Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

ARiMR rozpoczyna nabór na dotacje dla młodych rolników

Magdalena Szymańska
Kategoria: Wiadomości
ARiMR rozpoczyna nabór na dotacje dla młodych rolników
Wiadomości pieniądze dla rolnika
Data publikacji 02.06.2020r.

Od środy 3 czerwca do 1 sierpnia 2020 r. młodzi rolnicy mogą składać w ARiMR wnioski o premię w wysokości 150 tys. zł. Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne Agencji.

Młody rolnik, czyli jaki? Kto może składać wnioski o premię w wysokości 150 tys. zł?

O premię mogą wnioskować osoby, które w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy są pełnoletnie i mają nie więcej niż 40 lat. Przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy muszą jednak rozpocząć prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie o powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha.

r e k l a m a

Nie powinny jednak zrobić tego wcześniej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku o premię. Jednym z warunków przyznania dotacji jest utworzenie gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej nie mniejszej niż 13 tys. euro i nie większej niż 150 tys. euro.

Jakie duże gospodarstwo?

Młody rolnik musi również utworzyć gospodarstwo, którego powierzchnia użytków rolnych będzie równa co najmniej średniej krajowej, a w województwach, w których średnia powierzchni gospodarstw jest niższa niż krajowa – co najmniej średniej wojewódzkiej. Gospodarstwo nie może być jednak większe niż 300 ha.

r e k l a m a

Środki do wykorzystania na inwestycje rolnicze i na co jeszcze?

Od młodego rolnika wymaga się, aby całą kwotę premii przeznaczył na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Należy pamiętać, iż co najmniej 70% premii musi zostać wydane na inwestycje w środki trwałe.

Zabrania się wydawać premię dla młodego rolnika na inne działania

Dotacji nie można przeznaczyć na chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne oraz prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a