Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jagoda kamczacka - jak ją uprawiać i jakie ma wymagania?

Jagoda kamczacka - jak ją uprawiać i jakie ma wymagania?
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 30.01.2018r.

Badania naukowców wykazały, że owoce jagodowe zawierają ogromne ilości składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród polecanych i ostatnio coraz częściej uprawianych roślin jagodowych jest jagoda kamczacka, czyli suchodrzew jadalny, długowieczny krzew liściasty dorastający do 1,5 a nawet 2 m. Podpowiadamy jakie ma wymagania glebowe, jak należy ją pielęgnować?

Jagoda kamczacka uprawowym hitem


Ten gatunek rośliny może niebawem stać się hitem uprawowym w nasadzeniach towarowych. Warto więc poświęcić mu trochę uwagi, bo może być dodatkowym źródłem dochodu. Wiemy doskonale jak różne bywają warunki atmosferyczne, często niesprzyjające uprawom dotychczas prowadzonym. Dobrze jest mieć pewną alternatywę. Jej niezaprzeczalną cechą jest wczesne owocowanie. Niektóre odmiany osiągają dojrzałość zbiorczą na około 2 tygodnie przed pierwszymi odmianami truskawek, gdy nasz organizm domaga się świeżych owoców, co jest dodatkowym motywem do rozpoczęcia uprawy tego gatunku.

r e k l a m a

Małe wymagania glebowe i mrozoodporność


Jagoda kamczacka nie ma zbyt dużych wymagań glebowo-klimatycznych. Krzewy są odporne na mróz i znoszą spadki temperatur nawet do minus 45 st. C, a także wiosenne przymrozki w granicach do minus 8 stopni C nie są im groźne. Zanim założymy plantacje powinniśmy dokładnie przeanalizować czy nasze gleby spełniają optymalne warunki pod jej uprawę. Przede wszystkim unikajmy gleb zbyt lekkich, piaszczystych bądź zlewnych, gliniastych. Jagoda dobrze rośnie na glebach IV i V klasy bonitacji o pH 5,5–6,5. Jeśli stanowisko spełni te oczekiwania, to jest szansa na dobre zbiory przez około 30 lat, z uwagi na to, że jest to roślina długowieczna. Początkowo rośliny rosną bardzo powoli, ale nie należy się zrażać, gdyż w 3. roku po posadzeniu już możemy zebrać ok. 500 g owoców z krzewu, natomiast pełnię owocowania rośliny osiągają w 6. roku po posadzeniu. W okresie pełni owocowania z jednego krzewu możemy pozyskać nawet do 5 kg owoców. Dodatkowym plusem uprawy jest cięcie roślin, które właściwie rozpoczynamy dopiero w 6–7 roku. W pierwszych latach usuwamy jedynie pędy uszkodzone lub z widocznymi zmianami chorobowymi.  • W sezonie dojrzewają owoce jagody jako pierwsze i niestety, mają tendencję do opadania

Niezbędna pielęgnacja


Aby jednak uzyskać wysokie zbiory musimy zadbać o utrzymanie właściwych warunków. Jagoda nie znosi konkurencji chwastów, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie stanowiska pod nasadzenia uwzględniające dokładne odchwaszczenie. W kolejnych latach również dbamy o odchwaszczanie plantacji, a także nawożenie zgodnie z wynikami analizy gleby przeprowadzonej w stacji chemiczno-rolniczej, na podstawie której ustalamy wysokości dawek NPK. Przed sadzeniem należy wzbogacić glebę nawozami naturalnymi, czyli kompostem, obornikiem (ok. 8 t/ha), które w swym składzie zawierają dość duże ilości azotu. Podczas wegetacji zasilamy rośliny dwukrotnie, raz wiosną, na początku kwietnia, drugi raz latem, na początku lipca, po zbiorach. Owocującą jagodę nawozimy dodatkowo nawozami mineralnymi. Przy średniej zasobności stosujemy na ogół na ha: 80–120 kg N, 50–80 kg K2O, 50–60 P2O5.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Widziałeś już nasze video "Jak obniżyć koszty nawożenie azotem – porady ekspertów"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a