StoryEditorWiadomości rolnicze

Sposób na renowację łąk organicznych

02.11.2021., 10:11h
13 października na łące Romana Pyta odbył się pokaz podsiewu użytków zielonych, podczas którego zaprezentowana została maszyna Zygmunta Babińskiego z miejscowości Zawady Kolonia na Podlasiu, z zastosowanym w siewniku unikatowym patentem.
lubelskie

– Realizujemy operację pod tytułem "Innowacyjne rozwiązania techniczne w siewniku użytków zielonych służące poprawie ilości i jakości paszy dla przeżuwaczy oraz ochronie gleb, wód i klimatu". Ten projekt w całości finansowany ze środków Unii Europejskiej, realizowany jest przez konsorcjum Bazydrill, w skład którego wchodzi UP w Lublinie, LODR w Końskowoli, PODR w Szepietowie. Główny trzon projektu stanowi Mechanika Maszyn i Urządzeń Rolniczych Zygmunt Babiński oraz 6 rolników, wśród których jest Roman Pyt, gospodarz dzisiejszego spotkania – powiedziała na wstępie profesor Halina Lipińska z Katedry Łąkarstwa i Kształtowania Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Siewnik jedyny w swoim rodzaju

Obiekt badawczy w gospodarstwie Romana Pyta obejmuje około 15 ha użytków zielonych, z czego część położona jest na glebach organicznych, a część na mineralnych. Pierwszym etapem realizacji projektu było zbudowanie prototypu siewnika, a drugim prowadzenie obserwacji, które mają za zadanie potwierdzić efektywność działania tej maszyny.

– Sama maszyna nie jest czymś nowym, bo siewniki do podsiewu już mamy, ale są ...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. listopad 2023 03:18