Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Prezes OSP Dobczyce: strażak, pedagog i informatyk

Krystyna Nowakowska
Kategoria: Wieś i Rodzina
Prezes OSP Dobczyce: strażak, pedagog i informatyk
Wieś i Rodzina OSP
Data publikacji 04.02.2023r.

Dobczyce to sześciotysięczne miasto położone w powiecie myślenickim, w gminie Dobczyce. W 1875 r. mieszkańcy założyli Straż Ogniową, która w 1918 r. została przekształcona w ochotniczą straż pożarną. Funkcję prezesa OSP Dobczyce powierzono wówczas dh. Franciszkowi Płonce.

Obecnie na czele dobczyckiej jednostki – już trzecią kadencję – stoi dh Bogusław Lichoń. W 1995 r. strażacy z Dobczyc zostali zrzeszeni w KSRG. Dzisiaj, m.in. dzięki działalności i zaangażowaniu urzędu gminy z burmistrzem Tomaszem Susiem na czele, na terenie gminy funkcjonuje trzynaście jednostek OSP. Prezes Lichoń, jak sam wspomina, zaraz po ukończeniu Akademii Rolniczej w Krakowie wstąpił w strażackie szeregi.

Strażakiem zostałem stosunkowo późno – mówi dh Bogusław Lichoń. – Wielu moich przyjaciół – strażaków, służbę rozpoczęło od działalności w MDP. Mnie, czego nie ukrywam, do podjęcia tej decyzji zainspirował ojciec Władysław, który przez wiele lat jako prezes stał na czele naszej jednostki. W moje ślady poszedł syn Mateusz. Równocześnie z rozpoczęciem nauki w liceum ogólnokształcącym, wstąpił on do OSP Dobczyce. Strażacka przygoda nie trwała jednak zbyt długo. Mateusz po zdaniu egzaminu dojrzałości postanowił przenieść się do Krakowa, gdzie rozpoczął studia w Akademii Wychowania Fizycznego.

Dzisiaj opiekunem dwunastoosobowej drużyny MDP jest Piotr Dominik. Doświadczony druh z rodziny strażackiej, urodzony pedagog – jak twierdzi prezes Lichoń. Ojciec dh. Dominika, Stanisław, przez wiele lat służył w dobczyckiej jednostce. W ślady dziadka i ojca Piotra poszła żona Zuzanna, najmłodszy, dziewięcioletni, synek Staś czeka z niecierpliwością na możliwość zapisania się do MDP.

W OSP Dobczyce służy czterdziestu strażaków, w tym dwudziestu dziewięciu, po ukończeniu wymaganych szkoleń, tworzy Jednostkę Operacyjno-Techniczną, tzw. JOT.

r e k l a m a

W Dobczycach funkcjonuje jednostka wodna grupy ratowniczej

Na co dzień wyjeżdżamy do pożarów, zdarzeń drogowych, podtopień i wiatrołomów, których na naszym terenie nie brakuje. W ubiegłym roku tych interwencji było ponad sto – mówi prezes Bogusław Lichoń. – W pobliżu znajduje się wielki zbiornik retencyjny z działającym całą dobę Miejskim Przedsiębiorstwem Uzdatniania Wody. To dzięki niemu mieszkańcy Krakowa i okolic są zaopatrywani w pitną wodę. Wspominam o tym, gdyż tak rozległy zbiornik wodny niesie za sobą określone zagrożenia i niebezpieczeństwa. Przed laty w tym zbiorniku utonęło pięć osób.

Po tych tragicznych wydarzeniach władze Dobczyc podjęły decyzję o konieczności stworzenia w obrębie jednostki wodnej grupy ratowniczej. Dzisiaj tę wyspecjalizowaną grupę tworzy pięciu druhów: Mieczysław Bulga, Jacek Kozubek, Łukasz Pudlik, Piotr Dominik, Maciej Rudzki. Profesjonalne przygotowanie druhów oraz odpowiedni sprzęt w postaci pontonu do prowadzenia działań nawodnych sprawiły, że tragedia sprzed lat się nie powtórzyła. Skoro mówimy o sprzęcie, dodajmy, że w garażach OSP Dobczyce stoją dwa wozy bojowe – Mercedes GBA oraz Iveco GBA. Urząd Gminy i Miasta Dobczyce na każdym kroku wspiera swoich strażaków. Ostatnio, wraz z marszałkiem województwa małopolskiego, w ramach programu „Bezpieczna Małopolska”, przekazał im niebagatelną kwotę trzystu pięćdziesięciu tysięcy złotych, dzięki której już wkrótce zakupione zostanie nowe auto LSB.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza

  • Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza

r e k l a m a

Liceum z klasą o profilu pożarniczym

Dh Bogusław Lichoń pracuje w miejscowym Zespole Szkół im. Ks. Józefa Tischnera. Jako dyrektor szkoły i jednocześnie nauczyciel informatyki znalazł czas, by dodatkowo w liceum ogólnokształcącym stworzyć profil strażacki.

Jestem przekonany – mówi prezes Lichoń – że bez wsparcia udzielonego nam przez jednostkę PSP w Myślenicach, którą dowodzi komendant Sławomir Kaganek, profil o ochronie przeciwpożarowej, w naszym liceum do dnia dzisiejszego by nie powstał.

Prezes przyznaje, że odpowiedni sprzęt to jedno, ale by jednostka rosła w siłę, była perspektywiczna, musi być stworzone silne zaplecze kadrowe.

Mówiąc te słowa – dodaje prezes Lichoń – miałem na myśli posiadanie w naszych strukturach silnej, licznej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Przed laty w zawodach sportowo-pożarniczych w tej kategorii wiekowej, nawet na szczeblu powiatowym, odnosiliśmy znaczące sukcesy. Stąd też mnóstwo czasu i energii poświęcamy na spotkania z młodzieżą. Systematycznie odwiedzamy naszych przedszkolaków oraz uczniów Szkół Podstawowych im. Jana Pawła II i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wierzę, że nasze starania prędzej czy później przyniosą oczekiwane rezultaty.

W planach OSP Dobczyce mają zakup łodzi ratunkowej

Jak wcześniej powiedziałem – kontynuuje dh Bogusław Lichoń – nie zapominamy o niezbędnych inwestycjach. Jedną z najpilniejszych jest zakup łodzi ratunkowej. Jesteśmy w tej sprawie, po wstępnych rozmowach z burmistrzem Tomaszem Susiem, choć oficjalna decyzja jeszcze nie zapadła. Na szczęście burmistrz, będący równocześnie naszym honorowym strażakiem, rozumie nasze potrzeby i wstępnie je akceptuje – powiedział na zakończenie prezes Bogusław Lichoń.

Druhowie z OSP Dobczyce podczas akcji ratowniczych na drogach

.

  • Druhowie z OSP Dobczyce podczas akcji ratowniczych na drogach
fot. OSP Dobczyce

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 5/2023 na str. 95. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego wegetarianie i weganie mają niższy współczynnik inteligencji?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a