Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

W OSP Bieliny świętowano podwójnie

Ireneusz Oleszczyński
Kategoria: Wieś i Rodzina
W OSP Bieliny świętowano podwójnie
Wieś i Rodzina OSP
Data publikacji 28.08.2022r.

W sobotę 6 sierpnia Ochotnicza Straż Pożarna Bieliny obchodziła dwa ważne dla jednostki wydarzenia. Pierwszym były uroczyste obchody jubileuszu 60-lecia jej istnienia, drugim otrzymanie sztandaru.

60-lecie OSP Bieliny z wielkimi uroczystościami

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej celebrowanej przez ks. mgr. Jacka Frankowskiego – proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Łęgonicach. Mszę świętą sprawowano w intencji OSP Bieliny, proszono o błogosławieństwo dla wszystkich, którzy tę jednostkę stanowią, modlono się również za zmarłych strażaków tej jednostki.

Po przywitaniu przybyłych gości dh Józef Libera – prezes OSP Bieliny powiedział m.in.:

Mam zaszczyt i miły obowiązek w imieniu OSP w Bielinach otworzyć uroczystość jubileuszu 60-lecia naszej jednostki, podczas której zostanie wręczony poświęcony sztandar, nastąpi odznaczenie jednostki srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa z okazji 60-lecia istnienia, zostaną wręczone medale i odznaczenia strażackie naszym druhom.

Następnie złożono meldunek, nastąpił przegląd pododdziałów OSP oraz wciągnięcie flagi państwowej na maszt. Złożenia meldunku dokonał dh Józef Wiśnik – naczelnik OSP Bieliny, a odebrał go Władysław Piątkowski – prezes zarządu oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Dh Józef Grochal i dh Marcin Strulak przedstawili krótką historię OSP Bieliny.

r e k l a m a

Sztandar decyzją zarządu głównego Związku OSP RP został odznaczony srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa, który w uznaniu zasług został przyznany jednostce OSP Bieliny

  • Sztandar decyzją zarządu głównego Związku OSP RP został odznaczony srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa, który w uznaniu zasług został przyznany jednostce OSP Bieliny

r e k l a m a

Historia OSP Bieliny w pigułce

OSP w Bielinach powstała w 1962 r., w tym czasie wieś należała do powiatu rawskiego, na zlecenie którego we wsi została wybudowana remiza strażacka, którą wyposażono w motopompę M-400, 3 węże ssawne, 3 węże tłoczne, rozdzielacz, prądownice, 10 mundurów ćwiczebnych i 10 mundurów galowych, 10 hełmów i syrenę alarmową. W tym okresie jednostka liczyła 10 druhów, ale nie posiadała środka transportu. W razie pożaru strażacy korzystali z wozów rolniczych. W 1970 r. braliśmy udział w gaszeniu pożaru w Bielinach, mimo niedoboru sprzętu udało się nam uratować budynki w sąsiedztwie. Z pomocą przybyła do nas straż pożarna z Nowego Miasta nad Pilicą. W kolejnych latach dostaliśmy dofinansowanie z gminy w kwocie 1200 zł na budowę podłogi w sali wynajmowanej organizatorom potańcówek. Dochód z wynajmu przeznaczyliśmy na zakup wozu strażackiego podczepianego do ciągnika rolniczego. W 1980 r. otrzymaliśmy samochód marki Żuk, który został przystosowany do potrzeb straży. W dużej mierze przyczynił się do tego Józef Wiśnik sponsorując zakup sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej – mówił Józef Grochal.

W 1995 r. OSP Bieliny udało się pozyskać kolejnego Żuka z niewielką ilością sprzętu gaśniczego. Rok 2014 przyniósł dla OSP Bieliny kolejne auto, Forda Transita wyposażonego w lepszy sprzęt gaśniczy. W 2016 r. rozpoczęła się budowa nowej strażnicy z miejscem postojowym dla auta ciężarowego. W 2020 r. OSP Bieliny pozyskało średni samochód ciężarowy Star 244 w pełni wyposażony w sprzęt gaśniczy, którym druhowie mogą dotrzeć do najtrudniej położonych terenów. Obecnie OSP Bieliny składa się z 37 członków, 9 z nich posiada przeszkolenie ratownicze. Nasza jednostka bierze czynny udział w akcjach ratowniczych, uroczystościach państwowych i kościelnych. Dzięki zaangażowaniu zarządu, druhów i druhen oraz pomocy urzędu marszałkowskiego powiatu grójeckiego, władz gminy Nowe Miasto, Lasów Państwowych, KRUS-u w ostatnim czasie jednostka pozyskała większe ilości sprzętu gaśniczego – mówił dh Marcin Strulak.

