Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Strażacy z OSP Okonin już od 50 lat niestrudzenie niosą pomoc

Marcin Konicz
Kategoria: Wieś i Rodzina
Strażacy z OSP Okonin już od 50 lat niestrudzenie niosą pomoc
Wieś i Rodzina OSP
Data publikacji 24.07.2022r.

W 1970 roku została powołana do życia jednostka OSP Okonin. W owym czasie liczyła 16 członków. Okonin to niewielka miejscowość położona na pojezierzu Dobrzyńskim w gminie Brzuze, w powiecie rypińskim nad jeziorem Okonińskim, otoczona pięknymi lasami i polami uprawnymi.

Od ponad 50 lat niestrudzenie niosą pomoc

Genezę powstania przybyłym gościom przybliżył dh Ryszard Kruziński

r e k l a m a

- Głównym zajęciem i tradycją mieszkańców wsi Okonin jest od pokoleń rolnictwo, uprawa roli i chów zwierząt gospodarskich. Praca w gospodarstwach zawsze niosła wiele niebezpieczeństw, dlatego aktywni gospodarze, pragnąc poprawić bezpieczeństwo, chcąc spieszyć na ratunek potrzebującym, podjęli inicjatywę powołania straży pożarnej. Początek jej działalność zawdzięcza druhom: Edwardowi Kruzińskiemu, Henrykowi Zalewskiemu, Janowi Burkwiczowi, Janowi Bonieckiemu, Tadeuszowi Gębskiemu i Józefowi Szymańskiemu - o czym świadczy tablica upamiętniająca założycieli jednostki poświęcona podczas tegorocznych uroczystości. W roku powstania naszej jednostki, wśród druhów zrodziła się potrzeba budowy remizy strażackiej. I w tymże roku zakupiono na ten cel, od jednego z mieszkańców, grunt o pow. 0,40 ha (za sumę 18 tys. złotych). W związku z podjętym przedsięwzięciem, każdy z mieszkańców wsi przeznaczył na inwestycję 50 zł z 1 ha. Materiał na budowę, pochodzący z rozbiórki spichlerza w Gulbinach, przewożony był na plac budowy zaprzęgami konnymi i ciągnikami. Mieszkańcy chętnie angażowali się w prace przy wznoszeniu obiektu. W 1973 roku wybudowana została nowa remiza, którą stopniowo wyposażaliśmy oraz zagospodarowywaliśmy otoczenie. Ważnym wydarzeniem, było pozyskaniew 1980 roku, samochodu bojowego typu Lublin. Pozwoliło to na zwiększenie aktywności bojowej. Po siedmiu latach, tj. w 1987 roku, otrzymaliśmy nowy samochód marki Żuk.

Dekoracji sztandaru srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa, dokonał dh Zbigniew Sosnowski – wicemarszałek województwa i wiceprezes Zarządu Oddziału

r e k l a m a

 • Dekoracji sztandaru srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa, dokonał dh Zbigniew Sosnowski – wicemarszałek województwa i wiceprezes Zarządu Oddziału

Uroczystość jubileuszowa 25.czerwca br rozpoczęła uroczysta msza polowa sprawowana pod przewodnictwem o.Andrzeja Gierczaka proboszcza parafii Matki Bożej Bolesnej w Oborach. W homilii podkreślił zjednoczenie myśli mieszkańców Okonina, dzięki którym zrodziła się dzieło powstania OSP, które trwa do dziś w służbie dla całej społeczności. Ojciec Gierczak zaznaczył, iż maksyma chrześcijańska więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli braniu jest w mieszkańcach żywa. Skłonność do dawania jest niejako wpisana w naturę ludzką: każdy człowiek odczuwa potrzebę kontaktu z innymi i realizuje się w pełni, gdy w wolności serca czyni dar z siebie, jak Duch Święty jak ziarnko gorczycy najpierw powoli kiełkuje i wypełnia proste i krzywe linie codziennego życia - podsumował na zakończenie homilii.

