Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

"Ile pieniędzy dacie ludziom za ziemię?" Potężna awantura w Baranowie o budowę lotniska

Kamila Szałaj
Kategoria: Wiadomości
"Ile pieniędzy dacie ludziom za ziemię?" Potężna awantura w Baranowie o budowę lotniska
Wiadomości
Data publikacji 16.12.2021r.

Na spotkaniu mieszkańców gminy Baranów z przedstawicielami Centralnego Portu Komunikacyjnego doszło do potężnej awantury. Rolnicy wraz z działaczami AgroUnii bezskutecznie domagali się informacji, ile pieniędzy dostaną za swoją ziemię i jakie miejscowości zostaną wywłaszczone w toku całej inwestycji. W tym samym czasie w Warszawie pełnomocnik rządu ds. CPK przedstawiał lokalizację lotniska.

Bardzo burzliwy przebieg miało dziś spotkanie Rady Społecznej do Spraw CPK w Baranowie w sprawie budowy lotniska. Emocje mieszkańców terenów, które mają być wysiedlone pod port komunikacyjny sięgnęły zenitu. 

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną do OSP, w której odbywało się posiedzenie, mogła wejść tylko niewielka ilość osób. Rolnicy i mieszkańcy terenów, na których ma powstać lotnisko uznali to za działanie celowe. Zgromadzili się więc licznie przed budynkiem. Wśród nich pojawili się także działacze AgroUnii. Wspólnie zaprotestowali przeciwko utworzeniu portu i wysiedlaniu ludzi.

- To najbardziej nieuczciwe wywłaszczenie w historii Polski. Jak Was na Waszym terenie potraktowali rządzący? Oczekujemy, że przedstawią plan wywłaszczeń dokładnie, za jakie pieniądze, co będzie dalej. Niech powiedzą, jakie i ile wiosek zostanie wywłaszczonych we wszystkich etapach. Czy prawdą jest, że dadzą Wam tylko 5 zł za mkw? Przecież tu są najlepsze grunty w Polsce, warte miliony – mówił Kołodziejczak. 

r e k l a m a

„Marcel, ile pieniędzy dacie ludziom za metr ziemi?”

Gdy okazało się prezes CPK Mikołaj Wild nie przyjechał, a na rozmowy wysłał swoich przedstawicieli, m.in. Marcela Klinowskiego - koordynatora komunikacji CPK, oburzeni mieszkańcy wtargnęli do OSP. Wielokrotnie, ale bezskutecznie domagali się informacji, gdzie dokładnie ma powstać lotnisko i cała infrastruktura portowa oraz ile pieniędzy otrzymają za metr ziemi.

- Marcel, ile pieniędzy dacie ludziom za metr? Jak nie powiesz to spieprzaj – tak Kołodziejczak krzyczał do Klinowskiego.

Nieoficjalnie mówi się, że rząd chce rolnikom zaproponować 5 zł/mkw. To oczywiście kwota nie do zaakceptowania, zwłaszcza że klasy ziemi w tej okolicy są dobre. 

- Jak przyjdą mnie wywłaszczać za 5 zł/mkw to ubiję! – oburzał się jeden z rolników. 

- Złodzieje! Okradacie nas! Od 4 lata niczego się nie dowiedzieliśmy. Gdzie ja się podzieję po wywłaszczeniu? Do bloku pójdę ze stadem zwierząt? – denerwowała się inna rolniczka. 

Cztery lata bez rozmów, bez konkretów, bez informacji

Z kolei Tadeusz Szymańczak, mieszkaniec Skrzelewa, który od początku walczy z budową lotniska, przyznał, że on i inni mieszkańcy zostali okradzeni z poczucia bezpieczeństwa, a rząd od czterech lat unika rozmów w tej sprawie.

- CPK chce przejąć te tereny, okraść nas, a później handlować za miliony. Tu tereny inwestycyjnie kosztują 1 mln za ha. Żądamy, by rząd wycofał się z CPK, bo to najgłupszy pomysł w historii – mówił Tadeusz Szymańczak, mieszkaniec Skrzelewa. 

r e k l a m a

Mieszkańcy gminy Baranów są pewni, że rząd chce za bezcen przejąć ich ziemię, by później sprzedać ją z dużym zyskiem Koreańczykom. Chodzi o informacje, które pojawiły się niedawno, że CPK ma powstać przy pomocy firm z Korei Południowej.

- Okęcie, czyli bankruta wpisujecie do spółki, naszymi pieniędzmi będziecie płacić długi. A później Koreańczyk przejmie lotnisko za ciężkie pieniądze. Taki interes chcecie ubić - mówił mieszkaniec gminy Baranów.

W Baranowie protestowali, w Warszawie pełnomocnik rządu ds. CPK przedstawił lokalizację lotniska

Znamienne jest to, że w tym samym czasie w Warszawie pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała zaprezentował lokalizację nowego lotniska. Powstanie ono niedaleko miejscowości Baranów. Jego budowa zajmie 41 km kw i obejmie 20 miejscowości. Część z nich, jak Skrzelew, Buszyce, Podoryszew, Duninopol, Podbuszyce, Stara Wieś czy  Maurycew całkiem znikną z mapy. 


Wideo - "Pogonimy jeszcze niejednego Pudę". Konwencja Programowa AgroUnii

Idź do wideo

Co zrobią rolnicy z krowami? Czym zajmą się, gdy rząd odbierze im ziemię?

Na wywłaszczanym terenie znajduje się ok. 3,8 tys. działek z ok. 520 budynkami mieszkalnymi. To oczywiście dla ich właścicieli prawdziwy cios. Wielu z nich od lat prowadzi tam gospodarstwa, mają poczynione wielomilionowe inwestycje jak kurniki czy obory i kredyty do spłacenia. Budowa portu wiąże się więc z likwidacją ich miejsc pracy. A zarząd CPK do tej pory nie przedstawił im warunków wysiedlenia. Nie wiedzą, za jaką cenę ma być wykupowana ich ziemia i co mieliby robić po wywłaszczeniu, skoro utracą gospodarstwa.

– Rolnik to nie hydraulik. Nie może się przenieść do innego miasta, aby wykonywać swój zawód. Nie wyobrażam sobie kupienia 100 ha ziemi w innym miejscu w kraju i przeniesienia stada 160 szt. bydła z zapasami kiszonki, sianokiszonki oraz maszyn. Jednak jeśli zostaniemy zmuszeni do przenosin, oznaczać to będzie dla naszej rodziny katastrofę. Nikt nas nie informuje, co będzie dalej. Nie są prowadzone żadne konsultacje – mówił w jednym z naszych reportaży Jan Lipiński, rolnik ze Skrzelewa.

Horała zrzuca winę na Kołodziejczaka za dzisiejszą awanturę

Do dzisiejszych wydarzeń w Baranowie odniósł się Marcin Horała. Na Twitterze umieścił wpis, w którym oskarża AgroUnię zakłócenie spotkania w Baranowie. W jego ocenie Kołodziejczak uniemożliwił pracownikom CPK rozmowę z mieszkańcami.  Kamila Szałaj

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a