Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Przez suszę bydło pasło się na innej łące. ARiMR bierze dopłaty

Michał Czubak
Kategoria: Wiadomości
Przez suszę bydło pasło się na innej łące. ARiMR bierze dopłaty
Wiadomości Interwencja
Data publikacji 04.05.2020r.

Nasza czytelniczka straciła dofinansowanie z ARiMR, ponieważ jej bydło w dniu kontroli pasło się na działce innej niż ta, na której została zarejestrowana siedziba stada. Ona sama nie mogła być tego dnia na miejscu i okazać wymaganej dokumentacji. – Rolnik jest dla Agencji czy Agencja dla rolnika? – komentuje Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM, który uzyskał w tej sprawie korzystną dla rolniczki opinię ministerstwa rolnictwa.

r e k l a m a

Rolniczka pokrzywdzona przez Agencję?

Z redakcją TPR skontaktowała się rolniczka z Wielkopolski (nazwisko do wiadomości redakcji). – Rodzice przekazali mi w ubiegłym roku część gospodarstwa i część stada bydła mięsnego rasy salers. Chcieli, abym się usamodzielniła – opowiada.

W kwietniu 2019 roku zarejestrowała siedzibę stada w swojej miejscowości na należącej do niej działce rolnej. 30 maja ub.r. złożyła wniosek o przyznanie płatności, m.in. do bydła, na rok 2019. Rok wcześniej otrzymała premię dla młodego rolnika.

Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontroluje stado krów

12 czerwca 2019 roku dostałam informację z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o planowanej na drugi dzień kontroli stada – relacjonuje rolniczka.

Termin okazał się niefortunny. Nasza czytelniczka musiała być tego dnia w Poznaniu na obowiązkowych zajęciach na uczelni. Nie mógł też pomóc ojciec, który w tym czasie był za granicą.

Agencja pozostawała nieugięta i nie chciała iść na rękę rolniczce

r e k l a m a

Zwróciłam się z prośbą o odroczenie kontroli o dwa dni. Agencja się nie zgodziła – wyjaśnia. 13 czerwca odbyła się kontrola. Na miejscu był wuj rolniczki, nie miał jednak upoważnienia do reprezentowania krewnej ani dostępu do dokumentów. Wskazał urzędniczkom miejsce wypasu.

Bydło zostało zidentyfikowane po kolczykach, liczba się zgadzała – relacjonuje Czytelniczka i dodaje, że dostała z Agencji raport.

Zaznaczono w nim m.in., że podczas kontroli nie okazano paszportów ani księgi rejestracji stada bydła. Był też zarzut przebywania bydła poza siedzibą stada.

Pokrzywdzeni wysuwają zarzuty przeciwko Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

– Księgę prowadzę na bieżąco, pozostałe dokumenty też są w porządku. Próbowaliśmy z ojcem dostarczyć je do Agencji, gdy już wróciliśmy do wsi, ale niestety nikt tam nie był już nimi zainteresowany – mówi rolniczka. – A co do zarzutu przebywania stada poza zarejestrowaną siedzibą: bydło pasło się po drugiej stronie wsi, w odległości niecałych dwóch kilometrów od siedziby stada, na działce mojego ojca.

Susza 2020: Kiedy ruszy satelitarny system monitoringu suszy?

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Koszulka damska Rolniczka - top agrar Polska

Koszulka damska Rolniczka - top agrar Polska

Płacisz tylko

29,00 zł

Cena regularna 39,00 zł

SPRAWDŹ
Prowadzę hodowlę w miejscowości, w której ziemie są bardzo słabej jakości. W ubiegłym roku z uwagi na suszę byłam zmuszona do przenoszenia stada ośmiokrotnie w ciągu pięciu miesięcy. Wszystkie działki, na których bydło było wypasane, znajdują się w miejscowości, w której zarejestrowana jest siedziba stada.

Rolniczka informuje, że odwołała się od raportu. Napisała też pismo do dyrektora regionalnego ARiMR w Poznaniu z pytaniem, czy siedzibę stada należy rejestrować dla każdej działki rolnej, na której pasie się bydło.

