Przewodność elektryczna w wykrywaniu mastitis

Polskie mleko Porady
Data publikacji 16.01.2018r.

Wiele problemów w stadach bydła mlecznego przysparzają subkliniczne, a więc bez wyraźnie widocznych objawów, zapalenia gruczołu mlekowego.

Badania dowodzą, że same straty wynikające z obniżenia wydajności w przebiegu subkliniczego mastitis to nawet 1500 zł/szt. w laktacji. Wydajność spada do 15%. Straty będą znacznie większe, jeśli nierozpoznane w porę zapalenie przejdzie w postać kliniczną.


Na czym polega pomiar przewodności elektrycznej mleka?


Mastitis we wczesnej fazie można wykrywać za pomocą jednego z dostępnych testów, jakim jest bieżący pomiar przewodności elektrycznej mleka. Metoda ta bazuje na różnicach w koncentracji soli w mleku z ćwiartki zakażonej i zdrowej. W mleku z zakażonych ćwiartek wzrasta zawartość jonów sodu i chloru, a zmniejsza się zawartość potasu i laktozy, jednocześnie wzrasta pH. W trakcie procesu zapalnego chlor i sód przenika z krwi do mleka. W wyniku wzrostu koncentracji jonów chloru i sodu w mleku prąd elektryczny łatwiej przepływa przez wydzielinę zapalną niż przez mleko ze zdrowej ćwiartki wymienia, zatem przewodność elektryczna jest tam większa. Aparaty pomiarowe przewodności elektrycznej mogą być zamontowane w dojarce, względnie mogą stanowić oddzielne ręczne aparaty.

Zmiany przewodności elektrycznej mleka badane przez urządzenia zamontowane w nowoczesnych urządzeniach udojowych, są podstawą do komputerowego systemu zarządzania stadem. System ten rejestruje pomiary przewodności mleka podczas każdego doju i wskazuje krowy o przewodności elektrycznej odstającej od normy.

Andrzej Rutkowski

Partner serwisu