Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

ZSCKR w Marszewie świętowało swoje 65-lecie

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Wieś i Rodzina
ZSCKR w Marszewie świętowało swoje 65-lecie
Wieś i Rodzina
Data publikacji 04.06.2022r.

Uroczystości z okazji 65-lecia funkcjonowania szkoły rolniczej w Marszewie (wielkopolskie) obchodzono 28 maja 2022 roku. Dla absolwentów placówki była to doskonała okazja, aby móc spotkać się ze swoimi kolegami ze szkoły i klasy.

Historia szkoły rolniczej w Marszewie w pigułce

W 2022 roku Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego świętuje już 65-lecie. Z tej okazji w sobotę, 28 maja 2022 roku, odbył się zjazd absolwentów. Ale jaka jest historia tej placówki?

  • 15 lutego 1957 r.  w marszewskim pałacu należącym do PGR Marszew powstaje Dwuzimowa Szkoła Rolnicza, która mieściła się w pałacu będącym w administracji PGR Marszew. Organizatorem szkoły był Edward Błaszczak, a pierwszym kierownikiem inż. Bolesław Kotecki.
  • 1 września 1962 roku Ministerstwo Rolnictwa wyraziło zgodę na powołanie 4-letniego Technikum Rolniczego w Marszewie z Dyrektorem inż. Florianem Czajczykem na czele.  W pierwszym roku istnienia w technikum uczyło się 25 dziewcząt i 26 chłopców.
  • W 1966 powstała Zasadnicza Szkoła Zawodowa, dlatego w Marszewie zbudowano nowe obiekty dydaktyczne.

Wspomnień czar na zjeździe absolwentów w Marszewie

W programie zajadu absolwentów znalazły się uroczystości oficjalne, spotkania w klasach, zwiedzanie szkoły, wspólne zdjęcia, piknik taneczny na dziedzińcu szkoły z możliwością skorzystania z gastronomii. A także występy artystyczne obecnych uczniów szkoły w Marszewie. Uroczystości rozpoczęła Msza św.

– Cieszy mnie obecność moich współpracowników. Na każdym z nas tutaj obecnych pobyt w szkole wywarł bardzo duży wpływ. Życzę wszystkim, aby te rozmowy, wspomnienia nie miały dzisiaj końca - podkreślał Kazimierz Jakóbczak, dyrektor placówki w latach 1978-2006.

Szkoła wypuściła w świat tysiące absolwentów

r e k l a m a

Mimo, że szkoła rolnicza w Marszewie na przestrzeni 65 lat nosiła różne miana, zawsze jednak była placówką kształcącą w zawodach sektora rolno-spożywczego.  Przez ten czas w świat wypuściła tysiące absolwentów.

– Wykształciła ludzi szlachetnych i wartościowych, którzy stanowili i stanowią potencjał intelektualny, społeczny czy zawodowy. Wielu absolwentów odnosi sukcesy samorządowe, w administracji państwowej, wielu prowadzi własną działalność gospodarczą. Wielu aktywnie działa w środowisku naukowym. Szkoła wykształciła duchownych, a niektórzy absolwenci tak bardzo za nią tęsknili, że wrócili do niej po latach jako nauczyciele – o czym opowiadała Grażyna Borkowska, obecna dyrektor szkoły.

Zdjęcia z uroczystości są dostępne na profilu facebookowym ZSCKR w Marszewie

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie

 

Widziałeś już nasze video ""Rolnicy odsuną PiS od władzy". Protest AgroUnii w Środzie Wlkp."?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a