Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Policja chciała wysokich kar dla protestujących rolników. Sąd właśnie wydał werdykt

Krzysztof Janisławski
Kategoria: Wiadomości
Policja chciała wysokich kar dla protestujących rolników. Sąd właśnie wydał werdykt
Wiadomości Protesty rolników
Data publikacji 12.04.2021r.

Sąd Rejonowy w Hrubieszowie odmówił wszczęcia postępowania przeciwko rolnikom, którzy w grudniu 2020 roku protestowali przed Cukrownią Werbkowice należącą do KSC. Policja obwiniała ich o wykroczenie. Rolnikom groziły wysokie grzywny. Jaki werdykt wydał sąd?

Protest rolników przed Cukrownią Werbkowice. Policja wszystkich sposał

r e k l a m a

Konflikt między plantatorami a KSC trwa od jesieni ub. roku. Rolnicy uważają, że spółka stosuje wobec nich praktyki monopolistyczne. 4 grudnia ub. roku doszło do kilkugodzinnej blokady cukrowni w Werbkowicach. Kilkudziesięciu rolników dotarło na miejsce oflagowanymi ciągnikami, inni samochodami. Licznie zgromadzeni policjanci spisywali protestujących.

Kary dla rolników – mandat albo sprawa w sądzie w Hrubieszowie

Większość rolników zapłaciła mandaty. Ale część odmówiła i wobec nich policja skierowała do sądu wnioski o ukaranie. – Policja zarzuciła mi blokowanie bramy cukrowni – mówił nam w styczniu Michał Kaziuk z Czermna, który odmówił przyjęcia mandatu, choć do jego domu osobiście wybrał się w tej sprawie dzielnicowy. Rolnik był też przesłuchiwany na posterunku policji w Werbkowicach. - Sprawdziłem artykuł, na który się policja powołuje, wynika z niego, że grzywna jest niemała, może wynieść maksymalnie do 3 tys. zł.

Sąd w Hrubieszowie stanął po stronie protestujących rolników

r e k l a m a

Sąd przed wydaniem decyzji o odmowie wszczęcia postępowania wobec trzech rolników, konsultował się z drogowcami. Z uzyskanych od nich informacji wynika, że miejsce, w którym podczas protestu plantatorów przed cukrownią w Werbkowicach stały ciągniki to nie droga publiczna, strefa ruchu lub zamieszkania tylko zjazd publiczny. Dlatego, żaden z trzech rolników, w których sprawie sąd w Hrubieszowie się wypowiedział nie popełnił wykroczenia.

Krzysztof Janisławski

Fot. Krzysztof Janisławski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a