Dopłaty bezpośrednie 2024: TERMIN naboru wniosków wydłużony!Kuroczycki/Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2024

Dopłaty bezpośrednie 2024: TERMIN naboru wniosków wydłużony!

07.05.2024., 15:05h
Ministerstwo rolnictwa oficjalnie poinformowało o wydłużeniu terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Do kiedy rolnicy mają czas na dostarczenie dokumentów do ARiMR?

Termin naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie wydłużony!

To już pewne! Ministerstwo rolnictwa wydłuża termin naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie o miesiąc - do 17 czerwca. 6 maja ukazał się projekt rozporządzenia w tej sprawie, a dziś resort rolnictwa oficjalnie potwierdził tę datę.

- Do 17 czerwca br. minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wydłużył w tym roku termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 - poinformował resort rolnictwa.

Jednocześnie termin składania zmian do wniosku o przyznanie płatności zostanie wydłużony o 1 miesiąc, tj. do 1 lipca (30 czerwca przypada w niedzielę).

Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony później – w terminie 25 dni kalendarzowych po 17 czerwca, czyli do 12 lipca 2024 r. Ale w przypadku opóźnienia będzie stosowane zmniejszenie płatności w wysokości 1 proc. należnej kwoty płatności za każdy dzień roboczy.

Zmiana terminów dotyczy płatności bezpośrednich, przejściowego wsparcia krajowego oraz działań obszarowych w ramach II filaru WPR.

Zmiany w dopłatach bezpośrednich opóźniają kampanię składania wniosków

Do tej pory wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 1/3 uprawnionych rolników. Reszta wstrzymuje się z wypełnieniem dokumentów, bo w trakcie naboru okazało się, że zmienią się jego zasady:

  • pojawi się płatność dla małych gospodarstw do 5 ha użytków rolnych;
  • będzie większa swoboda w decydowaniu o obowiązkowym okresie utrzymania okrywy glebowej (GAEC 6);
  • dywersyfikacja upraw będzie alternatywą dla zmianowania (GAEC 7 – o tym także);
  • obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych zostanie zniesiony (GAEC 8);
  • pojawi się nowy ekoschemat – Grunty wyłączone z produkcji.

Wydłużenie terminu naboru może opóźnić wypłatę dopłat bezpośrednich

Przypomnijmy jednak, że wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski ostrzegał, że wydłużenie terminu naboru może opóźnić wypłatę pieniędzy.

- Wydłużenie terminu składania wniosków wpływa na późniejsze rozpoczęcie kontroli administracyjnych złożonych wniosków, co w konsekwencji może wpłynąć na opóźnienie terminu rozpoczęcia wypłaty płatności – tłumaczył Krajewski w odpowiedzi na jedną z poselskich interpelacji.

image
Kolejne zmiany w aplikacji ARiMR

Dopłaty bezpośrednie: ARiMR zmienia zasady naboru wniosków

image
Jak dostać więcej dopłat?

Ekoschematy 2024: jakie stawki, co łączyć? PORADNIK

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 23:24