r e k l a m a

Partner serwisu

10 mld złotych na zaliczki dopłat bezpośrednich

Pieniądze i Prawo
Data publikacji 29.09.2017r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowuje rozporządzenie na mocy, którego będą wypłacane zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Łączna kwota, która ma być przeznaczona na te środki to ok. 10 mld złotych.

We wrześniu Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma podjąć decyzję o tym, czy, kiedy i w jakiej wysokości mają być wypłacane zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich za 2017 roku – mówił jeszcze w czerwcu Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa.

r e k l a m aWszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach resort rolnictwa ogłosi rozporządzenie, na mocy którego od 16 października 2017 r. rozpocznie się wypłacanie zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Istotną kwestią był także poziom tych zaliczek. Zgodnie z obowiązującym unijnym prawem państwo może wypłacać do 50% kwoty dopłat. Jednak Komisja Europejska może wyrazić zgodę na zwiększenie tego poziomu do 70%. Warunkiem takiej zgody są chociażby złe warunki atmosferyczne, które utrudniały prace i obniżały dochód rolników.

Właśnie ze względu na złe warunki atmosferyczne – suszę – KE już w lipcu zgodziła się na wypłacenie rolnikom z Hiszpanii, Portugalii i Belgii zaliczek w wysokości 70% dopłat bezpośrednich. Tamtejsi gospodarze mogą też ubiegać się o 85% środków z funduszy pomocowych.

Polski resort rolnictwa także wystąpił z wnioskiem do KE o zwiększenie pułapu zaliczek dopłat bezpośrednich za 2017. Ministerstwo argumentowało to złymi warunkami, w tym kwietniowymi przymrozkami. Do tego doszły jeszcze sierpniowe nawałnice. Z tego względu 4 września 2017 r. Komisja zgodziła się, aby Polska (podobnie jak Czechy, Litwa, Łotwy czy Węgier) mogła zwiększyć poziom zaliczek na 70%.

Wszystko wskazuje na to, że wypłata zaliczek rozpocznie się od 16 października i będzie wypłacana do końca listopada 2017 roku. Natomiast wypłata całej kwoty płatności bezpośrednich przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powinna nastąpić do końca maja lub czerwca 2018 roku.

Według wiadomości Informacyjnej Agencji Radiowej łączna kwota przeznaczona na zaliczki dopłat bezpośrednich będzie wynosić około 10 mld złotych. Z danych ARiMR-u wynika, że w ramach dopłat bezpośrednich za 2016 rok na konta rolników do końca czerwca trafiło ponad 14,5 mld złotych. Wnioski o tę płatność złożyło ok 1,350 mln gospodarstw rolnych.

Jak powiedział wiceminister Zarudzki, wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich jest swoistą „rentą dla rolników”. – To rekompensata z tytułu niskich cen skupu oraz wypłata za dbałość o nasze użytki zielone czy użytki rolne. To ogromne pieniądze, ale patrząc na liczbę beneficjentów jest to po prostu godziwe wsparcie – wyjaśnił Zarudzki. pm

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a