Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

RAPORT TPR: Gdzie złodzieje najczęściej kradną ciągniki i maszyny rolnicze

Krzysztof Janisławski
Kategoria: Wiadomości
RAPORT TPR: Gdzie złodzieje najczęściej kradną ciągniki i maszyny rolnicze
Wiadomości
Data publikacji 25.05.2021r.

To się może zdarzyć każdemu rolnikowi. Złodzieje kradną drogie ciągniki i sprzęt rolniczy licząc na okup lub ich sprzedaż. Ale giną też wiekowe ciągniki warte kilka tysięcy złotych. W jakich województwach kradzionych jest najwięcej ciągników i maszyn rolniczych?

Kradzione ciągniki rolnicze często są znajdowane w lesie

Bywa, ze skradzione ciągniki, zanim zostaną przerzucone dalej bądź zwrócone po zapłaceniu okupu, są ukrywane w lesie. W kwietniu pisaliśmy, że policjanci odnaleźli skradziony w woj. dolnośląskim ciągnik Claas. Warta 300 tys. maszyna stała w lesie pod Żarami czyli w sąsiednim województwie. John Deere 6930 skradziony rolnikowi z Rogozińca także znalazł się w lesie. I także przypadkiem, przy okazji poszukiwań zaginionej osoby. W lesie stał również Massey Ferguson, który wraz z osprzętem wart był około 200 tys. zł. Znaleźli go leśnicy z Nadleśnictwa Brzózka w woj. lubuskim.

r e k l a m a

Okazja czyni złodzieja. Najczęściej pijanego

Ale sprzęt należący do rolników pada ofiarą nie tylko zorganizowanych grup przestępczych. Zdarza się, że ułańską fantazją popisze się ktoś z sąsiedniej wsi, kto wypił o jedno piwo za dużo. Kilka dni temu pod Łomżą złodziej próbował wykorzystać, to że grillujący rolnik zostawił kluczyki w stacyjce ciągnika rolniczego. Złodziej miał 2 promile, być może dlatego nie poradził sobie z uruchomieniem ciągnika. Historia z Pruszcza jest znacznie starsza, ale podobna. Tam 23-letni mężczyzna próbujący ukraść ciągnik rolniczy był tak pijany, że w trakcie próby uruchomienia silnika zasnął. Znalazł go właściciel pojazdu. Złodziej miał 3 promile alkoholu.

Gdzie w Polsce kradną najwięcej maszyn rolniczych?

Na to pytanie odpowiedział podkom. Michał Gaweł z Komendy Głównej Policji w Warszawie. Z udostępnionych przez niego policyjnych danych wynika, że najwięcej kradzieży sprzętu rolniczego (ciągniki i maszyny rolnicze) policjanci odnotowali w 2020 roku w woj. mazowieckim. To w sumie 188 zgłoszeń. Na drugim miejscu jest województwo dolnośląskie ze 173 przypadkami, a na trzecim województwo pomorskie (98 zgłoszeń).
Najmniej kradzieży zostało zgłoszonych policjantom w 2020 r. w woj. świętokrzyskim (26), opolskim (39) i podlaskim (46). W ub. roku w sumie 1246 rolników zgłosiło policji kradzież ciągnika bądź innej maszyny rolniczej.Było to o blisko sto przypadków mniej niż rok wcześniej.

Z kolei od stycznia do kwietnia 2021 r. roku najwięcej kradzieży ciągników i maszyn rolniczych odnotowano w w województwie:

  • dolnośląskim (53),
  • mazowieckim (42),
  • śląskim (24),
a najmniej w świętokrzyskim (5), lubuskim (7) i lubelskim (8). 

r e k l a m a

Skradzione ciągniki często się już nie odnajdują

Czy jest szansa na odzyskanie skradzionego sprzętu w inny sposób niż przez odkrycie go w lesie przez leśników? Np. w woj. mazowieckim w 2020 r. policjanci wykryli 45 takich przestępstw. W całej Polsce 337 (przy zgłoszonych 1246). W tym roku (do kwietnia) udało się wyjaśnić sprawę kradzieży w 124 przypadkach na 282 zgłoszone. Ale: - Wykrycie przestępstwa nie jest równoznaczne z odzyskaniem utraconego przedmiotu zamachu, a przekazane dane mogą nie odzwierciedlać pełnych zjawisk – podkreśla Michał Gaweł z KGP.

Jak chronić się przed złodziejem ciągnika

- Każde dodatkowe zabezpieczenie, które wydłuża czas jego pokonania przez potencjalnego złodzieja jest dobre – informuje Michał Gaweł. - Oczywiście zawsze należy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i warto mieć na uwadze, że przestępcy często obserwują swoje potencjalne ofiary i planują swoje przestępcze działania a czasami po prostu korzystają z tzw. okazji – informuje policjant.

I dodaje, że dzięki informacjom z systemów GPS jest duża szansa na odzyskanie ciągnika w krótkim czasie. - Co istotne informacja o kradzieży ciągnika rolniczego czy innego pojazdu jest wprowadzona do policyjnych systemów i w przypadku ewentualnej kontroli niezależnie od jej miejsca, funkcjonariusze podczas sprawdzenia otrzymają informację, że pojazd został skradziony. I tak się dość często dzieje – mówi Michał Gaweł.

Czy warto fundować nagrodę za wskazanie złodzieja

Michał Gaweł odniósł się też do metody szukania skradzionego ciągnika czy sprzętu rolniczego, polegającej na fundowaniu nagrody za przekazanie informacji o złodzieju lub skradzionym pojeździe. - Każdy poszkodowany oczywiście ma prawo do poszukiwań swojego pojazdu ale nie zapominajmy o tym, że to policjanci zwalczający na co dzień przestępczość samochodową posiadają odpowiednią wiedzę, doświadczenie i narzędzia w celu skutecznego wykrywania i ścigania sprawców tego rodzaju przestępstw.


Krzysztof Janisławski
Fot. Archiwum policji (zdjęcie poglądowe)

Dzięki, że przeczytałeś cały artykuł i że jesteś z nami.
Jeśli chcesz dostawać najciekawsze wiadomości rolnicze zapisz się na newsletter TPR już teraz!


Ten produkt może Ciebie zainteresować

Czapka z daszkiem szara TPR

Czapka z daszkiem szara TPR

Płacisz tylko

35,00 zł SPRAWDŹ

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a