Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Strażacy z OSP Gromnik są dumni ze swoich 3 drużyn młodzieżowych

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Wieś i Rodzina
Strażacy z OSP Gromnik są dumni ze swoich 3 drużyn młodzieżowych
Wieś i Rodzina OSP
Data publikacji 10.04.2022r.

Druhowie z OSP Gromnik nie muszą się martwić kto przejmie po nich stery. Wręcz przeciwnie, trzy drużyny młodzieżowe napawają ich dumą i dobrze rokują.

r e k l a m a

Remiza współdzielona z kinem i skupem owoców

Jednostka w Gromniku została założona w 1924 roku (jest jedną z najstarszych OSP w gm. Gromnik, pow. Tarnów) i nosiła wówczas nazwę Ochotnicza Straż Ogniowa.

Jako siedzibę służył drewniany budynek z dwoma boksami na wozy konne. Po 20 latach strażacy przenieśli się do nowej remizy, w której dzielili pomieszczenia ze skupem owoców, zlewnią mleka, kinem. Znajdowała się w nim również sala, w której odbywały się zebrania. Przetrwali w tych ciężkich warunkach do 1986 r., czyli do czasu, gdy ruszyła budowa remizy, która służy im do dziś. Wzniesiono ją dzięki wydajnej pracy druhów i pełnego zaangażowania mieszkańców.

Ten obszerny budynek mieści trzy boksy garażowe, zaplecze sanitarne, świetlicę, salę szkoleniowo-dydaktyczną a na najwyższym piętrze znalazło się miejsce na strzelnicę Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Od 2012 roku po generalnym remoncie wizerunkowo budynek bardzo zyskał bowiem dzięki dotacji z województwa małopolskiego oraz urzędu gminy wykonano remont elewacji.

Trzy młodzieżowe drużyny pożarnicze

OSP w Gromniku, nad którą od 2021 roku czuwa prezes Krzysztof Nowak, liczy 47 członków czynnych, 27 osób tworzy Jednostkę Operacyjno-Techniczną (JOT) oraz wspomniane 3 MDP, jedną żeńską i dwie męskie.

Do elitarnego grona Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jednostka z Gromnika została włączona w 1995 r. jako jedna z pierwszych w województwie małopolskim. Średnio rocznie druhowie są dysponowani do działań od 45 do 80 razy. Ta rozbieżność wynika z położenia miejscowości. Raz na kilka lat nawiedza ją powódź. Przepływa tu rzeka Biała i kilka mniejszych potoków, które podczas ulewnych deszczy występują z brzegów i porywają wszystko co napotkają po drodze.

Jesteśmy jednostką typu S-3, na wyposażeniu posiadamy średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu MAN, 40-letniego ciężkiego Jelcza oraz lekki pojazd marki Ford. Dodatkowo dysponujemy sprzętem specjalistycznym tj. ratownictwa technicznego – zestawy hydrauliczne, zestaw pneumatyczny, ratownictwa wysokościowego m.in. trójnóg ratowniczy, ratownictwa medycznego – zestawy PSP R1, defibrylator AED, a także podstawowy sprzęt pożarniczy – wymienia naczelnik Artur Kucharzyk.

Druhowie OSP KSRG Gromnik, od prawej: Artur Kucharzyk, Krzysztof Wójcik, Krzysztof Kras, Krzysztof Król, Grzegorz Wójcik, Oskar Reczkowski, Rafał Kucharzyk, Rafał Wróbel; klęczą od prawej: Krzysztof Nowak, Łukasz Zieliński, Błażej Wróbel, Dawid Wiśniowski, Paweł Król, Janusz Majewski

  • Druhowie OSP KSRG Gromnik, od prawej: Artur Kucharzyk, Krzysztof Wójcik, Krzysztof Kras, Krzysztof Król, Grzegorz Wójcik, Oskar Reczkowski, Rafał Kucharzyk, Rafał Wróbel; klęczą od prawej: Krzysztof Nowak, Łukasz Zieliński, Błażej Wróbel, Dawid Wiśniowski, Paweł Król, Janusz Majewski

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Gromniku – ślubowanie

  • Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Gromniku – ślubowanie

Młodzież to przyszłość naszej jednostki - warto w nią inwestować

Staramy się jak najwięcej uwagi poświęcać młodzieży – kontynuuje pan Artur. – Zdajemy sobie sprawę, że jest to przyszłość naszej jednostki. Co dwa tygodnie opiekunowie młodzieżówki organizują zbiórki, na których omawiane są aspekty szeroko rozumianej ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa medycznego czy udzielania pierwszej pomocy. Ale nie tylko szkolenia są tu ważne, również rozwój intelektualny, rozrywki wszelkiego rodzaju, ogniska, wycieczki. Ostatnio młodzież była w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Centralnym Muzeum Pożarnictwa. Nasza młodzież bierze udział w turniejach wiedzy pożarniczej, zawodach sportowo-pożarniczych a obecnie przygotowuje się do zawodów halowych MDP. Prowadzimy współpracę ze szkołami prezentując podstawy pomocy medycznej oraz prawidłowego zachowania w niebezpiecznych sytuacjach. Mamy w Gromniku liceum o profilu pożarniczym, gdzie jednym z wykładowców jest nasz druh. Dzięki temu łatwiej nam dotrzeć do młodzieży.

Analizują każdą akcję i wyciągają z niej wnioski

r e k l a m a

Młodzież ma dobre wzorce wśród dorosłych, jest więc z kogo brać przykład. Strażacy kilka razy w roku uczestniczą w ćwiczeniach organizowanych przez PSP, ale sami we własnym zakresie również podnoszą swoje umiejętności. Kilka tygodni temu przeprowadzili wewnętrzne ćwiczenia z wydobywania osób ze studni.

Mamy odpowiedni sprzęt i tego rodzaju ćwiczenia są niezbędne bowiem każda sytuacja jest inna, są różne warunki atmosferyczne, pora dnia czy nocy, inne umiejscowienie studni etc., te wszystkie tajniki staramy się poznać i wprowadzić w życie, gdy zajdzie potrzeba – oby jak najrzadziej – mówi naczelnik. – Podobnie ma się sprawa z ratownictwem drogowym, tniemy pojazdy, podnosimy, wydobywamy z wraku pozoranta, ćwiczymy wszelkie warianty, by żadna sytuacja nas nie zaskoczyła. Rozmawiamy, analizujemy każdą akcję, wymieniamy spostrzeżenia i zastanawiamy się co można zrobić lepiej, jak usprawnić działania, co można wykonać szybciej, skuteczniej.

Ćwiczenia z wykorzystaniem trójnogu ratowniczego

  • Ćwiczenia z wykorzystaniem trójnogu ratowniczego

Do każdego zadania starają się podchodzić jak najbardziej profesjonalnie i to nie tylko w zakresie działań ratowniczo-gaśniczych, lecz także w pracy z młodzieżą. Ich oddanie sprawie, działalność non profit i otwartość na drugiego człowieka spotyka się z wielkim szacunkiem i uznaniem mieszkańców.

Należy podkreślić, że spotykają się z przychylnością i zrozumieniem ze strony Urzędu Gminy w Gromniku, na którego pomoc mogą liczyć w każdej chwili i każdej sprawie. Strażacy z Gromnika, jak z wielu innych jednostek, włączają się w pomoc humanitarną dla Ukraińców.


Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: OSP Gromnik

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 14/2022 na str. 70.

Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody