StoryEditorWiadomości rolnicze

Nagi ślimak pokazuje rolnikom rogi

20.04.2021., 10:04h
Wbrew pozorom ślimaki bardzo przypominają szarańcze, bo niemal równie skutecznie i prawie tak samo szybko jak latający szkodnik niszczą plantacje rolników. Tym bardziej że Polskę zaatakowały najbardziej szkodliwe i inwazyjne gatunki ślimaka nagiego.
dolnośląskie
Spośród najgroźniejszych dla produkcji roślinnej w Polsce jest rodzina ślinikowatych. Należący do niej ślinik pospolity jest obecnie także najbardziej szkodliwym ślimakiem w wielu krajach Europy. W Polsce pojawił się pod koniec lat 80. XX wieku. Początkowo występował w okolicach Rzeszowa, a od kilku lat zasiedla prawie cały obszar kraju. To gatunek inwazyjny. Stanowi zagrożenie dla produkcji roślinnej. Jest bardzo podobny do rodzimego ślinika wielkiego.
W uprawach rolniczych największe szkody o znaczeniu ekonomicznym wyrządza w rzepaku i pszenicy ozimej, ale także w innych uprawach, jak np.: ziemniakach, burakach, fasoli, łubinie, koniczynie, bobiku czy soi. Z roślin sadowniczych najmocniej atakuje truskawki i maliny.
Śliniki żerują na każdej dostępnej uprawie znajdującej się w zasięgu ich populacji. W ostatnich latach obserwuje się szybkie ich rozprzestrzenianie, zwłaszcza ślinika pospolitego, który tworzy wiele nowych ognisk występowania.
Ocieplenie klimatu powoduje, że zachowanie ślimaków jest trudne do przewidzenia. Ich rozwój jest bowiem ściśle związany z warunkami pogodowymi i siedliskowymi, w których żyją. Wilgotne lata oraz...
Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 07:02