Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Izba Zbożowo-Paszowa apeluje o bojkot produktów z Rosji

Zuzanna Ćwiklińska
Kategoria: Wiadomości
Izba Zbożowo-Paszowa apeluje o bojkot produktów z Rosji
Wiadomości
Data publikacji 03.03.2022r.

Kolejne sieci handlowe i zrzeszenia producentów decydują się na zerwanie stosunków handlowych z rosyjskimi firmami i wycofanie produktów z tego kraju ze swoich ofert. To jedna z konsekwencji gospodarczych, które ponosi Rosja za agresję na Ukrainę. Do bojkotu przyłączyła się Izba Zbożowo-Paszowa.

Izba Zbożowo-Paszowa bojkotuje rosyjskie firmy

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Prezydium Izby Zbożowo-Paszowej podjęto decyzje, dotyczące dalszej współpracy z firmami rosyjskimi. Zadecydowano, że IZP wyklucza z grona członków firmy z kapitałem rosyjskim. 

Prezydium IZP podkreślało, że ten gest jest nie tylko wyrazem solidarności z zaatakowaną Ukrainą. Wśród zadań Izby znajduje się bowiem także kształtowanie zasad etyki w działaniach gospodarczych jej członków. Decyzja o wykluczeniu rosyjskich przedsiębiorstw ma być częścią sankcji gospodarczych, nałożonych na Rosję. IZP określiła przyjętą uchwałę jako podyktowaną “koniecznością podejmowania wszelkich starań na rzecz zaprzestania tego konfliktu zbrojnego”. 

r e k l a m a

Rynek zbóż reaguje na wojnę rosyjsko-ukraińską 

W przyjętej przez Prezydium Izby Zbożowo-Paszowej uchwale znalazł się także zapis o wdrożeniu przez członków IZP działań na rzecz odstępowania od współpracy z podmiotami gospodarczymi, które wywodzą się z Federacji Rosyjskiej. 

Konflikt rosyjsko-ukraiński ma duże znaczenie dla rynku zbóż, ponieważ oba te państwa są dużymi eksporterami. Do połowy tego roku na rynki zagraniczne z Rosji miało trafić 10 mln ton zboża, a z Ukrainy w ciągu całego roku 2022 – 60 mln ton. 

Wojna na Ukrainie wykluczyła więc przynajmniej tymczasowo dwóch bardzo dużych eksporterów. W reakcji na tę sytuację, rynki będą poszukiwały alternatywy. IZP przewiduje, że może się nią stać zboże z państw członkowskich Unii Europejskiej. Taki zwrot pociągnąłby za sobą wzrosty cen zboża na eksport.

Świat bojkotuje Rosję 

Wykluczenie przedsiębiorstw z rosyjskim kapitałem z Izby Zbożowo-Paszowej to tylko jedna z gospodarczych sankcji, które dotknęły Rosję w ciągu ostatniego tygodnia, od dnia agresji Moskwy na Ukrainę. Rosyjskie firmy i produkty bojkotowane są na całym świecie. W Polsce towary, których kody kreskowe zaczynają się od ciągów cyfr: 460; 461; 462; 463; 464; 465; 466; 467; 468; 469 oraz 481, czyli wyprodukowane w Rosji i na Białorusi, znikają z półek sklepowych. 

Bojkot zadeklarowali między innymi sieci takie jak Netto, drogerie Rossman, POLOmarket, Żabka, Lidl czy dyskont Biedronka. W ciągu kilku dni z rosyjskich i białoruskich produktów w akcie protestu przeciw agresji na Ukrainę zrezygnowały więc niemal wszystkie znaczące duże sieci handlowe w Polsce.

r e k l a m a

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "Jak obniżyć koszty nawożenie azotem – porady ekspertów"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a