r e k l a m a

Partner serwisu

Europosłowie przeciw importowi zbóż z Ukrainy

Wiadomości
Data publikacji 20.03.2017r.

Europosłowie nie chcą zgodzić się na import zbóż i innych produktów z Ukrainy. Taką opinię przegłosowali deputowani z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim podczas głosowania 13 marca 2017 r. Stwierdzili, że Unia Europejska nie powinna zgadzać się na dodatkowy bezcłowy import z Ukrainy takich produktów rolnych jak pszenica, kukurydza czy przetworzone pomidory.

Unia Europejska wspiera i będzie nadal wspierać odbudowę ukraińskiej gospodarki, ale nasi rolnicy wciąż zmagający się m.in. ze skutkami embarga rosyjskiego i po prostu nie byliby w stanie sprostać dodatkowemu tańszemu importowi z Ukrainy, szczególnie w obszarze zbóż – wyjaśnia Czesław Siekierski (EPP, PSL), przewodniczący Komisji Rolnictwa w PE.

r e k l a m aTeraz opinia ta trafi do rozpatrzenia przez Komisję Handlu Międzynawowego, która ma decydujący głos w tej sprawie.

Głos komisji, a później całego Parlamentu Europejskiego ma istotny wpływ na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie rozszerzenia bezcłowych kontyngentów na niektóre produkty rolne i przemysłowe dla Ukrainy na najbliższe 3 lata. Przypomnijmy, że KE w połowie 2016 r. zaproponowała, aby zapewnić stronie ukraińskiej większe preferencje handlowe niż to wynika z umowy stowarzyszeniowej. Miałoby to pomóc gospodarce ukraińskiej łatwiej przejść przez kryzys związany z embargiem rosyjskim. pm

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a