StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnik, który komornikom się nie kłaniał

09.02.2021., 08:02h
Co jakiś czas w prasie, radiu czy telewizji prezentowane są sprawy, w których poszkodowani przez instytucje państwowe, sądy czy komorników rolnicy prowadzą walkę o swoje, o sprawiedliwość, o zwrot majątku w postaci ziemi i domów. Chcemy przedstawić historię Adriana Zemelki – rolnika z Pawłowa, który stracił rodzinne gospodarstwo. Jego sprawa znalazła jednak szczęśliwy finał, pomimo że nikt nie dawał na to najmniejszych szans. Co ciekawe, nie skończyła się pozytywnie dzięki najlepszym polskim kancelariom prawnym czy karnistom. Sukces ma jednego ojca i jest nim sam poszkodowany.
śląskie
Adrian Zemelka w 1994 roku, w wieku 18 lat, przejął po rodzicach gospodarstwo leżące we wsi Pawłów (gmina Pietrowice Wielkie, powiat raciborski) o powierzchni 23 ha. W latach 1999–2006 dokupił 18 ha, znacząco powiększając jego areał. Przez wiele lat specjalizował się w hodowli bydła i produkcji mleka. Stado bydła liczyło 140 sztuk, w tym 68 krów dojnych o wydajności 8 tys. l mleka rocznie.
– Wszystko układało się dobrze – aż do 2007 roku, kiedy zostałem oszukany przez członka rodziny byłej żony. Przyznam szczerze – poniosło mnie i w styczniu 2008 roku tymczasowo aresztowano mnie pod zarzutem usiłowania zabójstwa. W trakcie postępowania kwalifikacja czynu uległa zmianie na podżeganie do zabójstwa. Po 4 miesiącach areszt został uchylony. Postępowanie karne w tej sprawie trwało dwa lata. Pod koniec 2010 roku zapadł prawomocny wyrok i na początku 2011 roku trafiłem do więzienia. Po skardze kasacyjnej ostateczna kara wyniosła 6 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności – wspomina pan Adrian.
Po jego osadzeniu w więzieniu, jak wspomina, zaczęły dziać się rzeczy dziwne.

Długów przybywało

– Komornik "dobrał" się do moic...
Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. grudzień 2023 19:40