r e k l a m a

Partner serwisu

Czy rolnicy nie dostaną kredytu w bankach?

Wiadomości
Data publikacji 08.09.2017r.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, chciał złagodzić bolesne egzekucje majątku rolników, a przy okazji związał ręce bankom, donosi Puls Biznesu.

Związek Banków Polskich (ZBP) apeluje do rządu o szybką zmianę przepisów dotyczących określenia przedmiotów należących do rolnika, które nie podlegają egzekucji sądowej.

r e k l a m aResort Zbigniewa Ziobry w porozumieniu z ministrem rolnictwa oraz ministrem finansów określił rozporządzeniem, które przedmioty należące do rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne nie podlegają egzekucji. Regulacje obowiązują od 2 sierpnia. Jak tłumaczy Tadeusz Białek, dyrektor zespołu prawno-legislacyjnego Związku Banków Polskich, w wyniku tych regulacji od miesiąca banki praktycznie nie mogą udzielać kredytów rolnikom. Problem polega na tym, iż nie mogą być realizowane główne sposoby zabezpieczenia wierzytelności, jak hipoteka na kredytowanej nieruchomości czy zastaw rejestrowy na maszynach. Zdaniem Białka, problem uderza przede wszystkim w banki spółdzielcze, których głównym produktem są kredyty na inwestycje gospodarstw rolnych.

Resort sprawiedliwości przekonuje, że dotychczas nie zgłaszano wątpliwości w tej sprawie. Jarosław Sachajko, przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa z ugrupowania KUKIZ’15 chce zwołać komisję, aby dowiedzieć się, jakie konsekwencje niesie za sobą to rozporządzenie i jak rozwiązać problem.

Zdaniem Janusza Piechocińskiego, byłego wicepremiera i prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, nawet jeśli w nowej perspektywie unijnej wrócą dotacje na traktory, to będą potrzebne pieniądze na wkład własny, których źródłem często są kredyty w bankach. W jego opinii, mamy do czynienia z dramatyczną sytuacją braku konsultacji na etapie przygotowywania projektu. W zamkniętych kręgach prawników buduje się rozwiązania dla gospodarki i ludzi w niej funkcjonujących bez żadnej korekty i refleksji, jak te przepisy mogą sprawdzić się w praktyce.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce jest 1,4 mln gospodarstw rolnych. Z analizy przygotowanej przez Związek Banków Polskich w październiku zeszłego roku wynika, że cały rynek kredytowy sektora agro w Polsce to około 50 mld zł. Obecnie ZBP jest na etapie szacowania liczby rolników, których regulacja Ministerstwa Sprawiedliwości pozbawi finansowania. W latach 2014–2016 banki udzieliły sektorowi rolnemu 28 tys. kredytów. Z usług bankowych korzysta 93% rolników.o-ms

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a