naszą wioskę przecina najdłuższa droga wojewódzka w Polsce.

Swoją przygodę strażacką naczelnik Zdzisław Sęk rozpoczął w wieku szesnastu lat.

– Przechodziłem codziennie obok remizy, a prezesem jednostki był dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2. Teraz cieszę się, że w moje ślady poszedł syn Damian, członek Jednostki Operacyjno-Technicznej. Na co dzień jest zawodowym kierowcą, więc w naszej OSP również zasiada za kierownicą – mówi naczelnik.

r e k l a m a

Młodzieżowa Orkiestra Dęta działa tutaj od ponad 10 lat

W 2012 r. w jednostce Majdan Sieniawski została założona orkiestra dęta. Funkcję kapelmistrza pełni dh Michał Rydzik.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta – mówi dh Sęk – liczy trzydziestu orkiestrantów, w tym zaledwie pięciu to dorośli strażacy. Wielokrotnie uczestniczyliśmy w różnego rodzaju przeglądach i festiwalach orkiestr dętych. Nieskromnie powiem, że z sukcesami. Orkiestra została laureatem podczas Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych w Tyczynie oraz na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie.

Przy Orkiestrze Dętej OSP w Majdanie Sieniawskim działa szkółka, w której młodzież poznaje tajniki gry na cymbałach rzeszowskich.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta

  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta

Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, w kategorii „Mistrz – Uczeń” kapelmistrz Michał Rydzik i jego uczeń młody cymbalista Przemysław Dyndał zdobyli prestiżową I nagrodę.

Gdy rozmawiam z młodymi strażakami przyznają, że na całe życie zapamiętają występy na Cmentarzu Na Rossie w Wilnie. Tam bowiem trzy lata temu wystąpiliśmy podczas uroczystości państwowych związanych z obchodami Święta Niepodległości.

Na pytanie dlaczego w OSP Majdan Sieniawski nie działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, naczelnik Zdzisław Sęk odpowiada krótko.

Kiedyś do naszych dwóch szkół podstawowych uczęszczało 200 uczniów. Obecnie uczy się około 100, a wolny czas spędzają z telefonem w ręku lub przed komputerem – wyjaśnia z rozczarowaniem naczelnik Zdzisław Sęk.

r e k l a m a

Znani z bezinteresowności ochotnicy-krewniacy

W historii OSP Majdan Sieniawski godna podkreślenia jest decyzja, jaką dziesięć lat temu podjęli druhowie zakładając Klub Honorowych Dawców Krwi.

Jesteśmy dumni z naszej działalności – mówi naczelnik Sęk. – Zaangażowanie na tym polu zostało dostrzeżone przez ogólnopolskie władze. Otóż w ubiegłym roku Krajowy Kapelmistrz Honorowy Dawców Krwi ks. płk. Zenon Surma podjął decyzję o zorganizowaniu w malutkim Majdanie Sieniawskim Ogólnopolskiego Spotkania Opłatkowego Honorowych Dawców Krwi. Pierwszy raz w historii tych spotkań na organizatora wyznaczono niewielką wioskę. Było to dla nas duże wyróżnienie i docenienie naszej pracy. Dodam jeszcze, że od trzech lat – w ostatnią sobotę maja – uczestniczymy w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Honorowych Dawców Krwi na Jasną Górę, gdzie zapewniamy oprawę muzyczną.

Występ orkiestry

  • Występ orkiestry 

OSP Majdan Sieniawki skuteczni w działaniu

Wracając do działań strażackich. OSP Majdan Sieniawski dysponuje dwoma samochodami. Czy to wystarczająca baza sprzętowa, by skutecznie podejmować działania, będąc – bądź co bądź – w KSRG?

Działamy skutecznie – mówi naczelnik. – Dysponujemy wysłużonym wozem GBA marki Magirus z 1982 r. oraz dwuletnim Peugeotem Boxer. Szczerze mówiąc, marzy nam się wymiana Magirusa na nowsze auto, ale ta decyzja leży przede wszystkim w rękach wójta Edwarda Jarmuziewicza.

Jestem wdzięczny dh. Zdzisławowi za jego zapał i determinację, z jaką dążył do założenia orkiestry dętej – mówi wójt. – Przez wiele lat zawracał mi głowę, mówił „byłoby cudownie, gdyby w szeregach naszej OSP powstała orkiestra dęta...”. Problemem w tamtych latach były przede wszystkim koszty, z jakimi borykała się gmina. Wówczas powołanie do życia orkiestry dętej graniczyło z cudem. W 2013 r. zdołaliśmy zapewnić fundusze i wymarzona orkiestra dh. Sęka powstała. Zaczęliśmy od finansowania nauki młodzieży gry na instrumentach. Jak się po latach okazało, zapał naczelnika Zdzisława owocuje do dnia dzisiejszego. Z czego bardzo się cieszę – powiedział na zakończenie wójt Edward Jarmuziewicz.

Remiza w Majdanie Sieniawskim na tle zachodzącego słońca

  • Remiza w Majdanie Sieniawskim na tle zachodzącego słońca

fot. OSP Majdan Sieniawski 

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 9/2023 na str. 70. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Rząd powinien dać rolnikom nawozy zamiast kiełbasy. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a