Odpowiedź wymijająca

W odpowiedzi z 26 lipca 2019 r. podpisanej przez Sławomira Bilińskiego, zastępcę dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu, zarzuca się rolniczce, że jej pytanie jest „mało precyzyjne”, bo „brakuje informacji na temat szczegółów sprawy”, tj. „np. numerów działek ewidencyjnych, ich odległości od siebie czy też czasu wypasania zwierząt…”. Dlatego „…ARiMR nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi”.

– Odpowiedź żadna, wręcz wymijająca – komentuje czytelniczka. Co było dalej? Otóż, jak relacjonuje nasza rozmówczyni, urzędnicy z Agencji zlecili kontrolę siedziby stada powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Agencja zleca ponowną kontrolę, tym razem wykonaną przez lekarza weterynarii

Może obawiali się przyjechać osobiście? – zastanawia się rolniczka. Kontrola odbyła się pod koniec ubiegłego roku. W protokole napisano m.in., że nie stwierdzono nieprawidłowości, a księga rejestracji stada bydła jest prowadzona prawidłowo.

Klamka zapadła. Decyzja odmowna, płatności cofnięte

Jednak 17 lutego br. ARiMR wydała odmowną decyzję w kwestii przyznania naszej czytelniczce płatności do bydła na rok 2019 wraz z trzyletnią sankcją. Rolniczka wylicza, że straciła w ten sposób około 24 tys. zł.

Agencja napisała m.in., że podczas kontroli „Zwierzęta przebywały na pastwisku oddalonym o kilka kilometrów od zarejestrowanej siedziby (…)”. W uzasadnieniu decyzji ARiMR przywołała dwa tzw. kody nieprawidłowości. Jeden dotyczy nieprzebywania stada w jego siedzibie. Drugi jest opisany następująco (pisownia oryginalna): „odnośnie zwierzęcia zapisy w księdze rejestracji bydła i zgłoszenia w bazie IRZ są niepoprawne i niespójne, co zostało stwierdzone na podstawie paszportu bydła oraz próby dokumentów uzupełniających takich jak rachunki kupna sprzedaży, świadectwa uboju, świadectwa weterynaryjne dotyczących 6 miesięcy poprzedzających kontrolę na miejscu, jednak w przypadku nieprawidłowości okres objęty kontrolą wydłuża się do 12 miesięcy poprzedzających kontrolę (…)”.

– Kontrolerki nie widziały dokumentów, a użyły kodu, zgodnie z którym w dokumentacji są nieprawidłowości. Dziwne – komentuje czytelniczka


– Podczas szkolenia porozmawiałam o mojej sprawie z Jackiem Zarzeckim, prezesem Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Bardzo mi pomógł – mówi rolniczka.
Ministerstwo po stronie rolniczki

Ministerstwo przyznaje rację rolniczce

Zarzecki zwrócił się w tej sprawie do ministerstwa rolnictwa. W marcu br. otrzymał odpowiedź: „(…) możliwość rejestracji siedziby stada na pastwisku nie oznacza obowiązku rejestracji siedziby stada na każdej z działek ewidencyjnych, na których prowadzony jest wypas posiadanego bydła. Biorąc pod uwagę obciążenia administracyjne wynikające z faktu przemieszczenia bydła do innej siedziby stada, związane z koniecznością umieszczania stosownych informacji w księgach rejestracji prowadzonych dla każdej siedziby stada oraz dokonywania zgłoszeń każdego z tych zdarzeń do Agencji, w ocenie ministerstwa brak jest uzasadnienia dla traktowania krótkotrwałego wypasu bydła na działkach innych niż ta, na której zarejestrowana jest siedziba stada, za przemieszczenie bydła powodujące obowiązek dokonywania ww. czynności administracyjnych. Tym samym brak jest celowości dokonywania rejestracji siedzib stad na pastwiskach służących do takiego wypasu” – napisała Magdalena Zasępa, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii.