Dh Michał Kruziński z synami Olkiem i Maćkiem oraz dh Daniel Nadolny z synem Emilem

 • Dh Michał Kruziński z synami Olkiem i Maćkiem oraz dh Daniel Nadolny z synem Emilem

Ciepłe słowa i gratulacje

W części oficjalnej dh Zbigniew Sosnowski- wicemarszałek województwa i wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP oraz dh Jan Pankowski, prezes powiatowego zarządu ZOSP w Rypinie dokonali dekoracji sztandaru Srebrnym medalem za ,,Zasługi dla Pożarnictwa". W tym szczególnym zarówno dla strażaków i mieszkańców dniu dokonano odznaczeń druhów. Jako pierwsi do odznaczeń medalowych wystąpili dh Zdzisław Siudowski otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, Michał Kruziński otrzymał brązowy medal. Następnie wręczono odznaki za wysługę lat:

 • Zdzisławowi Siudowskiemu
 • Jerzemu Tułodzieckiemu
 • Ryszardowi Kruzińskiemu
 • Ryszardowi Kostrzewskiemu
 • Leszkowi Wojciechowskiemu
 • Pawłowi Żuchowskiemu
 • Danielowi Nadolnemu
 • Michałowi Kruzińskiemu
 • Wojciechowi Bieleckiemu
 • Karolowi Bonieckiemu

Na tę okazję został przygotowany specjalny program artystyczny przez Panią Agnieszkę Cieślak oraz Pana Dariusza Pucińskiego pt.,,Nasza straż " zaprezentowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej z Ugoszcza. Wprowadził on w nastrój rodzinnego świętowania, po czym zgromadzeni zostali zaproszeni do świetlicy OSP na pyszny obiad.

Dh Michał Kruziński otrzymał brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa

 • Dh Michał Kruziński otrzymał brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa

Aktywność w życiu wsi

Strażacy czynnie uczestniczą oprócz gaszenia pożarów, czy działań ratunkowych w szkoleniach prewencyjnych i profilaktycznych, jak chociażby w ostatnim okresie w przeciwdziałaniu covid-19. Bardzo chętnie biorą udział w życiu swojej małej Ojczyzny zarówno podczas świąt kościelnych, państwowych czy dożynek. Druhowie z zaangażowaniem są wsparciem dla sołtysa, rady sołeckiej i Koła Gospodyń podczas organizacji dni dziecka i edukacji najmłodszych-opowiada Jerzy Tułodziecki, pełniący funkcję prezesa nieprzerwanie od 1992 roku.

Druh Ryszard Kruziński zaprezentował rys historyczny

 • Druh Ryszard Kruziński zaprezentował rys historyczny

- Jesteśmy też szczęśliwi, że przyszło nam pracować i działać na pięknym skrawku ziemi dobrzyńskiej, wokół jeziora, w otoczeniu lasu, pod opieką oborskiej Bolesnej Matki, chcemy kultywować zwyczaje i kontynuować dzieło naszych ojców. Pięćdziesiąt lat istnienia jest zobowiązaniem dla druhów strażaków i mieszkańców. Dlatego też z inicjatywy druhów strażaków powstał pomysł pobudowania tablicy upamiętniającej założycieli OSP w Okoninie. Dzięki takim ludziom jak Oni wieś była zwarta, zaangażowana oraz gotowa do prac społecznych i poświęceń dla drugiego człowieka. Z nadzieją ruszamy w dalszą drogę!Jeszcze raz dziękuję wszystkim za przybycie, za pomoc w organizacji uroczystości: Danucie Wiśniewskiej, sołtysowi Zdzisławowi Siudowskiemu, wójtowi Janowi Koprowskiemu, przewodniczącej Rady Sołeckiej Kamili Kruzińskiej, pracownikom Urzędu Gminy Brzuze, oraz wszystkim druhom strażakom. Dziękuję Ojcu Proboszczowi za współpracę -podsumował dh Ryszard Kruziński.

Marcin Konicz
Zdjęcia: Marcin Konicz

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 29/2022 na str. 62. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Do piernika! Weź udział w konkursie piernikowym TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a