Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Protesty rolników: w Niemczech tysiące ciągników blokuje drogi

Zuzanna Ćwiklińska
Kategoria: Wiadomości
Protesty rolników: w Niemczech tysiące ciągników blokuje drogi
Wiadomości
Data publikacji 31.08.2022r.

Nie tylko rolnicy w Polsce mają dość. Koledzy po fachu zza naszej zachodniej granicy również są już wyczerpani ciągłymi zakazami oraz poczuciem braku stabilności. Z tego powodu w środę 31 sierpnia wyszli na ulice oraz wyjechali na nie ciągnikami. Jaki jest główny cel protestujących rolników z Niemiec?

Niemieccy rolnicy pokazują swoje niezadowolenie

Do strajku wezwała rolników z Niemiec grupa LsV. Protesty są częścią akcji, odbywającej się pod hasłem „#Protesty chłopskie: Razem dla przyszłości!”. Objęły swoim zasięgiem całe Niemcy. Organizatorzy przewidywali, że w samym Stuttgarcie pojawi się dziś (31 sierpnia) około 400 uczestników z całego kraju z około 100 ciągnikami. Stuttgarter Zeitung ostrzegał mieszkańców, że w mieście możliwe są utrudnienia drogowe. 

Głównym punktem strajków ma być jednak Würzburg. Tam oczekiwanych jest około 500 strajkujących, ale może ich przybyć nawet dwa razy tyle.

r e k l a m a

Jaki jest powód strajku rolników z Niemiec?

Farmerzy z Niemiec sami o sobie mówią, że nie strajkują “przeciw”, ale “dla czegoś”. Głównym powodem ich protestu jest bowiem obawa o bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Martwią ich przede wszystkim unijne zakazy, które są bardzo surowe i mogą wpłynąć na znaczną redukcję produkcji rolnej. 

- Decydującym czynnikiem dla ogólnokrajowego dnia akcji jest propozycja Komisji Europejskiej w sprawie „zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin”, która przewiduje całkowity zakaz stosowania środków ochrony roślin w strefach chronionych. Planowana jest również redukcja pestycydów o 50% do 2030 roku. Odrzucamy te dwa punkty, wraz z innymi całkowicie niepraktycznymi przepisami proponowanego rozporządzenia, jako niewykonalne - informują organizatorzy strajku. 

Celem ich protestu jest zapewnienie możliwości zrównoważonego stosowania pestycydów, uczciwa, właściwa i profesjonalna polityka rolna, prawdziwa ochrona konsumenta, która nie kończy się na imporcie, utrzymanie i stabilizacja bezpieczeństwa dostaw, utrzymanie rodzinnych firm, a także większa pewność planowania.

Przepisy unijne przyniosą zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego w Europie?

Jako przykład rolnicy podają region Nadrenii Północnej-Westfalii. Tam ok. 80 proc. terenów, na których pracują rolnicy, znajduje się na obszarach chronionych, które zgodnie z zarządzeniem unijnym nie mogą być dłużej uprawiane z użyciem ŚOR. Na ogromną skalę ucierpiałyby zatem uprawy winorośli, gospodarstwa sadownicze i warzywne. Nawet przejście na ekologiczną produkcję jest w tym przypadku niemożliwe: gospodarstwa tego typu też są zagrożone, bo koszty produkcji są zbyt wysokie. 

- W przypadku wdrożenia tych przepisów, tysiące firm rodzinnych w Niemczech straciłyby środki do życia - a wszyscy straciliby bezpieczne zaopatrzenie w żywność z lokalnej produkcji! Rezultat: głód LUB uzależnienie od importu! – grzmią organizatorzy strajku rolników. Z ich szacunków wynika, że upadek grozi nawet 1000 rodzinnych firm, a Niemcy staną na skraju załamania bezpieczeństwa żywnościowego. 

- Chcemy współpracy i żadnych zakazów, chcemy być przy stole, jeśli chodzi o zmiany - mówią stanowczo rolnicy z Niemiec. 

r e k l a m a

Nietypowa forma strajku 

Choć rolnicy z Niemiec odwiedzą miasta swoimi ciągnikami, by zwrócić uwagę obywateli na problem, który dotyka ich branżę, znaleźli także własny, ciekawy sposób na strajk. Do Moguncji przybyło 45 rolników z regionów Hunsrück i Hesji Nadreńskiej. Planowali oni rozstawić miejsca do siedzenia na placu przed tamtejszą katedrą i... i zaoferować przechodniom śniadanie w formie bufetu z regionalnymi produktami! Chcą w ten sposób nawiązać lepszy kontakt z obywatelami i politykami, aby móc porozmawiać o planowanych zakazach stosowania pestycydów na obszarach chronionych.


Zuzanna Ćwiklińska
fot: LSV Deutschland/facebook
video: Land schafft Verbindung Bayern/YouTube

Widziałeś już nasze video "Rolnicy są wściekli". 200 ciągników rolników z AgroUnii blokowało stolicę"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a