Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

W Piątku Małym druhowie z OSP stawiają pomoc na pierwszym miejscu

Krystyna Nowakowska
Kategoria: Wieś i Rodzina
W Piątku Małym druhowie z OSP stawiają pomoc na pierwszym miejscu
Wieś i Rodzina OSP
Data publikacji 18.09.2022r.

Piątek Mały to niewielka wieś położona w powiecie kaliskim, gmina Stawiszyn. 19 października 1919 r. wójt gminy Franciszek Fingas założył miejscową jednostkę, na czele której stanął prezes dh Andrzej Ignaczak. Obecnie na terenie gminy funkcjonuje siedem jednostek, w tym dwie są zrzeszone w KSRG.

Druh Rafał Wcisłek pełni funkcję prezesa Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Stawiszynie. Wspominając początki swojej strażackiej przygody, mówi, że prawdziwym druhem czuł się od dziecka. W wieku ośmiu lat oficjalnie wstąpił do MDP w Jankowie Pierwszym.

Tą pasją zaraził mnie mój tata Henryk, który był wówczas prezesem w gminie Blizanów – wspomina dh Rafał Wcisłek. – W 2003 r. wraz z rodziną przeprowadziliśmy się do Piątku Małego. W tym samym czasie wstąpiłem w szeregi miejscowej ochotniczej straży pożarnej.

r e k l a m a

Liczni druhowie i druhny w OSP Piątek Mały

Dzisiaj OSP Piątek Mały nie uczestniczy na co dzień w akcjach gaśniczych, choćby z racji braku wozu bojowego. Na stanie ma VW Transportera T4. Jest to 6-osobowy wóz lekki, który w 2012 r. otrzymała od policji. Eksploatowany jest maksymalnie podczas licznych akcji na rzecz mieszkańców oraz zdarzeń drogowych.

Stanowimy duży, świetnie wyszkolony zespół strażaków – mówi prezes Rafał Wcisłek. – W jednostce służy trzydziestu ośmiu druhów, w tym trzydziestu trzech to strażacy czynni. Część z nich ukończyła wszelkie niezbędne szkolenia w zakresie pożarnictwa, a część posiada uprawnienia do kierowania ruchem drogowym. W tym gronie jest osiem kobiet. Czy nie marzymy o wyjazdach? – zastanawia się dh Wcisłek.

Prawdopodobnie młodzi druhowie chcieliby zmierzyć się z takim wyzwaniem, lecz prezes OSP Piątek Mały, dh Karol Kleczewski studzi ich zapędy – w dobrym tego słowa znaczeniu – i wyjaśnia spokojnie, że pracy jest mnóstwo i należy koncentrować się na innych licznych zadaniach.

Wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z jednostki OSP Piątek Mały. Pierwszy z prawej prezes Rafał Wcisłek

  • Wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z jednostki OSP Piątek Mały. Pierwszy z prawej prezes Rafał Wcisłek

r e k l a m a

Dwie akcje, o których nie sposób zapomnieć

Zabezpieczamy też wszystkie uroczystości kościelne, kulturalne i sportowe w naszej gminie. W zespole mamy ośmiu druhów przeszkolonych do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w zdarzeniach drogowych. W 2013 r. pracowaliśmy całe noce przy usuwaniu skutków fali powodzi i jednocześnie jej hamowaniu. Akcja przeciwpowodziowa zakończyła się sukcesem, a z pewnością zminimalizowaniem tragicznych następstw. Kolejną akcją, o której nie sposób zapomnieć, było usuwanie skutków nawałnicy w 2017 r., do której doszło w Borach Tucholskich. Akcja trwała tydzień – mówi prezes Wcisłek.

Strażacy z Piątku Małego pracują zarówno nad planowanymi i czynionymi inwestycjami, jak i pozyskiwaniem nowoczesnego sprzętu.

– To ma miejsce w dużej mierze dzięki pomocy naszego burmistrza dh. Grzegorza Kaczmarka, który będąc członkiem OSP w Stawiszynie, doskonale rozumie potrzeby strażaków-ochotników – mówi prezes. – Dzięki pomocy finansowej burmistrza i MSWiA staliśmy się posiadaczami piły spalinowej oraz kupiliśmy umundurowanie bojowe i koszarowe.

Skoro jesteśmy przy inwestycjach, to należy wspomnieć o remoncie remizy w 2012 r. Wymieniono wówczas centralne ogrzewanie, przeprowadzono termomodernizację, wyremontowano sanitariaty oraz zaplecze kuchenne. Dzięki lokalnym sponsorom druhowie byli w stanie wybudować schody prowadzące na piętro.

Zaplecze kuchenne, sala bankietowa, a jednocześnie miejsce spotkań z mieszkańcami, to również pole do działania związanych z nami dwóch kół gospodyń wiejskich. Współpraca z KGW to dla wszystkich strażaków OSP wielka przyjemność. My mamy zaszczyt mieć w gronie naszych przyjaciółek dwa koła gospodyń wiejskich. KGW Piątek Mały reprezentuje przewodnicząca Ewa Janczak, zaś KGW Piątek Mały Kolonia przewodnicząca Ewa Rogacka – powiedział prezes Wcisłek.

Od lewej druhowie: Grzegorz Kaczmarek, Dariusz Strugała, Krzysztof Nosal oraz Rafał Wcisłek

  • Od lewej druhowie: Grzegorz Kaczmarek, Dariusz Strugała, Krzysztof Nosal oraz Rafał Wcisłek

OSP Piatek Mały pomaga społeczności wielokierunkowo

Od dziesięciu lat druhowie z Piątku Małego czynnie uczestniczą w zbiórce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariuszami pozyskującymi fundusze są dzieci druhów. O ich sile i skuteczności może świadczyć fakt, że w Piątku Małym został zarejestrowany podsztab, tym samym, placówka która ma uprawnienia do bezpośredniego rozliczania zgromadzonych funduszy i przekazywania ich do centrali Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dh Rafał Wcisłek wspomniał na wstępie o licznych działaniach OSP niezwiązanych z pożarnictwem.

Niesienie pomocy to motto wszystkich druhów-ochotników, które wpajamy najmłodszym strażakom, przede wszystkim członkom Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych – powiedział na zakończenie prezes Rafał Wcisłek.

Zawody sportowo-pożarnicze

  • Zawody sportowo-pożarnicze

fot. OSP Piątek Mały

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 37/2022 na str. 57.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Do piernika! Weź udział w konkursie piernikowym TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a