Wieś i Rodzina
OSP
Data publikacji 03.04.2022r.
Początki były ciężkie
Granowice to niewielka wieś położona w gminie
Wądroże Wielkie na
Dolnym Śląsku, licząca zaledwie trzystu mieszkańców.
31 marca 1946 r. rolnik z Granowic Stanisław Masłowski został powołany przez Komendę Powiatową w Legnicy do odbycia podstawowego kursu strażaka. Po przeszkoleniu przystąpił do werbowania ludzi chętnych do wstąpienia do ochotniczej straży pożarnej i jako prezes stanął na jej czele. Jak wynika z zapisków kronikarskich, początki były ciężkie. Remiza była zdewastowana, wymagała natychmiastowego generalnego remontu, brakowało także sprzętu. Wiele pracy w tym trudnym okresie włożyli druhowie: Teofil Pasternak, Władysław Sufczyński, Stanisław Czapla, Andrzej Szyba, Jan Masłowski, Franciszek Sufczyński i dziadek obecnego wiceprezesa – Aleksander Grygorcewicz.
Rodzinna tradycja
–
Mój pradziadek Aleksander służył w końcowych latach XIX w. w Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilnie – wspomina dh Jan Grygorcewicz. –
W jego ślady poszedł mój dziadek, również Aleksander i ojciec Antoni. Obaj byli członkami miejscowej, granowickiej jednostki.
Prezesem OSP Granowice jest dh Andrzej Sobiegraj. Jak mówią druhowie, to doświadczony strażak i doskonały organizator. Nic więc dziwnego, że swoją funkcję pełni już piątą kadencję. Jego prawą ręką jest od lat dh Jan Grygorcewicz, emerytowany strażak PSP.
Profesjonalny zespół z doskonałym sprzętem
Granowicka drużyna OSP liczy osiemdziesięciu trzech członków, w tym liczna Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza reprezentowana przez dwudziestu młodych druhów, którymi opiekuje się dh Grygorcewicz.
– Stanowimy profesjonalny zespół, dysponujemy również doskonałym sprzętem. Stąd też w 2001 r. zostaliśmy włączeni do krajowego systemu KSRG – mówi dh Jan Grygorcewicz. – Jednostkę Operacyjno-Techniczną tworzą dwadzieścia dwie osoby, w tym dwie kobiety: dh. Joanna Zygut oraz dh. Andżelika Trojanowska.
Cztery lata temu strażnica przeszła remont. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Odnowiona została elewacja, w pomieszczeniach sanitarnych położono płytki. Większość prac strażacy wykonali we własnym zakresie.
– Remont nie przebiegałby tak sprawnie, gdyby nie pomoc, nie tylko finansowa, pani wójt Elżbiety Jedleckiej – podkreśla rolę urzędu gminy dh Grygorcewicz. – Życzę wszystkim strażakom, by ich współpraca z władzami samorządowymi układała się tak pomyślnie, jak ma to miejsce w naszym przypadku. Zanim Elżbieta Jedlecka objęła stanowisko wójta, była przewodniczącą rady gminy. Już wtedy mogliśmy liczyć na jej pomoc. Dzięki wsparciu finansowemu gminy, zakupiliśmy Mercedesa GBA oraz otrzymaliśmy doposażenie w postaci jedenastu kompletów umundurowania bojowego z Funduszu Ochrony Środowiska.
- Uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka 04.05.2021 r.
- Wójt Gminy Wądroże Wielkie – Elżbieta Jedlecka i wiceprezes OSP Granowice – Jan Grygorcewicz
- Od lewej: Magdalena Podoba, Roksana Ochman, Nikola Zawierucha, Oliwia Nowaczyk, Aleksandra Ogórek, Weronika Kmiecik, Malwina Jodłowska, Monika Ignasiak
Skoro jesteśmy przy samochodach, jakimi dysponują strażacy z Granowic, należy poza wspomnianym Mercedesem GBA z 2011 r. wymienić VW kwatermistrzowskiego oraz VW przeznaczonego do ratownictwa chemiczno-ekologicznego.
– Ostatni z wymienionych pojazdów to nietypowy wóz, jakim dysponują strażacy z OSP – mówi wiceprezes Jan Grygorcewicz. – Z poważniejszych akcji, w których braliśmy, udział pamiętam wyciek oleju w kotłowni, który nastąpił wskutek rozszczepienia pieca olejowego. W konsekwencji olej przedostał się do pobliskiej rzeki, co stanowiło zagrożenie dla środowiska. Nasza natychmiastowa interwencja pozwoliła uniknąć ekologicznej tragedii.
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – zarówno dziewcząt, jak i chłopców – mają na swoim koncie liczne sukcesy osiągane podczas zawodów sportowo-pożarniczych. Zakwalifikowanie się do rywalizacji na szczeblu wojewódzkim jest już sukcesem samym w sobie.
– Najlepsze wyniki osiągaliśmy na początku lat 90. – wspomina dh Jan Grygorcewicz. – W tamtym okresie nasza drużyna dziewczęca zajęła nawet pierwsze miejsce. Ostatni start na poziomie wojewódzkim odbył się w 2018 r., podczas którego dziewczęta uplasowały się na szóstym miejscu, a chłopcy na piątym. Z sukcesów sportowych wymienić jeszcze należy start seniorów w zawodach sikawek konnych. W zawodach w Zębie wystartowało trzynaście drużyn, my zaś uplasowaliśmy się na wysokiej piątej pozycji. Dodam, że byliśmy jedyną drużyną z Dolnego Śląska.
- XIII Małopolskie Międzynarodowe Zawody Sikawek Konnych w Zębie 08.08. 2021 r. Od lewej: Jan Grygorcewicz, Karol Doros, Marcin Lech, Roksana Ochman, Rafał Lech, Janusz Lech, Konrad Kucewicz, Wiktor Lech
Co się odwlecze, to nie uciecze
W ubiegłym roku przypadał jubileusz powstania granowickiej jednostki. Niestety, ze względu na pandemię, obchody 75-lecia nie mogły się odbyć.
– Co się odwlecze, to nie uciecze – mówi dh Jan Grygorcewicz. – W maju tego roku będziemy świętować jubileusz powstania OSP w Granowcach. Przygotowania już trwają. Podczas uroczystości zostanie otworzona Izba Pamięci. Obecnie mieści się ona na terenie mojej posesji i liczy mnóstwo pamiątek oraz emblematów z całego świata. Kolekcja wciąż się powiększa i mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości zostanie przeniesiona na teren remizy – podsumowuje wiceprezes Jan Grygorcewicz.
Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: OSP Granowice
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 13/2022 na str. 89.
Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.