Nieubłaganie zbliża się koniec limitu pomocy de minimis w rolnictwie, jaki Polska może wykorzystać do wypłacania tych rodzajów wsparcia, które noszą jej charakter, czyli np. dopłaty do materiału siewnego, dopłaty do wapna, ulgi w podatku rolnym, zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku kupna ziemi rolnej czy pomocy suszowej.
Jak wskazuje system rejestracji pomocy publicznej, na dzień 8 lipca br. limit był wyczerpany już w ponad 98%. Realizacja wypłaty pomocy suszowej dla tych rolników, którzy ponieśli straty w całej produkcji w gospodarstwie na poziomie 30% i poniżej, jest wypłacana właśnie w ramach limitu de minimis w rolnictwie.
Jak na początku lipca poinformował resort rolnictwa KRiR, podjęto działania mające na celu zwiększenie na ten rok limitu krajowego pomocy de minimis w rolnictwie o kwotę 100 mln euro. W przypadku zgody Komisji wypłata pomocy w tej formie miała nastąpić niezwłocznie po jej otrzymaniu. Podano jednocześnie, iż pomoc w formie de minimis będzie wypłacana do wyczerpania krajowego limitu tej pomocy w 2020 r. Nie wskazano, jakimi kryteriami miałaby się kierować ARiMR, ustalając kolejność wypłaty t...