Nasza strona zapisuje niewielkie pliki tekstowe, nazywane ciasteczkami (ang. cookies) na Twoim urządzeniu w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień oznacza zgodę na przechowywanie cookies w Twoim urządzeniu. Więcej informacji o plikach cookies.

Zgadzam się

r e k l a m a

Partner serwisu

Następstwo prawne w spółce wodnej

Pieniądze i Prawo
Data publikacji 25.03.2017r.

Kilka dni temu otrzymałem ze spółki wodnej pismo wzywające mnie do zapłacenia składek. Problem polega na tym, że nigdy nie składałem oświadczenia o przyjęciu do niej. Czy mam obowiązek opłacać składki? Rów nie był czyszczony od co najmniej 10 lat, nawet gdy była opłacana składka na spółkę wodną przez moją mamę.

Skoro nie przystępował Pan do spółki wodnej, a spółka traktuje Pana jako członka – to być może jeżeli przejął Pan gospodarstwo rolne od mamy, która była członkiem, spółka uznała następstwo prawne.

r e k l a m a



W świetle Prawa wodnego, następca prawny członka spółki wodnej wstępuje w jego prawa i obowiązki. Poza tym ustawa ta wskazuje, że warunki przyjmowania oraz wykluczania członków ze spółki oraz warunki następstwa prawnego członków są zawarte w statucie spółki wodnej. Według art. 170 Prawa wodnego, członek takiej spółki jest obowiązany do wnoszenia składek i ponoszenia na jej rzecz innych określonych w statucie świadczeń, niezbędnych do wykonywania jej statutowych zadań.

Wysokość składek i innych świadczeń na rzecz spółki wodnej powinna być proporcjonalna do korzyści odnoszonych przez członków spółki, w związku z jej działalnością. Do egzekucji składek i świadczeń na rzecz spółki wodnej stosuje się zaś odpowiednio przepisy o egzekucji należności podatkowych. Poza tym, Prawo wodne przewiduje, że jeżeli osoby fizyczne lub prawne niebędące członkami spółki wodnej odnoszą korzyści z urządzeń spółki lub przyczyniają się do zanieczyszczenia wody, dla której ochrony ją utworzono, obowiązane są do ponoszenia świadczeń na rzecz spółki ( art. 171 ustawy). Wysokość i rodzaj świadczeń ustala, w drodze decyzji, starosta.

Zatem powinien Pan zwrócić się do spółki wodnej z pytaniem, na jakiej podstawie obciążają Pana składkami. Jeżeli będzie to członkostwo jako następstwo prawne związane z przejęciem gospodarstwa rolnego mamy, to może Pan je wypowiedzieć. Sąd Najwyższy w postanowieniu z 29 czerwca 2010 r. (sygnatura akt III CZP 46/10), orzekł, że statut spółki wodnej nie może ograniczać uprawnienia członka do wystąpienia z niej również wtedy, gdy jego członkostwo powstało na podstawie art. 165 ust. 7 ustawy z 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne, czyli następstwa prawnego.

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a