Urzędnicy tworzą problemy tam, gdzie ich nie ma

– Urząd powinien być dla człowieka, a nie odwrotnie – komentuje Jacek Zarzecki. – Ta sprawa ociera się o absurd. Przecież gdyby potraktować serio decyzję urzędników Agencji, to każdy hodowca latem musiałby się zajmować wyłącznie prowadzeniem zmian w dokumentacji. W ten sposób urzędnicy tworzą problemy tam, gdzie ich nie ma. Cieszę się, że takiego samego zdania jest ministerstwo, którego stanowisko jest jasne i nie pozostawia pola na żadne interpretacje.

Czytaj także: Rolnik z Ryk w pożarze gospodarstwa stracił majątek wart ponad 1 mln złotych

Mam nadzieję, że Agencja będzie potrafiła wycofać się z tej niefortunnej decyzji. Ta i podobne decyzje skutkują spadkiem zaufania do ARiMR.

To ile tych kilometrów, kilka czy kilkanaście? ARMiR w sprawie kłamie?

Pismo z ministerstwa rolniczka złożyła już ARiMR w Poznaniu. Jest rozgoryczona całą tą sytuacją.

– Rozpoczynam samodzielną działalność rolniczą. Jestem wkurzona takim podejściem urzędników. Mam chęci i pomysły na rozwijanie hodowli, ale przez ostatnie miesiące zajmuję się głównie pisaniem odwołań i jeżdżeniem do biura Agencji. Odechciewa się czegokolwiek. Poważnie się zastanawiałam, czy nie dać sobie spokoju z rolnictwem. Gdyby nie wsparcie i upór ojca, który mi bardzo pomaga, niewykluczone, że tak by się właśnie stało – stwierdza i wyjaśnia, dlaczego prosi o niepodawania nazwiska:

– Obawiam się wzmożonej kontroli ze strony Agencji i szukania powodów, aby ukarać mnie w dodatkowy sposób.

O wyjaśnienia zwróciliśmy się do ARiMR. Już na początku odpowiedzi Magdalena Bilińska z Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji pisze o przebywaniu stada podczas kontroli w odległości… kilkunastu kilometrów od zarejestrowanej siedziby, twierdząc, że to informacja z protokołu czynności kontrolnych. Informacja o kilkunastokilometrowej odległości jest dodatkowo podkreślona.

Najpierw piszą, że kilka kilometrów, potem, że kilkanaście. Nawet nie chce im się sprawdzić, co pisali wcześniej. Trudno ich traktować poważnie – komentuje rolniczka. – W rzeczywistości odległość wynosi 1,9 km, sprawdziliśmy z ojcem.

Czego jeszcze można dowiedzieć się z odpowiedzi ARMiR?

Wyliczone są m.in. wszystkie wymogi formalne, które muszą zostać spełnione, aby otrzymać płatności. Jest też informacja, że odwołanie naszej czytelniczki jest na etapie procedowania.

Agencja odnosi się też do pisma z ministerstwa: „Stanowisko (…) jest znane organom Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 12 Ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt siedziba stada to wszelkie budynki, zagrody, pastwiska lub miejsca na otwartej przestrzeni, w których przebywa dane stado lub stada różnych zwierząt gospodarskich, a także jest prowadzony chów lub hodowla tych zwierząt. (…) Zatem przepisy wprost wskazują, że siedziba to nie adres zamieszkania czy zameldowania producenta rolnego, a miejsce faktycznego przetrzymywania zwierząt.

Stanowisko wskazuje również na zagadnienie krótkotrwałego wypasu, które w przedmiotowej sprawie może okazać się istotne dla wydanego rozstrzygnięcia. Rozstrzygnięcie dla każdej sprawy zostaje podjęte dopiero po jednoznacznym ustaleniu stanu faktycznego i ocenie, jak ustalony stan faktyczny wpływa na spełnianie wszystkich warunków kwalifikowalności do płatności”.

Nasza czytelniczka ma nadzieję, że opisanie jej sprawy w „Tygodniku” zwróci uwagę na problem.

– To się może przytrafić każdemu, wielu hodowców prowadzi wypas stada na różnych działkach. A przecież wchodzi program „krowa+”. Czy rolnicy będą tracić pieniądze tylko dlatego, że wyprowadzą bydło na inne pastwisko?

Krzysztof Janisławski
fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "Zakręcone Żniwa - Konkurs filmowy TPW"?

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody