Umowy na dostawy produktów rolnych dla członków grup producenckich

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 24.01.2018r.

Mam pytanie o obowiązek zawierania pisemnych umów dostawy produktów rolnych. Czy jeżeli jestem członkiem spółdzielczej grupy producentów rolnych to nadal jest taki obowiązek? Jaka instytucja jest teraz odpowiedzialna za sprawdzenie takich umów?

Kwestie te reguluje art. 38q Ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych. Określa on, że każde dostarczenie produktów rolnych przez producenta będącego rolnikiem do pierwszego nabywcy będącego przetwórcą lub dystrybutorem, który nie zbywa tych produktów rolnych bezpośrednio konsumentom finalnym, wymaga zawarcia umowy obejmującej jedną lub wiele dostaw. Z obowiązku tego są wyłączone dostawy bezpośrednie i rolniczy handel detaliczny oraz sprzedaż bezpośrednia. Uznaje się, że warunek zawarcia pisemnej umowy jest spełniony również w przypadku zawarcia umowy w formie dokumentowej albo elektronicznej.


Obowiązku zawarcia pisemniej umowy nie stosuje się również w przypadku, gdy producent rolny będący członkiem grupy producentów rolnych, wstępnie uznanej grupy lub organizacji producentów sprzedaje określone produkty odpowiednio do grupy, organizacji, której jest członkiem.

Umowę na dostawy produktów rolnych nabywca przechowuje przez 2 lata, licząc od końca roku, w którym została zrealizowana ostatnia dostawa w ramach tej umowy. Kontrole spełniania obowiązku zawierania umów przeprowadza dyrektor oddziału terenowego KOWR.

Kto jako pierwszy nabywca będący przetwórcą lub dystrybutorem nabywa, wbrew przepisom, bez umowy produkty rolne podlega karze pieniężnej w wysokości 10% zapłaty za te produkty.

dr hab. Aneta Suchoń

Partner serwisu