Przymrozki niszczą zbiory. Czy będą rekompensaty?arch./MRiRW/Canva
StoryEditorPomoc po przymrozkach

Przymrozki niszczą zbiory. Czy będą rekompensaty?

25.04.2024., 17:16h
Straty po ostatnich przymrozkach są ogromne. W niektórych gospodarstwach zniszczone zostały wszystkie uprawy. Czy poszkodowani rolnicy mogą liczyć na rekompensaty?

Rolnicy są załamani. Przymrozki zniszczyły ich uprawy. W wielu przypadkach straty sięgają 100 proc., o czym pisaliśmy TUTAJ. Szczególnie ucierpiały gospodarstwa położone w województwie lubelskim, świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, a także w Wielkopolsce, na Mazowszu i na Dolnym Śląsku. 

Rolnicy dostaną rekompensaty za przymrozki? Będzie specjalne posiedzenie komisji rolnictwa

Poszkodowani rolnicy liczą na rekompensaty. Mówią, że bez pomocy nie przetrwają tego roku. Sprawą odszkodowań ma się zająć sejmowa komisja rolnictwa. Na jednym z najbliższych posiedzeń posłowie mają dyskutować o możliwych formach pomocy. Zapowiedział to 24 kwietnia przewodniczący komisji Mirosław Maliszewski

Z kolei minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że resort monitoruje sytuację.

- Jesteśmy w stałym kontakcie ze Związkiem Sadowników i z innymi organizacjami, które zrzeszają ogrodników, aby mieć pełen obraz, jaki zakres strat wystąpił – powiedział Siekierski podczas konferencji prasowej, która odbyła się 25 kwietnia. Dodał, że jeszcze jest za wcześnie, by mówić o konkretnych formach pomocy, bo straty nie są oszacowane. Poza tym przed nami kolejne noce z ujemnymi temperaturami. 

- Deklaracje na dziś byłyby nieodpowiedzialnością, bo nie znamy zakresu strat – zaznaczył.

Związek sadowników apeluje o rekompensaty do hektara

O rekompensaty i jak najszybsze powoływanie komisji klęskowych wystąpił już Związek Sadowników RP. 

- W związku z występującymi przymrozkami na terenie całego kraju Związek Sadowników RP zwrócił się do premiera z prośbą o pilną reakcję i jak najszybsze szacowanie strat oraz maksymalne uproszczenie procedury szacowania strat przez tzw. gminne komisje klęskowe – napisał Związek we wniosku do premiera Donalda Tuska.

Rolnicy domagają się uruchomienia pomocy w formie rekompensaty do hektara proporcjonalnie do poniesionych strat. Zwracają przy tym uwagę w piśmie do premiera, że był ogromny problem z ubezpieczaniem upraw od przymrozków. Dlatego chcą zmiany systemu ubezpieczeń dotowanych.

- Domagamy się radykalnych zmian tego systemu tak, aby nie zajmowały się tym komercyjne firmy, które nie są zainteresowane ubezpieczeniem upraw sadowniczych z dotacją ze względu na nieopłacalność spowodowaną wysokim ryzykiem uszkodzenia – tłumaczą sadownicy.

Proszą również o prolongaty obecnych kredytów i uruchomienie kredytów niskooprocentowanych z dwuletnim okresem karencji.

Przypominamy, że każdy z poszkodowanych rolników powinien zgłosić wystąpienie przymrozków do swojej gminy. Na tej podstawie powoływane są komisje szacujące straty. Więcej na ten temat TUTAJ

image
Rolnicy w rozpaczy

Rolnicy załamani. Przymrozki zabrały plony. "Straciłem wszystko"

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 08:17