Dh Józef Libera – prezes OSP Bieliny

  • Dh Józef Libera – prezes OSP Bieliny
Złote medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Zdzisław Grochal, Józef Wiśnik, Józef Libera, Jan Strulak, Władysław Wrona​
  • Złote medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Zdzisław Grochal, Józef Wiśnik, Józef Libera, Jan Strulak, Władysław Wrona​

Piękna symbolika sztandaru i odznak za zasługi

Po wbiciu symbolicznych gwoździ w drzewiec sztandaru nastąpiło jego uroczyste przekazanie. Dh Andrzej Zając – prezes miejsko-gminnego Związku OSP RP w Nowym Mieście nad Pilicą powiedział m.in.:

Na podstawie statutu Związku OSP RP prezydium zarządu oddziału wojewódzkiego Związku OSP RP woj. mazowieckiego, nadaje sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej Bieliny, gmina Nowe Miasto nad Pilicą jako symbol ofiarnego działania w ochronie przeciwpożarowej na rzecz ratowania życia, zdrowia i mienia. Sztandar ufundowany został przez gminę Nowe Miasto nad Pilicą i OSP Bieliny.

Sztandar decyzją zarządu głównego Związku OSP RP został odznaczony srebrnym medalem, w uznaniu zasług dla pożarnictwa jednostki OSP Bieliny.

Jubileusz był okazją do wręczenia medali i odznak strażackich. Odznaczenia wręczali Władysław Piątkowski – prezes oddziału powiatowego ZOSP RP powiatu grójeckiego i mł. bryg. Marcin Błoński – komendat powiatowy PSP w Grójcu.      

Złote medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Zdzisław Grochal, Józef Wiśnik, Józef Libera, Jan Strulak, Władysław Wrona. Srebrne medale: Ryszard Żegnalek, Mirosław Bors, Tadeusz Bors, Tadeusz Chałupka, Sławomir Ozimek. Brązowe medale otrzymali: Marcin Strulak, Kazimierz Wasiak, Sylwester Wielgus, Mirosław Klatka, Robert Latoszek, Tadeusz Jurkiewicz, Roman Grochal, Wojciech Grochal, Łukasz Bors, Jerzy Bors, Damian Bors, Jakub Bors, Adam Bezler, Adam Bors.

Odznaki „Strażak Wzorowy” otrzymali: Kamil Anteczek, Radosław Ozimek, Karol Ozimek, Janusz Skoneczny, Mateusz Stefaniak, Bartłomiej Zagaj.

Prezydium zarządu oddziału powiatowego ZOSP RP powiatu grójeckiego przyznało honorowy medal za zasługi dh. Józefowi Grochalowi.

Odznaki za 60 lat wysługi odebrali: Józef Grochal, Władysław Wrona, Jan Strulak. Za 35 lat wysługi odznaki otrzymali: Tadeusz Chałupka, Józef Libera, Józef Wiśniak, Ryszard Żegnałek, Zdzisław Grochal, Tadeusz Chałupka, Józef Libera. Za 30 lat wysługi: Mirosław Bors. Za 20 lat wysługi: Jerzy Bors, Tadeusz Bors, Wojciech Grochal, Mirosław Klatka, Robert Latoszek, Sławomir Ozimek, Janusz Skoneczny, Adam Bezler, Roman Grochal. Za 10 lat wysługi: Kamil Anteczek, Adam Bors, Damian Bors, Jakub Bors.

Po zakończeniu części oficjalnej zaproszono uczestników uroczystości na poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Bielinianki”, z którymi OSP Bieliny współpracuje od wielu lat.
Historię OSP Bieliny przedstawili od lewej: dh Józef Grochal i dh Marcin Strulak

  • Historię OSP Bieliny przedstawili od lewej: dh Józef Grochal i dh Marcin Strulak

fot. Ireneusz Oleszczyński

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 34/2022 na str. 62.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Do piernika! Weź udział w konkursie piernikowym TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a