Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Silna i liczna MDP w OSP Borów. Co jest ich tajemnicą w przyciąganiu młodzieży?

Krystyna Nowakowska
Kategoria: Wieś i Rodzina
Silna i liczna MDP w OSP Borów. Co jest ich tajemnicą w przyciąganiu młodzieży?
Wieś i Rodzina OSP
Data publikacji 16.10.2022r.

Borów to niewielka, licząca zaledwie trzystu pięćdziesięciu mieszkańców wioska położona powiecie kaliskim, w gminie Opatówek. Gdy zapytamy jej mieszkańców, z kim bądź z czym kojarzy im się nazwisko Janik, najczęściej odpowiadają – „Z naszą ochotniczą strażą pożarną”. Mówią też: „Mówisz Janik, myślisz OSP”.

OSP Borów funkcjonuje od 1925 roku

Nic w tym dziwnego, gdyż jednym z założycieli miejscowej OSP, jednocześnie pierwszym prezesem jednostki był dh Michał Janik, dziadek obecnego prezesa, dh. Stanisława Janika, jednocześnie pradziadek dh. Małgorzaty Janik, zasiadającej w zarządzie OSP Borów. Druh Stanisław Janik prezesem jest już 5 kadencję.

OSP Borów swoją działalność rozpoczęła w 1925 r. Głównym pomysłodawcą i inicjatorem tego przedsięwzięcia obok wspomnianego dh. Michała Janika był dh Tomasz Salamon, miejscowy rolnik.

– Obecnie z OSP Borów związanych jest sześćdziesiąt druhen i druhów – mówi prezes Stanisław Janik. – Czterdziestu pięciu strażaków, w tym dwudziestu czynnych. Liczną grupę stanowi składająca się z dwunastu druhów Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

r e k l a m a

Od lewej: Adam Gryczyński, Zbigniew Janik, Miłosz Janik, Stanisław Janik, Bartosz Janik, Artur Banasiak, Adam Banasiak, Mariusz Sowa, Krzysztof Banasiak, Małgorzata Janik, Michał Janik, Tomasz Gruszka, Darek Pogorzelec, Andrzej Janik

  • Od lewej: Adam Gryczyński, Zbigniew Janik, Miłosz Janik, Stanisław Janik, Bartosz Janik, Artur Banasiak, Adam Banasiak, Mariusz Sowa, Krzysztof Banasiak, Małgorzata Janik, Michał Janik, Tomasz Gruszka, Darek Pogorzelec, Andrzej Janik
Od lewej: Andrzej Wolf, Jerzy Tylczyński, Stanisław Janik​
  • Od lewej: Andrzej Wolf, Jerzy Tylczyński, Stanisław Janik​

Dumni z aktywnej młodzieży

– Nasza młodzież jest wyjątkowo aktywna, z czego jesteśmy bardzo dumni – dodaje dh. Małgorzata Janik. – W rozgrywanych corocznie gminnych turniejach tenisa stołowego plasujemy się na czołowych miejscach. Równie dobrze wypadamy podczas rajdów pieszych, w których udział bierze piętnaście drużyn młodzieżowych zrzeszonych w gminnych jednostkach.

W tym roku strażacy z Borowa wyjeżdżali do akcji dwadzieścia osiem razy, najczęściej do miejscowych zagrożeń.

– Ktoś powie, że dwadzieścia osiem wyjazdów to niewiele – komentuje statystyki dh Stanisław Janik. – My jednak z tego się cieszymy, powiem więcej, życzyłbym sobie, by wypadków było jeszcze mniej. Dodam, że mimo iż nie jesteśmy jeszcze zrzeszeni w krajowym systemie KSRG, to w wyjazdach do akcji plasujemy się tuż za dwoma jednostkami w gminie będącymi w KSRG.

Trzy lata temu strażacy z OSP Borów otrzymali samochód GBA marki Renault. Pozyskali go z Komendy Powiatowej PSP w Kaliszu.

r e k l a m a

W Borowie pomagali Ukrainie

Strażacy z Borowa, podobnie jak ich koledzy z innych, licznych jednostek w Polsce, byli mocno zaangażowani w walkę z pandemią. Teraz starają się pomagać Ukrainie.

– Robimy, co możemy – mówi dh. Małgorzata Janik. – Ostatnio przekazaliśmy do Komendy Powiatowej PSP w Kaliszu hełmy oraz prądownicę, które trafiły prosto do Ukrainy.

Najbliższe inwestycje planowane przez prezesa Stanisława Janika to ocieplenie garaży oraz utwardzenie wjazdu i placu przed remizą.

– Nie ukrywam, że bardzo liczymy na wsparcie ze strony burmistrza Sebastiana Wardęckiego – dodaje z uśmiechem prezes Janik.

Zapytani o marzenia, Stanisław Janik oraz jego córka Małgorzata zgodnie odpowiadają, że pracują nieustannie nad liczniejszą i jeszcze silniejszą Młodzieżową Drużyną Pożarniczą, myślą o nowych mundurach bojowych oraz marzy im się nowy wóz, gdyż Renault, którym wyjeżdżają do akcji, ma dwadzieścia dwa lata.

Rajd MDP, opiekunowie Małgorzata Janik, Dorota Pogorzelec, Michał Prętczyński

  • Rajd MDP, opiekunowie Małgorzata Janik, Dorota Pogorzelec, Michał Prętczyński
Uroczyste przekazanie samochodu bojowego 2 czerwca 2019 roku​
  • Uroczyste przekazanie samochodu bojowego 2 czerwca 2019 roku​

fot. OSP Borów

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 41/2022 na str. 53. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a