Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak wykorzystać poplony w ogrodzie do walki z chwastami?

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Jak wykorzystać poplony w ogrodzie do walki z chwastami?
Dom i Ogród Ogród
Data publikacji 24.09.2022r.

O allelopatii mówi się bardzo dużo w kontekście uprawy roślin. Jedne na siebie wpływają pozytywnie, stymulując rozwój, inne hamują wzrost roślin po sąsiedzku, przez co zmniejszają oczekiwany plon, a wszystko za sprawą wydzielania związków biochemicznych. Warto również poznać ich właściwości przy wysiewie poplonów, na które już czas.

W celu zmniejszenia zachwaszczenia oprócz zabiegów agrotechnicznych, czyli wszelkich uprawek gleby, i stosowania preparatów chwastobójczych, stosuje się jeszcze mulczowanie. Polega ono na pozostawieniu resztek roślinnych, skoszonej trawy, kompostu czy zrębków. Uniemożliwią one kiełkowanie chwastów. Warto również poznać właściwości niektórych roślin poplonowych.

r e k l a m a

Najlepsze jest żyto

Praktyczną metodą jest jesienny wysiew roślin poplonowych z myślą o wiosennym przyoraniu bądź przekopaniu. Najlepszą do tego celu rośliną jest żyto, które po wiosennym przyoraniu wydziela do gleby substancje mogące ograniczyć rozwój i wschody siewek wielu chwastów. Antagonistycznie działa na chwastnicę jednostronną, komosę białą, szarłat szorstki czy pieprzycę. W przypadku jęczmienia, który ma podobne właściwości po przyoraniu i może być wykorzystany do walki z chwastami, warto go zastosować do zwalczania lub ograniczenia rozwoju i kiełkowania takich chwastów, jak: rzodkiew świrzepa, tasznik pospolity czy gwiazdnica pospolita.

Gryka dopełni dzieła

Do zwalczania chwastów przydadzą się wysiana poplonowo gryka, a także sorgo i słonecznik. Przekopane lub przyorane wiosną bądź jesienią po przemarznięciu resztki doskonale zredukują wschody takich gatunków chwastów, jak: chaber bławatek, tasznik pospolity, rumian polny, maruna bezwonna, powój polny, komosa biała, szczaw polny czy szarłat szorstki.

Reasumując, nie dość, że siejąc wymienione rośliny poplonowe, powstrzymamy rozwój najczęściej spotykanych i dokuczliwych chwastów, to jeszcze dostarczymy glebie wartościowej próchnicy, w którą gleba jest często uboga. Warto więc wykorzystać zjawisko allelopatii, które znane było już w starożytności, gdy prowadzono doświadczenia nad oddziaływaniem roślin na siebie. Wykorzystywano wówczas wyciągi z kwiatów łubinów i sok z szaleju do niszczenia niektórych korzeni drzew. W warzywnictwie kierujemy się tym zjawiskiem od lat z bardzo dobrym skutkiem.

r e k l a m a

Słonecznik staje się coraz popularniejszą rośliną uprawową, ale mało kto wie, że jako poplon wpływa na zmniejszenie zachwaszczenia m.in. rumianem pospolitym

  • Słonecznik staje się coraz popularniejszą rośliną uprawową, ale mało kto wie, że jako poplon wpływa na zmniejszenie zachwaszczenia m.in. rumianem pospolitym

fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 38/2022 na str. 60.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego wegetarianie i weganie mają niższy współczynnik inteligencji?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a