Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Polscy rolnicy mogą zazdrościć angielskim farmerom pomocy pokryzysowej

Paweł Kuroczycki
Krzysztof Wróblewski
Kategoria: Wiadomości
Polscy rolnicy mogą zazdrościć angielskim farmerom pomocy pokryzysowej
Wiadomości Komentarz naczelnych
Data publikacji 12.05.2021r.

Pandemia może mieć też pozytywne skutki dla rolnictwa. Tylko jakiego? Czy wzorem angielskich rolników polscy otrzymają podobną pomoc ze strony swojego państwa? Życzylibyśmy naszym rolnikom takich rozwiązań pomocowych.

Popyt na masło, sery i mięso wzrośnie?

Akcja szczepień przeciw COVID-19 prowadzona w całej Europie pozwala mieć nadzieję, że jakoś poradzimy sobie z zarazą i wszystko wróci do normalności. To także nadzieja na poprawę sytuacji producentów mleka i wieprzowiny. Pozwoli zwiększyć w gastronomii popyt na masło, sery i mięso.

Kraje Europy podsumowują swoje zmagania z pandemią w poszczególnych branżach.

Niedawno dotarliśmy do informacji jak to przebiegało w Wielkiej Brytanii. Ten kraj jest dziś szczególnie interesujący, bo opuścił Unię Europejską i musi radzić sobie bez Brukseli. Jak się dowiedzieliśmy, tamtejsi producenci mleka dostali rządową pomoc po 10 tys. funtów (ok. 53 tys. zł) każdy. Życzylibyśmy naszym rolnikom takich rozwiązań pomocowych.

r e k l a m a

Trudna sytuacja farmerów w Brazylii

Nie życzymy kłopotów, jakie mają farmerzy produkujący soję w Brazylii. Chodzi o rozliczanie kontraktów na dostawy soi. Firmy, które zakontraktowały ziarno w ubiegłym roku, po ubiegłorocznych cenach, najmują szpiegów, drony a nawet korzystają z satelitów, aby monitorować plony. Ogromny wzrost cen pasz białkowych sprawił, że trudno dziś wyegzekwować kontrakty z 2020 r., a w sądzie trzeba mieć dowody, że na polach nie nastąpiła żadna klęska. Widać po tym jak strategicznym towarem jest żywność. Pamiętajmy o tym.

Niemcy z Rosją grają do jednej bramki

Na zakończenie wieści z Moskwy, w której nie tak dawno Dmitrij Patruszew, minister rolnictwa Federacji Rosyjskiej, spotkał się z Gézą Andreasem von Geyrem, ambasadorem Niemiec. Panowie w niezwykle ciepłych słowach podsumowali współpracę w zakresie importu z Niemiec produktów rolnych, który w ubiegłym roku osiągnął wartość 1,5 mld dolarów.

Wynika z tego, że Niemcy nadal są strategicznym partnerem Rosji w sferze rolnictwa. Wspomniany komunikat pochodził z 29 kwietnia 2021 r.! Czyżbyśmy przeoczyli koniec embarga na eksport do Rosji żywności z Unii Europejskiej! A może Polska należy do grona tylko równych państw UE, wobec których stosowane jest embargo rosyjskie, zaś Niemcy mają status państwa bardziej równiejszego, któremu jest łatwiej ominąć wspomniane embargo!

Krzysztof Wróblewski i Paweł Kuroczycki
Redaktorzy Naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego
Fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a