Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Startuje Bitwa Regionów 2023

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Wieś i Rodzina
Startuje Bitwa Regionów 2023
Wieś i Rodzina Koło Gospodyń Wiejskich
Data publikacji 03.03.2023r.

Resort Rolnictwa ogłosił, że Koła Gospodyń Wiejskich mogą już zgłaszać się do kolejnej - VIII edycji Bitwy Regionów.  Jaką nagrodę mogą zdobyć KGW?

Współorganizatorami konkursu są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

r e k l a m a

Od kilku lat Bitwa Regionów corocznie angażuje setki chętnych przy rozgrywkach o najlepszą regionalną potrawę!

Ogólnopolski konkurs kulinarny pt. Bitwa Regionów jest przeznaczony dla Kół Gospodyń Wiejskich i innych stowarzyszeń wiejskich. 

Ideą i celem kulinarnych zmagań gospodyń wiejskich jest promocja zamiłowania do kuchni regionalnej, a także polskiej żywności i szerzenia patriotyzmu konsumenckiego w ogóle, a tym samym promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. 

Ponadto, udział w konkursie jest dla KGW i organizacji wiejskich szansą na ich aktywizację i wsparcie społeczności lokalnych na obszarach wiejskich.

Warunkiem uczestnictwa jest przygotowanie tradycyjnej potrawy regionalnej z wykorzystaniem przynajmniej jednego produktu regionalnego (z wyłączeniem deserów) charakterystycznej dla regionu działania koła gospodyń wiejskich lub stowarzyszenia.

Na co składa się ocena konkursowych dań?

Komisja Konkursowa będzie oceniać m.in:

  • walory degustacyjne Potrawy konkursowej tj.: smak i zestawienie smakowe składników, aromat potrawy, tekstura poszczególnych elementów potrawy - 60% całej oceny;
  • wykonanie i sposób prezentacji Potrawy konkursowej tj.: proporcjonalność dania, estetyka prezentacji potrawy na talerzu, kolorystyka, kreatywność - 20% całej oceny;
  • regionalne elementy dekoracyjne i estetyka podania - 20% całej oceny.

r e k l a m a

Jak się zgłosić do Bitwy Regionów?

Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać zgłoszenie drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie: https://bitwaregionow.pl/ lub pod linkiem https://www.kowr.gov.pl/konkurs.

Zgłoszenia można nadsyłać w okresie od dnia 1 do dnia 31 marca 2023 r.

Tegoroczne zmagania będą odbywały się w tym samym trybie jak w czasie VII edycji Bitwy Regionów, a więc Panie z KGW będą miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności kulinarnych już na etapie powiatowym. Zwycięzcy etapu I zostaną wyłonieni do 31 lipca 2023 roku, a następnie będą rywalizować na szczeblu wojewódzkim. Finał II etapu jest zaplanowany na 30 września 2023 r. 

Z kolei reprezentanci pierwszych miejsc w województwach zawalczą o zwycięstwo w ogólnopolskim finale. Finaliści biorący udział w III etapie o jego dacie zostaną poinformowani do dnia 15 października 2023

Stawka w konkursie jest bardzo atrakcyjna 

Na laureatów wszystkich trzech etapów czekają bardzo atrakcyjne nagrody.

  • Na etapie powiatowym za zajęcie odpowiednio I, II i III miejsca przewidziano nagrody pieniężne w wysokości - 2 000 zł brutto, 1500 zł brutto i 1000 zł brutto.
  • półfinale zwycięscy mogą liczyć odpowiednio - 5 000 zł brutto za zajęcie I miejsca, 3 500 zł brutto za zajęcie II miejsca oraz 2 000 zł za III miejsce.
  • W etapie III – finale – za zajęcie I miejsca - do wygrania jest 25 000 zł brutto oraz dodatkowo wyjazd dla 5 członków KGW na zagraniczne targi rolno-spożywcze odbywające się na terenie Unii Europejskiej, na których swoje stoisko będzie miał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, za II miejsce -15 000 zł brutto, za III miejsce - 10 000 zł brutto.

  •  Szczegóły dostępne są w regulaminie "Bitwa Regionów". Zachęcamy do udziału i my!


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. Bitwa Regionów (archiwum etap woj. - małopolskie 2022)


 

Widziałeś już nasze video "Do piernika! Weź udział w konkursie piernikowym TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a