Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

U Włościanek od hrabiny. KGW z Żegocina świętuje 115 urodziny!

U Włościanek od hrabiny. KGW z Żegocina świętuje 115 urodziny!
Wieś i Rodzina
Data publikacji 24.07.2022r.

115 lat to piękny jubileusz. Tyle lat liczy sobie w tym roku koło gospodyń z Żegocina, a właściwie kółko włościanek. W pierwszą sobotę miesiąca świętowano we wsi jego założenie przez Teofilę Chłapowską w 1907 roku. Nie obyło się bez uczty, na której królowała wieprzowina, i bez odznaczeń dla najbardziej zasłużonych działaczek i działaczy wiejskich.

 

Żegocin stał się w pierwszą lipcową sobotę prawdziwym centrum kultury. Zaczęło się od uroczystej mszy świętej w urokliwym drewnianym żegocińskim kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. Tamtejsze koło gospodyń z okazji jubileuszu zaprosiło na mszę w intencji hrabiny Teofili Chłapowskiej, założycielki najstarszego w Wielkopolsce koła włościanek, czyli mówiąc dzisiejszym językiem – koła gospodyń, ale też w intencji zmarłych i żyjących członkiń koła. Ta niezwykła intencja była jak klamra, która spina losy tych, którzy dawno odeszli ze współczesnymi, ale też dowodzi, jak bardzo dzisiejsze życie żegocińskiego koła zakorzenione jest w tradycji. A Teonia, jak pieszczotliwie nazywają wciąż hrabinę, traktowana jest trochę jak matka. Uroczystość uświetniał śpiewem chór Cantare z żegocińskiego Ośrodka Kultury działający pod dyrekcją charyzmatycznej Katarzyny Zawady, \ jednej z młodszych członkiń żegocińskiego koła. jdnfvkjdg

r e k l a m a

Z kościoła uroczystość przeniosła się na scenę. A na niej aż roiło się od podziękowań. Zanim jednak kółko włościanek wręczyło jubileuszowe statuetki, m.in. amorządowcom i przedstawicielom Wielkopolskiej Izby Rolniczej, odśpiewano hymn włościanek.

Widziałeś już nasze video "Czy wieś może być lepszym miejsca do życia niż miasto? Wywiad z Magdaleną Michalak"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a