Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Zakaz sprzedaży i dzierżawy ziemi rolnej cudzoziemcom w Kazachstanie

Michał Czubak
Kategoria: Wiadomości
Zakaz sprzedaży i dzierżawy ziemi rolnej cudzoziemcom w Kazachstanie
Wiadomości ziemia rolna
Data publikacji 27.02.2021r.

Kazachstan na stałe wprowadza zakaz posiadania lub dzierżawy gruntów rolnych obcokrajowcom. w ten sposób władze Kazachstanu chcą zakończyć wieloletni spór w tej sprawie i zapewniają ochronę gruntów rodzimym rolnikom.

Uliczne protesty rolników przeciwko zajmowaniu ich ziem przez Chińczyków

W 2016 roku władze Kazachstanu otworzyły się na globalne przedsiębiorstwa rolne. Plan państwa zakładał przyciągnięcie zagranicznych inwestorów do tego ważnego producenta zbóż, nasion oleistych i mięsa w byłym regionie sowieckim. Plan ten spotkał się jednak z masowymi antyrządowymi protestami rolników, którzy obawiali się, że ich sąsiad – Chiny – zajmie im pastwiska i pola.

Chiny są kluczowym partnerem handlowym, wierzycielem i inwestorem Kazachstanu, ale ich rosnąca pozycja spowodowała wzrost nastrojów antypekińskich wśród mieszkańców, do czego przyczyniły się również doniesienia o rozprawieniu się z etnicznymi Kazachami w chińskiej prowincji Xinjiang.

Pod naporem rolników rząd odstąpił od zamierzonego planu. Powstało memorandum, które wygasa w tym roku. Zapadła decyzja co dalej ze sprzedażą i dzierżawą ziemi cudzoziemcom.

r e k l a m a

Nowe prawo: Ziemia rolna tylko dla Kazachów

W czwartek prezydent Kassym-Jomart Tokayev poinformował, że zakaz sprzedaży i dzierżawy gruntów rolnych zagranicznym obywatelom zostanie utrzymany w mocy. Zakaz ten dotyczy także osób prawnych, które posiadają kapitał zagraniczny.

– Kwestia (własności) ziemi zawsze była bardzo ważna dla naszych ludzi. To kamień węgielny i święty symbol naszej państwowości ­– powiedział Tokajew na spotkaniu z radą doradczą, którego cytuje Agencja Reutersa.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a